.

کشت طالبی به روش زیرپلاستیکی در مزارع کشت ‌و صنعت سرخس

مدیر کشت و صنعت سرخس تابعه سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی گفت: کشت طالبی به روش زیرپلاستیکی در مزارع این کشت و صنعت انجام شده است.

1398/3/20 دوشنبه

حسن مهدی‌زاده در گفت و گو با آستان نیوز بیان کرد: در سال جاری این محصول در سطح 15 هکتار کشت شده که این رقم در مقایسه با سال گذشته حدود 187 درصد افزایش داشته است.
وی ادامه داد: کشت طالبی به روش زیرپلاستیکی انجام شده است که مزایایی همچون امکان کشت در زمان زودتر از موعد، تسریع در رسیدگی و پیش‌رس شدن محصول، کنترل علف‌های هرز، مدیریت بهتر منابع آبیاری، افزایش راندمان آبیاری و... را به دنبال دارد.
مدیر کشت و صنعت سرخس افزود: کشت زیرپلاستیک همچنین باعث جلوگیری از خسارت سرمای شبانه در زمان جوانه‌زنی گیاه می‌شود.
مهدی‌زاده با اشاره به رویکرد این کشت و صنعت از کشت طالبی گفت: طالبی یکی از محصولاتی است که با شرایط اقلیمی و آب و هوایی منطقه سرخس کاملاً سازگار بوده و از سویی دیگر جزء محصولات پر بازده و سود‌آور و دارای صرفه اقتصادی بالا به شمار می‌رود.
وی ادامه داد: برداشت طالبی کشت و صنعت سرخس از نیمه دوم تیر ماه آغاز می‌شود و در میادین میوه و تره‌بار مشهد به فروش می‌رسد.
مدیر کشت و صنعت سرخس استفاده از بذور پر محصول و اصلاح شده را یکی از نقاط قوت کشت محصول طالبی در سال 1398 عنوان کرد و افزود: کشت به موقع و صحیح و اجرای شیوه های کشت زیر پلاستیکی در اراضی، بخشی دیگر از این موارد را به خود اختصاص داده است.
مهدی‌زاده ادامه داد: سال گذشته 83 تن از سطح 8 هکتار برداشت شده که پیش‌بینی می‌شود میزان تولید محصول در هکتار طی سال جاری افزایش یابد.
وی درباره اقدامات صورت گرفته برای افزایش راندمان تولید بیان کرد: استفاده از سامانه های نوین آبیاری همچون سیستم تحت فشار، آبیاری متناسب با نیاز گیاه و بر اساس زمانبندی های مشخص، کنترل علف‌های هرز و آفات و... از جمله این موارد به شمار می‌رود.
مدیر کشت و صنعت سرخس ادامه داد: همچنین سعی شده تا با استفاده از برنامه تغذیه‌ای منظم و دقیق، از کودهای پایه متناسب با نیاز گیاه و بر اساس آزمایش‌های خاک مزارع برای افزایش میزان تولید بهره گرفته شود.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.