.

پیرو همکاری موسسه کیفیت رضوی و اداره کل فنی و حرفه ای محقق خواهد شد؛

افزایش مهارت های شغلی و آموزشی در راستای کیفیت رونق تولید

موسسه کیفیت رضوی تابعه سازمان اقتصادی رضوی فعالیت خود را از سال گذشته به عنوان مجموعه‌ای پیش‌رو و پیش‌ران در ارتقاء کیفیت زندگی آغاز کرده است. این موسسه سعی داشته این هدف را از طریق طراحی الگوهای ارزیابی کیفیت و تجاری‌‌سازی نشان طیب به عنوان برترین نشان کیفیت بر اساس منظومه اندیشه اسلامی پیگیری کند‌.

 1398/4/13 پنجشنبه
  
2019-07-04T12:00:30+04:30

در نخستین روز از دهه کرامت امسال، تفاهم‌نامه‌ای میان این موسسه با اداره کل فنی و حرفه‌ای استان خراسان رضوی امضاء شد که بر اساس آن، اداره کل فنی و حرفه‌ای استان، بزرگ‌ترین کارگزار آموزشی موسسه کیفیت رضوی خواهد شد که به این ترتیب در هزینه‌های تأسیسی برای امکانات آموزشی و مهارت‌آموزی متقاضیان دریافت نشان طیب، صرفه‌جویی به عمل خواهد آمد. در این گزارش به مفاد این تفاهم‌نامه و همچنین نقش آن در رونق تولید، اشتغال و تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی پرداخته‌ایم:

افزایش مهارت برای دریافت نشان طیب
این تفاهم‌نامه به منظور همکاری، تأمین و تبادل امکانات و ظرفیت‌های آموزشی، فرهنگی، اجرایی، مشاوره‌ای، همچنین اجرای دوره‌ها و رویدادهای آموزشی تخصصی و مهارتی در تمام زمینه‌های مرتبط با وظایف و مأموریت‌های مؤسسه کیفیت رضوی و اداره کل فنی و حرفه‌ای استان خراسان رضوی با رعایت ضوابط هر دو دستگاه تدوین و امضا شده است. حسین زمانی؛ مدیر عامل موسسه کیفیت رضوی در این باره می‌گوید: «این موارد با رویکرد اشتغال و افزایش مهارت برای متقاضیان دریافت نشان طیب با بهره‌گیری از تجهیزات به روز و کارآمد و همچنین استفاده از مدرسان متخصص، بومی و متعهد منعقد شده است».

حمایت از اشتغال از مهارت‌آموختگان
بر اساس این تفاهم‌نامه موسسه کیفیت رضوی متعهد شده تا دوره‌های آموزشی، مهارتی مورد نیاز خود را معرفی و همچنین در تربیت مدرس بومی در بعضی از رشته شغلی‌ها مشارکت کند. همچنین این موسسه از گروه‌های هدف مهارت‌آموخته برای اشتغال پس از پایان دوره مهارت‌آموزی حمایت خواهد کرد و در عین نظارت و ارزیابی از دوره‌ها متناسب با پروتکل‌های کیفیت آموزشی موسسه، متقاضیان دریافت نشان طیب به اداره کل، برای گذراندن دوره‌های آموزشی مرتبط و دریافت گواهی‌نامه معرفی خواهند شد.

افزایش کیفیت‌های آموزشی و شغلی
در قالب این تفاهم‌نامه، اداره کل فنی و حرفه‌ای استان خراسان رضوی متعهد شده تا برنامه‌ریزی‌های لازم را برای نیازهای شغلی موسسه کیفیت رضوی انجام دهد. افشین رحیمی؛ مدیر کل آموزش فنی و ‌ی خراسان رضوی در این خصوص می‌گوید: «از تمام ظرفیت‌های آموزشی، مشاوره‌ای و سایر امکانات این اداره برای افزایش کیفیت‌های آموزشی و شغلی معرفی‌شدگان از سوی موسسه کیفیت رضوی استفاده می‌شود و حتی به متقاضیان مهارت‌آموخته مدرک بین‌المللی مهارت‌آموزی ارائه خواهد شد». وی ادامه می‌دهد: «یکی از مواردی که در این تفاهم‌نامه بر آن تأکید شده، افزایش کیفیت از طریق افزایش مهارت نیروی انسانی است که اجرای آن نیازمند آموزش بوده و مقرر شده از طریق همکاری با موسسه کیفیت رضوی محقق شود.»

رونق تولید
با توجه به نام‌گذاری سال 1398 توسط رهبر معظم انقلاب مبنی بر رونق تولید، به گفته زمانی، این تفاهم‌نامه بیشتر با تأکید بر افزایش کیفیت تولیدات داخلی تنظیم شده که این امر خود منجر به افزایش اعتماد عمومی به کالای داخلی و در نهایت رونق تولید داخلی خواهد شد. رحیمی در خصوص نقش این تفاهم‌نامه برای افزایش رونق تولید می‌گوید: «تولیدی پایدار است که از مشتریان بالایی برخوردار باشد و زمانی این امر محقق می‌شود که کیفیت محصولات بالا باشد؛ همین امر به طور غیر مستقیم منجر به پایدار شدن اشتغال خواهد شد». وی ادامه می‌دهد: «در این تفاهم‌نامه سعی شده افرادی تربیت شوند که کیفیت محصولات را به واسطه برخورداری از مهارت‌های بالا، ارتقاء دهند که این مهم، در نهایت فروش بیشتر، اشتغال پایدار، رقابت بیشتر و رونق تولید را به دنبال دارد».

تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی
در بند هشتم سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده بر «مدیریت مصرف با اجرای سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف و ترویج مصرف کالاهای داخلی همراه با برنامه‌ریزی برای ارتقاء کیفیت و رقابت‌پذیری در تولید» تأکید شده است. در این راستا موسسه کیفیت رضوی اقدام ویژه‌ای با عنوان اعطای نشان طیب را در دستور کار خود قرار داده است. زمانی در این‌ باره می‌گوید: «این نشان در کالاها و خدمات متفاوت دارای سنجه‌های متفاوتی می‌باشد که از یک سال پیش کارهای مطالعاتی و تحقیقاتی آن آغاز شده است و این تفاهم‌نامه‌ها در راستای اجرای تولید کالاهایی در سطح کیفیت طیب است که از منظومه مفاهیم قرآنی و روایی احصاء شده‌اند». وی ادامه می‌دهد: «پروژه‌های اولیه مطرح شده درباره نشان طیب، مطالعه شده و امسال شاهد بهره‌برداری آن خواهیم بود که از آن میان می‌توان به پروژه‌های نان، گوشت و برنج اشاره کرد».

گزارشگر: هدی زاهدی
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.