.

چرا بازگشایی دوربرگردان‌های خیابان‌های منتهی به حرم رضوی مهم است؟

آنچه که واضح است، بازگشایی دوربرگردان‌های خیابان‌های منتهی به حرم رضوی برای ساکنان مشهد و زائران حضرت رضا(ع) بسیار حائز اهمیت است، چرا که با آسایش آن ها رابطه ای مستقیم دارد.

 1398/4/18 سه‌شنبه
  
2019-07-09T19:20:33+04:30

حالا توجه به این مهم که برای تامین بیش از پیش رضایت مردم چه ساز و کارهایی باید پیش بینی شود، باید در دستور کار همه دستگاه ها اعم از شهرداری، دولت و... قرار بگیرد. آستان قدس رضوی به سهم خود رفاه و آسایش زائران و مجاوران حرم قدسی امام رئوف(ع) را به عنوان دغدغه در راس همه تصمیم گیری هایش مد نظر قرار داده و پس از این نیز بر همین طریق ایفای نقش می کند.  تامین امنیت، تسهیل امر زیارت، تزریق شادابی و نشاط به جامعه و توسعه مسیرهای رفت و آمد در قلب تپنده شهر مشهد همه و همه باید به شکلی همه جانبه مورد توجه قرار گیرد که این خود مستلزم پای کار بودن همه ماست.
دوربرگردان های خیابان های منتهی به حرم مطهر از چند دهه پیش مسیر تردد زائران و مجاوران بوده. فلکه حضرتی و حجره‌هایی که دور تا دور حرم وجود داشت در یاد بسیاری از قدیمی‌ترها مانده است؛ میدانی که تا قبل از ساخت ‌و سازهای دهه پنجاه محدوده کوچک حرم قدیم را در برگرفته بود. اما حالا صحن و سرای رضوی آن‌چنان گسترش پیدا کرده که اگر بخواهی از ورودی‌ها تا نزدیکی‌ها روضه منوره بیایی باید مسیر طولانی را پیاده یا با زائربرها طی کنی تا به روضه رضوی برسی.
حدود دو سال پیش بود که به منظور تأمین امور امنیتی اماکن متبرکه رضوی دوربرگردان‌هاي منتهی به حرم مطهر از جمله شیرازی، نواب صفوی و طبرسی مسدود شد و زائران برای آمدن به حرم مطهر یا در مسیر برگشت براي رسیدن به وسایل نقلیه عمومی از جمله اتوبوس و تاکسی می‌بایست مسافت ورودی‌ها تا ابتدای دوربرگردان‌ها را پیاده یا با زائربر طی میکردند. مسدود کردن دوربرگردان ها شاید مقداری از بار ترافیکی  را روان و امنيت دوربرگردان‌ها را تامین کرد ولی نارضایتی‌های بسیاری را برای زائران و مجاوران به‌وجود آورده بود.

تسهيل خدمت‌رساني به زائران در حريم حرم
چندی پیش حجت الاسلام والمسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی در بازدید از حریم حرم مطهر رضوی، ضمن بررسی مشکلات ترافیک اطراف حرم، پارکینگ‌ها، مسیرهای رفت و آمد زائران و ایستگاه‌های توقف اتوبوس و تاکسی، به منظور تسهیل خدمت‌رسانی به زائران و مجاوران بارگاه امام رضا(ع) و روان‌سازی ترافیک اطراف حرم مطهر دستور بازگشایی دوربرگردان‌های حرم مطهر رضوی را صادر کرد.
در فاز اول به منظور رفاه حال زائران و مجاوران در تشرف به بارگاه منور حضرت رضا(ع) دوربرگردان خیابان شیرازی حرم مطهر بازگشایی شد و نتایج رضایت بخشی این اقدام سبب شد تا در دهه کرامت بازگشایی دو دوربرگردان دیگر اطراف حرم یعنی  طبرسی و نواب صفوی هم در دستور کار قرار بگیرد.

توجه به مسائل امنيتي همراه با تأمين آسايش زائر
مصطفی خاکسار قهرودی قائم مقام تولیت آستان قدس رضوي با اشاره به دستور مستقیم حجت‌‌الاسلام والمسلمین مروي مبنی بر بازگشایی مسیر منتهی به حرم مطهر مي‌گويد: تصمیم بر این شد تا ضمن توجه به نکات امنیتی، آسایش و آرامش زائر با بازگشايي مسیر دوربرگردان‌ها بیشتر تامین شود و این مسائل به هیچ وجه به معنای نادیده گرفتن یا کوتاه آمدن از مسائل امنیتی نیست.
اين مقام مسئول ادامه مي‌دهد: با رعایت دقیق تمام نکات امنیتی دوربرگردان‌هاي اطراف حرم به روی تاکسی‌ها و اتوبوس‌های شهری بازگشایی شد.
پس از این تصمیمات و اقدامات شنیدن نظر مردم خصوصا مشهدی ها که به کرات به حرم مطهر مشرف می شوند و از خیابان های اطراف استفاده می کنند، ضروریست. پس به میان مردم می رویم. فاطمه محبی زائر 53 ساله مشهدی است که به طور متوسط هفته‌ای دو مرتبه برای زیارت به حرم مطهر امام رضا(ع) مشرف می‌شود. او ضمن اعلام رضایت از بازگشایی مسیر دوربرگردان شیرازی می‌گوید: «خدا خیر دهد کسانی‌ را که دستور بازگشایی این مسیر را دادند. در این یکی- دو سال اخیر که این مسیر مسدود شده بود، باید مسیر طولانی را می‌آمدم تا به ورودی برسم، اگر هم مي‌خواستم سوار زائربر شوم بايد در يک صف طولاني منتظر مي‌شدم تا نوبت‌ام شود.»
او ادامه می‌دهد: «در گذشته که این مسیر مسدود نبود ماشین‌ها و اتوبوس‌های شرکت واحد جلوی ورودی زائران را پیاده می‌کردند. درست است که فاصله ابتداي دوربرگردان تا ورودي چند قدم بيشتر نيست ولی برای ما مسن‌ترها که سنی از ما گذشته، همین مقدار هم سخت بود.»

رفع مشکل فضا براي توقف تاکسي‌ها
عباس حسيني از تاکسي‌دارهاي مشهد است که به قول خودش در خط حرم کار مي‌کند و مي‌گويد: «حدود 10 سالي است که اين توفيق را دارم که هر روز چند مرتبه که زائران را به حرم مي‌آورم به آقا سلام دهم.»
او که از مسدود شدن مسير دوربرگردان‌هاي حرم براي تاکسي‌دارها گله مند بود، بيان‌ مي‌کند: «در گذشته که تاکسي‌ها مي‌توانستند تا جلوي ورودي‌ها بيايند هم براي ما سوار کردن مسافرها راحت‌تر بود و هم براي زائران. ديگر نياز نبود که زائران بخواهند اين مسافت را تا رسيدن به ابتداي دوربرگردان طي کنند، علاوه بر اين بستن این مسیر مشکلاتی مانند نبود فضای کافی را برای رانندگان تاکسی ایجاد کرده بود.»
او ضمن اعلام رضايت از بازگشايي اين مسير بيان مي‌کند: «من و تمام همکارانم تمام تلاش‌مان اين است که بتوانيم در اين صنف به زائران حضرت رضا(ع) خدمت‌رساني مطلوبي را داشته باشيم و خدارا شاکرم که ميزبان زائران حضرت رضا(ع) هستم و برکت زندگي‌ام را مديون همين دعاهايي مي‌دانم که زائران در حق من و خانواده‌ام مي‌کنند.»
باید توجه داشت آنچه که ما امروز به عنوان مشهد مقدس میشناسیم، وامدار وجود مضجع شریف امام رضا(ع) است. این شهر در طول تاریخ، حیات فرهنگی و اجتماعی خود را مدیون این مرکز مهم معنوی و مذهبی جهان اسلام بوده است؛ کانون فرهنگی عظیمی که سالانه حدود 30 میلیون نفر را از سراسر دنیا به مشهد می‌کشاند، بنابراین این وظیفه سترگ برعهده مسئولان شهری و کشوری است که مبتنی بر اندیشه معماری شهری ایرانی اسلامی شرایط تشرف و تردد آسان زائران به این کانون عظیم فرهنگی را فراهم آورند و نسبت به نوسازی و بهسازی بافت فرسوده اطراف آن اهتمام ویژه داشته باشند، دغدغه‌ای که بارها توسط مسئولان عالی آستان قدس رضوی به مدیران استانی و کشوری منتقل شده است. در قالب طرح بازگشایی دوربرگردان‌های حرم مطهر، آستان قدس رضوی به میزان توان در راستای تسهیل شرایط تشرف زائران تلاش کرده است، اما قطعا رفع مشکلات ترافیک اطراف حرم، پارکنیگ‌ها و مسیرهای رفت و آمد زائران برای تشرف به بارگاه امام مهربانی ها، نیازمند عزم جدی دولت و مسئولان استانی و شهری است.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.