.

افزایش 433 درصد سطح زیر کشت خربزه توسط کشت ‌و صنعت سرخس

مدیر کشت و صنعت سرخس تابعه سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی از افزایش 433 درصد سطح زیر کشت خربزه در سال جاری در مقایسه با سال گذشته توسط این مجموعه خبر داد.

1398/3/22 چهارشنبه

حسن مهدی‌زاده در گفت و گو با آستان نیوز بیان کرد: در سال جاری 65 هکتار به کشت خربزه اختصاص داده شده که این رقم سال گذشته 15 هکتار بوده است.
وی ادامه داد: در کشت امسال از رقم ارگون که از بذور پر محصول و سازگار با شرایط اقلیمی منطقه می‌باشد، استفاه شده است.
مدیر کشت و صنعت سرخس با اشاره به کشت این محصول به روش زیر پلاستیکی گفت: کشت زیر پلاستیکی خربزه با هدف کشت محصول در زمان زودتر انجام و باعث جلوگیری از خسارت سرمای شبانه در زمان جوانه‌زنی و اوایل فصل رشد می‌شود.
مهدی‌‌زاده ادامه داد: کنترل علف‌های هرز و جلوگیری از رشد آن‌ها، صرفه‌جویی در میزان مصرف آب، بالا رفتن راندمان آبیاری، تسریع در رسیدگی و پیش‌رس شدن محصول و... بخشی دیگر از این مزایا به شمار می‌رود.
وی با تأکید بر لزوم توسعه مکانیزاسیون در بخش کشاورزی درباره روش کاشت خربزه در مزارع این کشت و صنعت خاطرنشان کرد: کشت سال جاری با استفاده از دستگاه بذرکار پنوماتیک دو طرفه که ویژه این محصول می‌باشد، انجام شده است.
مدیر کشت و صنعت سرخس ادامه داد: کشت خربزه با استفاده از دستگاه مذکور، مزایایی همچون کاشت بذر با فواصل تعیین شده و دقیق، صرفه‌جویی و مصرف کم و استاندارد بذر در واحد سطح، دو ردیفه بودن کشت، رعایت عمق کاشت و... را به دنبال دارد.
مهدی‌زاده توسعه سامانه‌های نوین آبیاری را یکی از برنامه‌های در دستور کار کشت و صنعت سرخس عنوان کرد و افزود: این مجموعه تمامی تلاش خود را برای تجهیز مزارع به سیستم‌های آبیاری تحت فشار با هدف صرفه‌جویی در مصرف آب و مدیریت بهینه منابع آبی به کار بسته است.
وی ادامه داد: در این راستا تمامی مساحت اختصاص داده شده به کشت خربزه به روش تحت فشار قطره‌ای از نوع نوار تیپ آبیاری می‌شود.
مدیر کشت و صنعت سرخس یکنواختی توزیع آب در اراضی کشت را یکی از مزایای این سامانه عنوان کرد و افزود: علاوه بر این، می توان به ویژگی‌هایی همچون صرفه‌جویی در مصرف آب، تسریع در زمان آبیاری، سهولت در عملیات کوددهی همراه با آب آبیاری و... اشاره کرد.
مهدی‌زاده ادامه داد: برداشت این محصول از نیمه دوم تیر ماه آغاز می‌شود.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.