.

کشت‌وصنعت اسفراین؛ پیشگام در مدیریت پایدار و اقتصادی منابع تولید

کشت و صنعت اسفراین یکی از مجموعه‌های فعال زیرمجموعه هلدینگ کشاورزی، دامپروری و صنایع غذایی سازمان اقتصادی رضوی است که در زمینه کشاورزی، دامداری و شیلات فعالیت می‌نماید.

1398/3/17 جمعه

کشت و صنعت مزبور با وجود محدودیت منابع آبی و شور شدن آب و خاک، توانسته نقاط ضعف را به قوت تبدیل کند که تولید دام سبک اصلاح نژادی، آبزی‌پروری، تولید بذر اصلاح شده و... تنها بخشی از دستاوردهای آن به ویژه طی 3 سال گذشته به شمار می‌رود. عمده محصولات این مجموعه محصولات کشاورزی شامل گندم و جو بذری، خربزه، پنبه، دانه هندوانه آجیلی بوده و محصول دامداری آن به صورت گوسفند زنده به کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی در مشهد تحویل و پس از ذبح به مهمان‌سرای حرم مطهر رضوی عرضه می‌شود. ماهی قزل‌آلا یکی دیگر از محصولات این مجموعه می‌باشد که به دلیل پرورش در آب شور از کیفیت و طعم مطلوبی برخوردار و در سطح استان بی‌نظیر است. در این گزارش سعی شده به مهم‌ترین فعالیت‌های صورت گرفته توسط این مجموعه طی 3 سال گذشته پرداخته شود.

اصلاح الگوی کشت
کشت و صنعت اسفراین در راستای اصلاح الگوی کشت متناسب با بحران آب و شوری آب و خاک در این منطقه، از گیاهان جدید نظیر کینوا استفاده کرده است که از جمله ویژگی‌های آن می‌توان به صرفه اقتصادی، نیاز آبی کم‌، سازگاری با آب و خاک شور و... اشاره کرد. کینوآ که به خاویار گیاهی معروف است، سرشار از ویتامین‌ها و مواد مغذی مفید می‌باشد.

استفاده بهینه از منابع آب
این کشت و صنعت به منظور استفاده بهینه از منابع محدود آب آبیاری، نسبت به طراحی و ساخت 4 باب استخر ذخیره آب کشاورزی با پوشش ژئوممبران به ظرفیت حدود 5 هزار و 600 متر مکعب اقدام کرده است. لازم به یادآوری است، این مهم با هدف تعدیل شوری آب و افزایش بهره‌وری استفاده از آب در تولید محصولات کشاورزی صورت گرفته است.

ورود به عرصه احداث گلخانه‌های مدرن هیدروپونیک
احداث گلخانه‌های پیشرفته و تولید محصولات گلخانه‌ای با رویکرد تأمین بخشی از نیاز داخلی و صادرات به خارج از کشور باعث شده تا کشت و صنعت اسفراین برای نخستین بار در سال 1397 مقدمات احداث گلخانه مدرن هیدروپونیک را فراهم نماید. سطح گلخانه مزبور برای 5هکتار پیش‌بینی گردیده و در سال 1398 عملیاتی خواهد شد و تا سطح 10هکتار قابل توسعه می‌باشد.

طرح بهینه‌سازی خوراک دام
کشت و صنعت اسفراین در قالب طرح بهینه‌سازی خوراک گوسفند، طی 2 سال اخیر کنسانتره‌های ویژه دام‌های شیری، پرواری، میش زایمانی و فلاشینگ قوچ‌ها را تهیه کرده که حاوی پروتئین، ویتامین‌ها و نیازهای اساسی دام است. اجرای این طرح، علاوه بر این که ضریب تبدیل غذایی را به طور چشمگیری بهبود بخشیده، سبب گردیده تا با مصرف خوراک کمتر، وزن و میزان تولید بره بیشتر به دست آید. ارتقاء ضریب تبدیل در واحد گوسفندداری از 9 به 5 و کمک به سلامت دام، بخشی دیگر از دستاوردهای اجرای طرح بهینه‌سازی خوراک دام سبک کشت و صنعت اسفراین به شمار می‌رود.

اجرای طرح‌های تحقیقی-ترویجی
محدودیت کمی و کیفی منابع آب و خاک در اراضی این کشت و صنعت ایجاب می کند تا گونه‌ها و ارقام مقاوم به شوری که توسط مراجع تحقیقاتی و کارشناسان مجرب توصیه می‌شود و همچنین کاربرد روش‌ها و مواد جدید که می‌تواند تولید محصول را اقتصادی نماید، همواره مورد آزمایش قرار گیرد و آنچه در تطبیق و سازگاری با شرایط محیطی عملکرد بهتری داشته باشد انتخاب شود. در حال حاضر حدود 20 طرح تحقیقی ترویجی در کشت و صنعت اسفراین اجرا شده یا در دست اقدام می‌باشد.

توسعه باغات پسته
در راستای افزایش بهره‌وری از منابع آب و با توجه به سازگاری پسته با آب و خاک شور، کشت و صنعت اسفراین سالیانه حدود 10 هکتار به سطح باغات پسته خود اضافه می‌کند؛ در حال حاضر نیز مساحت باغات پسته این مجموعه 55 هکتار می‌باشد.

اجرای پروژه‌های آبیاری مدرن

طرح آبیاری کم فشار یکی دیگر از پروژه‌های در دست اقدام کشت و صنعت اسفراین می‌باشد که با استفاده از تسهیلات دولتی شامل 85 درصد تسهیلات بلاعوض و 15 درصد سهم آورده مجموعه و با هدف به حداقل رساندن تلفات آب از طریق لوله‌گذاری در حال اجراست. این پروژه طی 2 فاز طراحی شده که فاز نخست آن در سطح 518 هکتار در سال 1397 آغاز شده و فاز دوم آن در سطح 300 هکتار در سال 1398 عملیاتی خواهد شد.

تولید بذر اصلاح شده
کشت و صنعت اسفراین یکی از چهار مجموعه تولیدکننده بذر اصلاح شده گندم و جو در سطح استان خراسان شمالی می‌باشد که به واسطه عملکرد مطلوب موفق به کسب امتیاز کشوری تولید بذر اصلاح شده جو رقم خاتم در سال 1397 شده است؛ به این ترتیب از سال گذشته، امتیاز کشوری تولید و فرآوری رقم مذکور به کشت و صنعت اسفراین تعلق گرفته است. همچنین واحد بوجاری و بسته‌بندی بذر اصلاح شده غلات این مجموعه، تأمین‌کننده بیش از یک سوم نیاز استان خراسان شمالی است که امتیاز بوجاری و بسته‌بندی برخی ارقام گندم و جو منحصراً به این شرکت تعلق دارد.

ثبت رکورد تولید ذرت علوفه‌ای
تولید ذرت علوفه‌ای در این کشت و صنعت به دلیل محدودیت کیفی آب آبیاری در سطح محدود و با هدف تأمین نیاز واحد گوسفندداری شرکت انجام می‌شود. کشت و صنعت اسفراین سال گذشته با به کارگیری اصول به‌زراعی و به‌نژادی و همچنین استفاده از سیستم آبیاری قطره‌ای و بذرکار پنوماتیک عملکرد 80 تن در هکتار را ثبت کرده که این رکورد در منطقه بی سابقه بوده است.

کسب مجوز تولید ماهی حد واسط
کشت و صنعت اسفراین تنها تولیدکننده ماهی قزل‌آلا در سطح آستان قدس رضوی می‌باشد که ماهی تولیدی آن به واسطه پرورش در آب شور از کیفیت منحصر به فردی برخوردار است. تا کنون بچه ماهی موردنیاز واحد پرواری شرکت از بخش خصوصی خریداری می‌شده است ولی این مجموعه در سال 1397 توانست ضمن تأمین تاسیسات مورد نیاز، مجوز تولید ماهی حدواسط به تعداد 1500000 قطعه در سال را اخذ نماید. تولید ماهی حدواسط قزل‌آلا در سال 1398 عملیاتی خواهد شد.

اصلاح نژاد دام سبک
این کشت و صنعت در سال 1396 تعداد 29 راس قوچ نژاد افشاری دارای ژن دو قلوزا را از مرکز تحقیقات علوم دامی زنجان خریداری و با انجام برنامه هم‌زمان سازی فحلی بر روی تعدادی از میش‌های نژاد مغانی نسبت به اصلاح بخشی از دام‌های خود اقدام کرده است. لازم به یادآوری است، هدف از اجرای طرح مزبور افزایش درصد زایش دام، ارتقاء ضریب تبدیل واحد پرواربندی و عرضه دام مولد حاوی ژن دوقلوزا به دامداران بخش خصوصی است.

اصلاح و احیاء مراتع
مراتع کشت و صنعت اسفراین به دلیل کمبود بارندگی و شور بودن منابع آب و خاک نیاز به اصلاح و احیاء دارد که در این زمینه، گیاهان مرتعی نظیر خارشتر، آتریپلکس و... کشت شده است. لازم به ذکر است طرح مزبور به صورت مستمر توسعه خواهد یافت. همچنین با توجه به اصلاح و احیاء مراتع صورت گرفته، اجرای طرح شترداری در این مجموعه در دست مطالعه و اقدام قرار دارد.

اشتغال‌زایی
کشت و صنعت اسفراین با فعالیت در زمینه های کشاورزی، دامداری و شیلات، نقش مؤثری در اشتغال‌زایی منطقه ایفا کرده است، به نحوی‌که در حال حاضر تعداد 55 نفر مزارعه کار و تعداد 43 نفر نیز به عنوان پرسنل در این مجموعه فعالیت می‌کنند.

گزارشگر: هدی زاهدی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.