.

دکتر سعید سعیدی شهری:

نقش فشارخون بالا را در ابتلا به نارسایی کلیوی جدی بگیرید

رئیس انجمن کلینیک‌های دیالیز خراسان رضوی گفت: فشارخون بالا یکی از عوامل بروز نارسایی‌مزمن کلیوی در افراد است.

 1398/3/30 پنجشنبه
  
2019-06-20T10:42:03+04:30

دکتر سیدسعید سعیدی شهری هم‌زمان با اجرای طرح ملی بسیج کنترل فشار خون در جوار حرم مطهر رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار آستان نیوز ابراز کرد: مردم میزان فشارخون بالا را باید جدی بگیرند و اطلاعات خود را درباره این بیماری افزایش دهند، زیرا فشارخون بالا یکی از عوامل مهم بروز مشکلات کلیوی در هر سنی است.
وی با تأکید بر اینکه حدود 50 درصد بیماران فشارخون بالا از بیماری خود اطلاعی ندارند، افزود: کنترل فشارخون به ویژه در بین افراد بالای 40 سال اهمیت خاصی دارد و این افراد باید به طور منظم میزان فشارخون خود را کنترل کنند و هرگونه افزایش فشارخون باید زیر نظر پزشک درمان شود.
همچنین این متخصص بیماری‌های داخلی از بیماری دیابت به عنوان شایع‌ترین علت ابتلا به نارسایی کلیوی در جهان نام برد و ادامه داد: از آنجایی که حدود 95 درصد بیماران دیابتی مبتلا به دیابت تیپ دو هستند، تعداد این بیماران نیازمند به دیالیز نیز به مراتب بیشتر است.
سعیدی شهری تصریح کرد: بسیاری از بیماران دیابتی، کنترل خوبی بر روی میزان قندخون خود ندارند به عبارتی این بیماران از بیماری خود مطلع نیستند یا درمان‌شان درست انجام نشده یا درمان کافی نیست در نتیجه به شدت در معرض ابتلا به بیماری‌های کلیوی قرار دارند.
وی بیماری‌های التهابی کلیه مانند بیماری‌های کلافه مویرگی کلیه، عفونت‌ها و سنگ‌های ادراری را یکی دیگر از عوامل ابتلای افراد به نارسایی کلیوی دانست و گفت: سنگ‌های ادراری نیز نقش مهمی در نارسایی کلیه دارد بنابراین بیمارانی که کلیه سنگ‌ساز دارند یا آقایانی که پروستات بزرگ دارند و درمان خود را جدی نمی‌گیرند در معرض ابتلا به نارسایی کلیه قرار دارند.
کلیه‌؛ اندامی حیاتی
مشاور گردشگری سلامت بنیاد سلامت آستان قدس رضوی از کلیه‌ها به عنوان یکی از اندام‌های حیاتی بدن نام برد و بیان کرد: کلیه وظیفه تصفیه خون و دفع بسیاری سموم وارد شده به بدن یا سموم تولید شده از طریق متابولیسم بدن را برعهده دارد.
وی افزود: کلیه‌ها با ترشح هورمون اریتروپوئیتین موجب فعالیت مغز استخوان برای خون‌سازی می‌شود. همچنین در متابولیسم استخوان، کلسیم و فسفر نقش عمده‌ای دارد و عدم فعالیت کلیه‌ها می‌تواند منجر به مشکلاتی در متابولیسم استخوان و کلسیم در بدن شود.
سعیدی شهری گفت: بیمارانی که به هر دلیلی کلیه آنان ضعیف می‌شود یا از کار می‌افتد باید درمان‌های جایگزین برای آنها انجام شود که دیالیز از جمله این درمان‌ها است.
وی ادامه داد: البته برخی بیمارانی که کم‌کاری کلیه دارند می‌توانند بدون نیاز به انجام دیالیز با استفاده از درمان‌های نگهدارنده به فعالیت‌های خود ادامه دهند، اما بیمارانی که کم‌کاری شدید کلیه دارند باید دیالیز ‌شوند. در نهایت وقتی میزان عملکرد کلیه کافی نباشد از پیوند کلیه برای درمان نارسایی کلیه استفاده می‌شود.
رئیس انجمن کلینیک‌های دیالیز خراسان رضوی با اشاره به اینکه دیالیز یک درمان نگهدارنده و جایگزین برای زنده نگه داشتن بیمار است، گفت: دیالیز به دو طریق دیالیز خونی(همودیالیز) و دیالیز صفاقی انجام می‌شود. نوع انجام آن نیز بستگی به نوع بیماری فرد و نظر پزشک معالج دارد.
وی اضافه کرد: بیماران می‌توانند دیالیز صفاقی را در منزل، بدون مراجعه به مراکز درمانی خودشان انجام دهند اما باید مراقبت بیشتری از خود کنند تا مبتلا به عفونت نشوند.
سعیدی شهری با بیان اینکه همودیالیز در بین بیماران دیالیزی رایج‌تر است، افزود: این بیماران به طور معمول دو تا سه بار در هفته باید به مراکز همودیالیز مراجعه کنند و هر جلسه دیالیز خونی نیز چهار ساعت به طول می‌انجامد.
نقش تغذیه در بیماران دیالیزی
مشاور گردشگری سلامت بنیاد سلامت آستان قدس رضوی به اهمیت تغذیه در بیماران دیالیزی اشاره و بیان کرد: بیماران دیالیزی باید مصرف آب و مایعات را تحت نظر پزشک معالج خود محدود کنند، زیرا اگر کلیه نتواند آب اضافی بدن را دفع کند موجب ورم کردن، مشکلات قلبی و تنفسی و... می‌شود. عمده آب این بیماران می‌تواند از طریق مصرف چای، شیر و آب همراه با قرص آنان تأمین شود.
این متخصص بیماری‌های داخلی گفت: اگرچه فسفر از مواد ضروری برای سلول‌های مغزی و عصبی بدن است، اما افزایش آن در خون می‌تواند مشکلاتی را برای بیمار ایجاد کند. به طور مثال میزان فسفر بالا موجب مشکلات استخوانی شده و کلسیم نمی‌تواند بر روی استخوان‌ها بنشیند و موجب پوکی استخوان می‌شود. این افراد باید از مصرف غذاهای سرشار از فسفر مانند لبنیات، جگر، ماهی و میگو پرهیز کنند.
وی ادامه داد: مصرف نمک نیز توسط بیماران دیالیزی باید محدود شود تا فشارخون بیمار کنترل شده و از اِدم و مشکلات قلبی جلوگیری شود.
سعیدی شهری افزود: مواد اسیدی نیز نباید توسط این بیماران زیاد مصرف شود زیرا یکی از وظایف کلیه دفع اسید و هیدروژن بدن است. همچنین مصرف زیاد پتاسیم برای بیماران دیالیزی خطرناک است وآنان باید ازمصرف مواد غذایی که دارای پتاسیم بالا است از جمله بیشتر میوه‌های زردرنگ مانند موز پرهیز کنند.
وی گفت: این بیماران امکان انجام ورزش‌های سنگین را ندارند، اما ورزش‌هایی مانند شنا و پیاده‌روی برای آنان مفید است. همچنین این بیماران امکان مصرف داروهای مختلف را ندارند، به طور نمونه باید برای مصرف داروی دیابت خود با پزشک مشورت کنند.
سعیدی شهری با بیان اینکه بیماران دارای مشکلات کلیوی، امکان دفع مواد حاجبی را که برای انجام عکس‌برداری‌ها به آنان تزریق می‌شود ندارند، ابراز کرد: بیماران قبل از انجام رادیوگرافی باید از نظر کلیوی بررسی شوند. این مواد در این‌گونه بیماران باید به میزان لازم و کنترل شده تزریق شود.
مهم‌ترین علایم نارسایی کلیوی
مشاور گردشگری سلامت بنیاد سلامت آستان قدس رضوی از ضعف و بی‌حالی به عنوان مهم‌ترین علایم بیماری‌های کلیوی نام برد و افزود: همچنین اِدم(ورم) پاها به ویژه در مچ پاها در طول روز از دیگر علایم مهم این بیماری‌ است. این ورم در شب به ناحیه باسن و پشت فرد منتقل می‌شود و حتی ممکن است صبح‌ها در ناحیه صورت مشاهده شود.
وی کم‌خونی را که ناشی از عدم فعالیت مغز استخوان در بیماران کلیوی است از جمله علایم مهم نارسایی کلیوی دانست و گفت: علایم کم‌خونی بیماران مانند پرخوابی، رنگ پریدگی، ضعف و کاهش تمرکز باید توسط پزشک بررسی شود.
این متخصص بیماری‌های داخلی ابراز کرد: تجمع سمومی مانند اوره و کراتینین در خون موجب بروز علایم گوارشی مانند حالت تهوع و استفراغ می‌شود و حتی ممکن است بیمار به اختلالات مغزی و اختلال در هوشیاری مبتلا شود.
وی گفت: دیدن خون در ادرار نیز ممکن است نشان‌دهنده بیماری‌های کلیوی باشد و فرد باید به پزشک مراجعه کند تا وضعیت سلامتی‌اش توسط متخصص بررسی شود.

 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.