.

فواد ایزدی:

تبدیل شدن ایران به یکی از قطب‌های قدرتمند جهان دلیل دشمنی امریکا با ایران است

تحلیلگر حوزه استراتژیک و استاد دانشگاه تهران یکی از اختلافات عمده آمریکا با ایران را تبدیل شدن جمهوری اسلامی ایران به یکی از قطب‌های قدرتمند جهان دانست.

 1398/4/13 پنجشنبه
  
2019-07-04T17:03:55+04:30

به گزارش آستان نیوز، فواد ایزدی در نشست تخصصی «گام دوم انقلاب و استراتژی روابط بین‌المللی ایران اسلامی» از سلسله برنامه‌های دهه کرامت که در تالار شیخ طوسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، به تبیین رابطه ایران با آمریکا پرداخت.
وی با بیان اینکه هدف سیاست‌های دو سال گذشته آمریکا فروپاشی حکومت ایران بوده است، گفت: منطق آنان این است که رژیم جمهوری اسلامی را سرنگون کنند، اما در حقیقت این سیاست شکست خورده است. آنان پیش‌بینی کرده بودند که جمهوری اسلامی ایران چهلمین سالگرد خود را نمی بیند و برای این هدف بودجه گذاشته بودند و طراحی کرده بودند اما به نتیجه نرسیدند.
این تحلیلگر حوزه استراتژیک با اشاره به حضور ناو هواپیمابر آمریکایی در منطقه و احتمال اجرای سناریوی جنگ علیه ایران خاطرنشان کرد: جنگ گسترده‌ای که آمریکایی‌ها علیه عراق و افغانستان انجام دادند در مورد ایران به هیچ وجه مطرح نیست.
وی همچنین عنوان کرد: یکی از دلایلی که به ایران حمله نظامی نکردند، آن است که کشور ایران از نفوذ منطقه‌ای بالایی برخوردار است؛ نیروهای ایرانی و همچنین نیروهای هم پیمان با ایران در منطقه حضور چشمگیری دارند و نیروهای آمریکا در تیر رس نیروهای ایرانی قرار دارند؛ از این جهت هزینه حمله به ایران زیاد خواهد بود.
این استاد دانشگاه گفت: شیوه کنش‌گری سیاسی آمریکا در فضای بین‌الملل نشان می‌دهد که ایالات متحده قدرت دیپلماتیک خود را از دست داده و به همین دلیل است که ترامپ هر روز کشوری را به تحریم و حمله نظامی تهدید می‌کند.
ایزدی ادامه داد: منطق امریکایی‌ها طراحی «بُرد بُرد» است؛ در اذهان آنان برد نخست با افزایش فشارها از طریق تحریم میسر می‌شود و در برد دوم نیز ایران به خاطر این فشارها خسته شده و امتیاز می‌دهد؛ اما اکنون مشاهده می‎کنیم که این طراحی آنان به باخت تبدیل شده و شکست خورده است.
وی اضافه کرد: نه تنها این فروپاشی اتفاق نیفتاده و ایران در منطقه به آنان هیچ امتیازی نداده است بلکه امتیازات قبلی هم در حال از دست رفتن است.
این مقام مسئول تصریح کرد: با هدف قرار دادن پهپاد که خطری را از کشور دور کرد، معلوم شد که ایران هم توانمندی نظامی خوبی دارد و هم از این توانمندی استفاده می‌کند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.