.

گزارشی از فراهم شدن بستر زیارت از راه دور برای اردو زبان‌ها

تماشای« اَبر کَرَم» در شبه قاره هند و پاکستان

بیست و هفت سال است ظرف می‌شوید، دستان چروکیده و صورت نحیفش در 67 سالگی گویای زندگی پر رنج و زحمت اوست.

 1398/4/20 پنجشنبه
  
2019-07-11T11:24:20+04:30

می‌گوید: «با ظرف شستن روپیه روپیه جمع کردم به این امید که علاوه بر مخارج زندگی‌ام بتوانم روزی راهی این سفر شوم و حالا نه تنها پشیمان نیستم بلکه بسیار خرسندم از اینکه بالاخره به آرزوی دیرینه‌ام رسیدم و مطمئنم این سفر هزار برابر برایم خیر و برکت خواهد داشت». این عقیده بسیاری از زائران هندی و پاکستانی این روزهای حرم مطهر رضوی است. پای درد دلشان که می‌نشینی از مشقت‌هایی می‌شنوی که برای این سفر تحمل کرده‌اند. مشقت‌هایی باورنکردنی برای رسیدن به کوی دوست.

جمعیت یک میلیاردی اردوزبانان
 زیارت بارگاه منور رضوی آرزوی بسیاری از مسلمانان شبه قاره هند و پاکستان است که چندی پیش بستر زیارت از راه دور  برای آن‌ها توسط آستان قدس رضوی مهیا شد. شبکه ماهواره‌ای امام رضا(ع) ذیل مدیریت موسسه رسانه‌های صوتی و تصویری آستان قدس رضوی که از سه سال پیش فعالیت خود را به زبان عربی آغاز کرده بود، از ابتدای سال جاری با راه‌اندازی بخش اردو، حجم قابل توجهی از شیفتگان بارگاه منور رضوی را مورد پوشش ارتباط‌های زنده تلویزیونی قرار داد و امسال برای نخستین بار در ایام دهه کرامت ویژه برنامه‌های جذابی از این شبکه بر روی آنتن می‌برد. زائران اردوزبان که به نقاط مختلف جهان مهاجرت کرده‌اند، قریب یک میلیارد جمعیت زمین را تشکیل می‌دهند و در نقاط مختلف ساکن هستند. وجود شبکه‌های متعدد و متنوع غیر اخلاقی و خلاء شبکه‌هایی سالم و مذهبی سبب شد تا آستان قدس رضوی در راستای رسالت اصلی خود که ترویج و تبلیغ دین نبوی و سیره رضوی است این شبکه را راه‌اندازی کند و اینک بعد از دنیای عرب، این اردو زبانان هستند که از طریق امواج ماهواره‌ای بر خوان کرم حضرت رضا(ع) می‌نشینند.

اَبر کَرَم
دهه کرامت، مناسبت ویژه‌ای است که این قشر از مسلمانان به ایران سفر می‌کنند و روزهای آغازین سفر خود را در شهر قم سپری کرده و روزهای انتهایی را به مشهد مشرف می‌شوند. در همین راستا ویژه‌برنامه‌ای با عنوان «اَبر کَرَم» بر روی آنتن شبکه امام رضا(ع) می‌رود که مخاطبان بسیاری را از راه دور و نزدیک گرد خود جمع کرده است. این برنامه با 7 دوربین پوشش داده می‌شود و ضمن بهره‌مندی از سخنان دو خطیب حرم و میهمان این برنامه حجت‌الاسلام والمسلمین نور عین حیدر و سید محمد عباس نقوی پای صحبت و گفتگوی بسیاری از زائران اردو زبان در رواق کوثر می‌نشیند. ابر کرم در قالب 11 ویژه‌برنامه پیش‌بینی شده است که 9 قسمت آن به صورت ویژه از شبکه امام رضا(ع) و دو قسمت آن به صورت مشترک با شبکه اردوی سحر در شب‌های منتهی به میلاد حضرت رضا(ع) بر روی آنتن می‌رود.

ارادتی غیر قابل وصف
سید حسام الدین مهاجری؛ تهیه‌کننده این برنامه که خود سال‌ها میهمان اردو زبان‌ها بوده و از نزدیک با فرهنگ و آداب و رسوم این مناطق آشنا است، می‌گوید: «مسلمانان شبه قاره هند و پاکستان ارادت غیر قابل وصفی به حضرت رضا(ع) دارند و این منحصر به شیعیان نیست بلکه همان‌طور که در حرم مطهر رضوی نیز شاهد هستیم بسیاری از اهل سنت نیز مرید علی‌بن موسی‌الرضا(ع) هستند از این رو نشان دادن یک قاب کوچک از این بارگاه منور برای آن‌ها بسیار ارزشمند است که بسیاری قدردان فراهم نمودن این بستر توسط آستان قدس رضوی هستند و من هم از اینکه برای این افراد کار می‌کنم خیلی خرسندم». مهاجری با اشاره به دریافت بازخوردهای بسیار از بینندگان این برنامه، این روزهای حضور در حرم مطهر رضوی را بسیار ارزشمند می‌داند و می‌گوید: «از روزی که در این آستان برای اردو زبان‌ها برنامه تولید می‌کنم، خیر و برکت محسوسی را در زندگی‌ا‌م حس می‌کنم که این را از عنایت حضرت رضا(ع) و دعای مخاطبان این برنامه می‌دانم». امکانات ویژه از جمله اختصاص یک رواق به زائران اردو زبان در حرم مطهر رضوی و به دنبال آن فراهم نمودن بستر زیارت از راه دور از جمله اقدامات آستان قدس رضوی در راستای تکریم آنان است به گونه‌ای که جلوه ایران و ایرانی را از منظر آن‌ها بسیار مهربان و با ارزش نموده است.

گزارشگر: تکتم حیدریان
 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.