.

تاریخ به روایت عاشورای رضوی

30 خرداد سال 1373 برابر با عاشورای سال 1415 قمری در حالی که رواق‌‌ها، صحن‌‌ها، بست‌‌ها و اطراف مرقد مطهر هشتمین امام شیعیان(ع) از جمعیت موج می‌‌زد و مردم از عشق و ارادت به سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله‌ الحسین(ع)، غرق عزاداری و نوحه‌سرایی‌ بودند، صدای مهیب انفجار بمب، فضای روضه منوره رضوی را پر کرد.

 1398/3/30 پنجشنبه
  
2019-06-20T10:34:46+04:30

در این تاریخ حوالی ساعت ۱۴ و ۲۶ دقیقه بمبی که توسط تروریست‌های جنایتکار تا نزدیکی ضریح مطهر حمل شده بود، در قسمت بالا سر مبارک منفجر شد که به شهادت 26 نفر و مجروح شدن 300 نفر از زائران بی‌گناه منجر شد. در میان مجروحان و شهدا از هر سن و از هر قشر و طبقه‌ای دیده می‌شدند. عاشورا در مشهد مقدس و در حوزه حریم منور رضوی، حقیقتاً به عاشورایی به یادماندنی در تاریخ، پس از عاشورای حسینی(ع) تبدیل شده بود.
حالا بیش از دو دهه از این حادثه و شهادت 27 زائر و مجاور بارگاه منور امام رضا(ع) گذشته، ولی یادآوری این هتک حرمت به ساحت مقدس امام علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع)، هر ساله دل شیعیان را به درد می آورد و جنایت منافقان را فریاد می‌زند. هیچ وقت یاد و خاطره لحظه پر پر شدن زائران در گوشه گوشه روضه منوره از ذهن خادمان این حریم قدسی پاک نمی‌شود.
علی‌اصغر نعیم‌آبادی یکی از خدام و شاهدان عینی این حادثه می‌گوید: هیئت‌های مذهبی پس از نماز صبح مراسم عزاداری‌شان شروع شده بود و به سمت حرم می‌آمدند، چون عضو هیئت مدیره هیأت مذهبی بودم، در داخل صحن هیئت‌ها را کنترل می کردیم و به آن‌ها خوشامد می‌گفتیم.
وی اضافه می‌کند: ساعت 2 عصر گذشته بود که این اتفاق ناگوار رخ داد و پس از شنیده شدن صدای مهیب انفجار از داخل بقعه، وحشتی بین جمعیت عزادار ایجاد شد. صدای ضجه و ناله از داخل روضه منوره به گوش می‌رسید که سریع خودم را به داخل رساندم.
نعیم‌آبادی ادامه می‌دهد: بمب را کنار پایه بالای سر حضرت گذاشته بودند و انفجار آن زمین را تقریبا به قطر 80 سانت و به عمق 7 و 8 سانت گود کرده بود و حدود 6 کاشی سلطان سنجری دیوار مجاور پایه هم خراب شدند.
وی با بیان اینکه آن روز، روزی تلخ و دردناک بود، اظهار می‌کند: بیشترین صحنه ناراحت کننده، چند مفاتیح بود که لای آن‌ها را باز کردیم، صفحه زیارت عاشورا به خون شهدا آغشته شده بود، ظهر عاشورا زائران رضوی در حال خواندن زیارت عاشورا بودند که با این جنایت خون مطهرشان صفحات زیارت عاشورا را گلگون کرد.

نماز ظهر عاشورا در حرم رضوی
سید محمود سال 1317 در شهرستان قوچان به دنیا آمد. پدر او نانوا و مادرش هم زن با ایمان و با تقوایی بود. نماز شب یادگاری مادرش به سید محمود بود. هیچ وقت نماز شبش ترک نشد. او هر سال برای اقامه نماز ظهر عاشورا به حرم امام رضا(ع) مشرف می‌شد. عاشورای سال 73 نیز به رسم همه ساله عازم حرم شد. کمی از ظهر گذشت و او به خانه برنگشت. تا شب منتظرش بودند، اما خبری نشد. اخبار تلویزیون حادثه حرم را نشان می‌داد. خادم‌ها در حال تمیز کردن خون‌ها بودند. یک دفعه چشم حاجیه خانم خراشاد همسر سید محمود پیش‌بین به یک شال سبز افتاد که گوشه‌ای افتاده بود. او مانند بسیاری دیگر در عاشورای رضوی به خیل شهدا پیوسته بود.
 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.