.

کشت هندوانه در مزارع کشت ‌و صنعت سرخس با استفاده از ارقام اصلاح شده

مدیر کشت و صنعت سرخس تابعه سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی گفت: در سال جاری از ارقام اصلاح شده برای کشت هندوانه استفاده شده است.

1398/3/22 چهارشنبه

حسن مهدی‌زاده در گفت و گو با آستان نیوز بیان کرد: امسال 15 هکتار به کشت هندوانه اختصاص داده شده که این مساحت در مقایسه با سال گذشته 125 درصد افزایش داشته است.
وی افزود: در کشت امسال هندوانه از بذر آتلانتیس استفاده شده که نه تنها جزء بذور پر محصول و سازگار با شرایط اقلیمی منطقه است، بلکه در مقابل آفات و بیماری‌ها نیز مقاوم‌تر است.
مدیر کشت و صنعت سرخس با بیان اینکه هندوانه از محصولات پر بازده، اقتصادی و دارای سودآوری بالاست، گفت: ضمن اینکه شیوه‌های کشت زیر پلاستیکی و استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری موجب صرفه‌جویی در مصرف آب و بالا رفتن کارایی مصرف آب شده است.
مهدی‌زاده ادامه داد: با توجه به رعایت اصول عملیات آماده‌سازی، کاشت، داشت و برداشت و همچنین استفاده از نظرات کارشناسان مجرب، هندوانه تولیدی کشت و صنعت سرخس از کیفیت و کمیت بالایی نسبت به سایر تولیدات شهرستان برخوردار است.
وی با اشاره به نقاط قوت کشت امسال این محصول گفت: استفاده از بذور پر محصول و اصلاح شده برای کاشت در اراضی، کشت به موقع و اصولی و اجرای شیوه‌های کشت زیر پلاستیکی در اراضی، از جمله این موارد به شمار می‌رود.
مدیر کشت و صنعت سرخس ادامه داد: سال گذشته 119 تن هندوانه از 12 هکتار برداشت شده است که برنامه‌ریزی شده تا میزان عملکرد افزایش یابد.
مهدی‌زاده گستره فروش هندوانه تولیدی این کشت و صنعت را میادین میوه و تره‌بار مشهد عنوان کرد و افزود: برداشت این محصول از نیمه دوم تیر ماه آغاز می‌شود.
وی درباره اقدامات در دست اقدام برای افزایش راندمان تولید بیان کرد: آماده‌سازی اراضی کشت به نحو مطلوب و مناسب، کشت به موقع، استفاده از ارقام پر محصول، اصلاح شده و ضدعفونی شده، آبیاری به موقع و متناسب با نیاز گیاه، کشت به وسیله دستگاه‌های بذرکار پنوماتیک، کنترل به موقع و مناسب با علف‌های هرز، آفات و بیماری‌ها و... از جمله این موارد به شمار می‌رود.
مدیر کشت و صنعت سرخس ادامه داد: علاوه بر این می‌توان به استفاده از سیستم‌های نوین آبیار کم فشار و تحت فشار برای آبیاری مزارع، کوددهی کودهای پایه و سایر کودها به میزان توصیه شده و مورد نیاز گیاه و بر اساس آخرین آنالیز خاک اراضی تغذیه گیاهی اصولی و توصیه شده، برداشت به موقع محصول در زمان مناسب و... اشاره کرد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.