.

جهاد سازندگی به روایت آرشیو مطبوعات آستان قدس رضوی

مدتی کوتاه پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357، یکی از اولین نهادهای رسمی که در جمهوری اسلامی ایران شکل گرفت، وزارت جهاد سازندگی بود که به فرمان رهبر کبیر انقلاب (قدس سره) در خرداد سال 1358 تأسیس شد تا سرو سامانی به وضعیت اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی روستاهای ایران بدهد.

 1398/3/29 چهارشنبه
  
2019-06-19T16:50:37+04:30

به گزارش آستان نیوز، از همان ابتدا این نهاد در راستای آموزش و ترویج آموزه¬های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی اقدام به چاپ منابع اطلاعاتی متعدد کرد که نشریات ادواری نیز از این دسته بودند.
سرپرست گروه مطبوعات سازمان کتابخانه‌های آستان قدس رضوی،«نشریه داخلی جهاد سازندگی» را از جمله اولین نشریاتی عنوان می کند که توسط جهاد سازندگی چاپ شده است.
ابراهیم حافظی همچنین به مجله «جهاد» و مجله «خطوط اصلی اقتصاد» در این خصوص اشاره کرد که در سال 1358 در قم منتشر شده است.
وی گفت: بعد از این تاریخ مجله‌های علمی، خبری و تخصصی بسیاری توسط این نهاد منتشر شده است که از مهمترین مجله‌هایی که بیش از دو دهه است در حال انتشار هستند، می‌توان به نشریه های «پژوهش و سازندگی»، «جنگل و مرتع»، «تغذیه، دام، طیور و آبزیان» و «پیام جهاد» اشاره کرد.
بر اساس بررسی انجام شده تعداد 58 عنوان نشریه در آرشیو مطبوعات آستان قدس رضوی موجود است که توسط ارگان های وابسته به وزارت جهاد سازندگی در سراسر کشور منتشر شده اند. بر این اساس وزارتخانه جهاد و نهادهای مربوطه در تهران با 41 عنوان نشریه، مشهد با 6 عنوان، لرستان و قم هریک با 2 عنوان و شهرهای اصفهان، شهرکرد، کرج، کرمان، اهواز، گرگان و کرمانشاه هریک با 1 عنوان دارای نشریاتی در آرشیو مطبوعات هستند.
بر اساس سال نشر، سال های 1388 با تعداد 5 عنوان، سال 1359 و 1380 هریک با 4 عنوان، سال های 1358، 1370 و 1383 هریک با 3 عنوان بیشترین آمار چاپ نشریات ادواری را دارند.
حافظی گفت: محتوای نشریات چاپ شده توسط زیر مجموعه های مختلف جهاد سازندگی و کشاورزی نشان می دهد که 40 عنوان موجود حاوی اخبار، اطلاعات عمومی و ترویج و آموزش مسائل روستایی است.
همچنین 18 عنوان نیز مجلات تخصصی هستند که در حوزه های کشاورزی، دامپروری و مسائل محیطی چاپ شده اند که 9 عنوان آن دارای درجه علمی- پژوهشی از وزارت علوم است.
گفتنی است علاوه بر نشریات وابسته به وزارت جهاد کشاورزی، بیش از 1000 نشریه تخصصی در آرشیو مطبوعات آستان قدس رضوی موجود است که به موضوعات کشاورزی(700 عنوان)، مسائل روستایی(70 عنوان)، دامپروری(300 عنوان) پرداخته¬اند، این نشریات توسط دانشگاه¬ها، اشخاص حقیقی و حقوقی چاپ شده اند.
پژوهشگران می توانند با استفاده از آدرس اینترنتی https://opac.razavi.ir/simwebclt/WebAccess از طریق جستجو در منابع سازمان کتابخانه¬ها، موزه¬ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، فهرست نشریات مورد نظر خود را بررسی کنند و یا با حضور در تالار محققان مطبوعات واقع در ساختمان بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در جوار حرم مطهر، از نزدیک نشریات را تورق و استفاده کنند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.