.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی،

«خانه تاریخی ملک» به پایگاهی برای توسعه فرهنگ دینی تبدیل می‌شود

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: بنابر تأکیدات و رهنمودهای تولیت آستان قدس رضوی، «خانه تاریخی ملک» به پایگاهی برای توسعه فرهنگ دینی و وقف و نذر مبدل خواهد شد.

 1398/4/15 شنبه
  
2019-07-06T19:55:31+04:30

به گزارش آستان نیوز، مصطفی خاکسار قهرودی در مراسم بهره‌برداری از بخش نخست خانه تاریخی ملک که امروز در این خانه واقع در بازار بین‌الحرمین تهران برگزار شد، ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره «حاج حسین آقا ملک» بنیانگذار و واقف کتابخانه و موزه ملی ملک ابراز کرد: آن‌چه موجب شکل‌گیری این مکان به عنوان موزه شده اقدام ارزشی، ایمانی و دینی این بزرگ‌مرد در حوزه وقف است.
وی وقف را عامل تطهیر و تثبیت روح و رمز جاودانگی و بقای ابدی انسان خواند و با بیان اینکه حسین آقاملک از جمله این افراد بوده که با عمل به سنت حسنه وقف نام خود را جاودان کرده است، تصریح کرد: وقف همواره در طول تاریخ اسلام عامل مهمی برای توسعه و نشر مبانی دینی و تقویت مسلمانان برای تبلیغ فرهنگ اسلامی بوده است.
خاکسار قهرودی با بیان اینکه موقوفات ملک نشان‎دهنده خیرخواهی، ایمان راستین و اخلاص حاج حسین آقا ملک است، افزود: در طول تاریخ افراد بسیاری از نعمت‌های دنیوی برخوردار بودند، اما نه نامی و نه نشانی از آنها باقی مانده است، اما حاج حسین آقا ملک با روح بلند و ایمان عمیق از طریق وقف اموال، از خود آثار ماندگار و صدقه جاریه برجای گذارده‌ که تا همیشه تاریخ برای مردم منشاء خیر و برای روح ایشان منشاء رحمت خواهد بود.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به موقعیت مکانی خانه تاریخی ملک در بازار بین الحرمین تهران، ابراز کرد: حضور این خانه تاریخی در بازار، پیام‌آور خوبی برای بازاریان است که یک انسان متعالی و کامل چگونه می‌تواند از نعمت‌های دنیوی خویش در راستای نیات خیر و الهی بهره‌ ببرد.
وی ادامه داد: خانه حاج حسین آقا ملک در دوران حیاتش پذیرای میهمانان با آغوش باز بود و پس از آن نیز آیینه دینداری، باور و ایمان عمیق او و پیوند زدن دنیا و آخرتش است.
خاکسار قهرودی از خانه تاریخی ملک به عنوان یک مجموعه فاخر و ارزشمند که می‌توان گفت در نوع خود بی‌نظیر است، نام برد و بیان کرد: تولیت آستان قدس رضوی به احیا، مرمت و بازگشایی خانه تاریخی ملک توجه ویژه‌ای دارند و این مسیر برای درس‌آموزی از این مجموعه ادامه پیدا خواهد کرد.
وی افزود: به ‌نظرم آنچه قابل آموزش و یادآوری بوده و اوج هنرمندی را می‌رساند، نوع نگاه و باور این فرد مؤمن و معتقد به ارزش‌های دینی است که چگونه از داشته‌های مادی و معنوی‌اش با هنرمندی و با استفاده از ایمان بالا در زمان حیات بهترین بهره را برده است.
خاکسار قهرودی در پایان تأکید کرد: صیانت از موقوفات و عمل به نیات واقفان یک واجب شرعی است و آستان قدس رضوی تقید و حساسیت دارد که غبطه وقف و موازین شرعی آن بطور دقیق رعایت شود.
 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.