.

ردای خدمت الگوی بزرگ خادمان امام علی بن موسی الرضا(ع)

شنیدن حکایت‌های دردآور مناطق حاشیه شهر مشهد چندان ساده نیست، همچون حکایت پدرانی که برای یک لقمه نان حلال صبح از خانه بیرون می‌روند اما شب با شرمندگی به خانه بر می‌گردند،...

 1398/4/19 چهارشنبه
  
2019-07-10T16:19:28+04:30

...یا بانویی که همسرش را به خاطر یک بیماری از دست داده و با مرگ همسر بار زندگی را یک تنه به دوش می‎کشد، اما دردناک تر از آن ساکنانی هستند که حتی به نان شب هم محتاج‌اند و بدون داشتن ساده‌ترین امکانات زندگی خود را سپری می‌کنند، آری این‌ها تنها گوشه‌ای از حکایت‌های آدم‌های حاشیه شهر مشهد است، حکایت‌هایی که کام هر انسانی را تلخ می‌کند و وجدانش را بیدار، که همتی کند تا کمی از درد و آلام ساکنان حاشیه شهر و سایر نیازمندان بکاهد. ما به همتی مضاعف نیاز داریم برای مهرورزی و دوستی؛ همچون خادمان کوی علی بن موسی الرضا(ع) و طلبه‎ها که کمر همت بستند و ردای خدمت بر تن کردند و با ارسال بسته‌های معیشتی به نیازمندان حاشیه شهر لبخند را بر لبان آنها نشاندند.
این روزها و شب‌ها که به نام ولی نعمتمان امام علی ابن موسی الرضا(ع) گره خورده، از همه جای شهر بوی کرامت رضوی به مشام می‌رسد. در این میان خادمان حضرت و تعدادی از طلبه‌ها دور هم جمع شدند تا با ارسال بسته‌های معیشتی شادی را بر خانه‌های افراد نیازمند حاشیه شهر مشهد به ارمغان ببرند.
روز گذشته منزل آیت الله مرتضوی از علمای برجسته خراسان میزبان طلبه‌ها و خادمان علی بن موسی الرضا(ع) بود که می‌خواستند یک کار ساده اما یک الگوی بزرگ برای جامعه انجام دهند، اسم کارشان را گذاشته بودند «ردای خدمت»، خدمت به خانواده‌های نیازمند و تصمیم داشتند به منطقه رسالت در حاشیه شهر مشهد بروند تا بسته‌های معیشتی که توسط آستان قدس رضوی تهیه شده است به دست محرومان نیازمند این منطقه برسانند.
ابتدای مراسم با مولودی خوانی مداح اهل بیت حجت الاسلام والمسلمین ماهرخسار شروع شد و این دلداده اهل بیت(ع) با نفس گرمش در مدح امام رضا(ع) شعرهایی خواند و فضای معنوی به مراسم بخشید.

تمرین خدمت
در ادامه مصطفی خاکسار قهرودی قائم مقام آستان مقدس رضوی خدمت به محرومان و نیازمندان را به عنوان یک وظیفه عنوان می‌کند و می‌گوید: با اجرای طرح ردای خدمت می‌خواهیم خدمت به محرومان را به عنوان وظیفه تمرین کنیم و سربازی در این راه باشیم.
او گریزی به دوران مسئولیت حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در آستان قدس رضوی می‌زند و می‌افزاید: ایشان محرومیت‌زدایی را از اولویت‌های آستان قدس می‌دانستند و همواره در این مسیر قدم برمی¬داشتند، و این مسیر در دوره تولیت جدید آستان قدس حجت الاسلام والمسلمین مروی ادامه دارد و ایشان هم خدمت به محرومان، نیازمندان و زائران را سرلوحه برنامه‌های خود قرار داده‌اند.
در ادامه حامد صادقی سرپرست معاونت محرومیت زدایی آستان قدس رضوی به جزئیات اجرای طرح ارسال بسته‌های معیشتی به ساکنان محروم حاشیه شهر مشهد اشاره می‌کند و می‌گوید: از ابتدای امسال که طرح شهر بدون گرسنه در مشهد مطرح شد به همت آستان قدس رضوی بیش از 15 هزاز بسته معیشتی بین نیازمندان توزیع شد.

ارسال 10 هزار بسته معیشتی در ایام دهه کرامت رضوی به حاشیه شهر
سرپرست معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی می‌افزاید: در دهه کرامت رضوی نیز بیش از 10 هزار بسته معیشتی آماده شد تا با همکاری طلبه‌ها این بسته‌ها را به محرومان حاشیه شهر برسانیم، در واقع مشارکت علما در این طرح باعث می‌شود مردم نیز در این امر خیرانه تشویق شوند، در حال حاضر 30 درصد مردم در این طرح ما را کمک می‌کنند و امیدواریم با استمرار این امر همشهریان زیادی مشارکت کنند.
پایان مراسم با سخنرانی حضرت آیت الله مرتضوی همراه بود، او در ابتدای صحبت‌هایش به روایتی از امام علی بن موسی الرضا(ع ) اشاره می‌کند و می‌گوید: حضرت موسی از پروردگار سؤال کرد که از کجا بفهمیم که کارهایمان مورد رضایت حضرت حق است؟ جواب را این گونه نقل کردند که اگر دیدی فقرا و مساکین را دوست دارید علامت این است که خداوند باری تعالی از بندگانش راضی است.

آثار و برکات کمک به نیازمندان
وی می‌افزاید: خدمت به فقرا نیازمندان آثار و برکات فراوانی دارد، و اگر شخصی با خدمت به فقرا و نیازمندان خوشحال می‌شود این شخص مورد عنایت ویژه خداوند قرار می‌گیرد، و هر چه قدر خدمت به خلق الله بیشتر باشد لطف خداوند نیز بیشتر شامل حال افراد می‌شود.
وی اقدام کمک به نیازمندان از طرف خدام امام رضا(ع) را اقدامی ارزشمند برشمرد و می‌گوید: شما خادمان حضرت که اقدام به این کار کردید خوشحال باشید که این کار را انجام می‌دهید و بدانید که کارتان شبیه فرمایشات و کارهای امام رضا(ع) در خدمت به محرومان است.
آیت الله مرتضوی گفت: امام رضا(ع) در روز عرفه تمام اموال خودشان را به نیازمندان بخشیدند، این نشان از نهایت تقرب به خداوند باری تعالی است که با تمام وجود در خدمت محرومان است.
 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.