.

کارشناس مذهبی:

فضائل اخلاقی رکن اساسی سعادت انسان است

سخنران حرم مطهر رضوی گفت: فضائل اخلاقی رکن اساسی سعادت انسان در زندگی مادی و معنوی است.

 1398/4/20 پنجشنبه
  
2019-07-11T16:16:36+04:30

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام والمسلمین محمد جواد محمدی در ویژه برنامه جشن شکوه رضوان که با حضور زائران و مجاوران بارگاه منور امام هشتم(ع) برگزار شد، ابراز کرد: اخلاق، مصداق واقعی تمام غرایز درونی انسان را می شناسد و ایمان را از هرگونه گزندی درامان می دارد و هر اندازه انسان خود را در مکتب اخلاق بهتر پرورش داده باشد ایمانش قوی‌تر خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه بر اساس آموزه هاي وحياني اسلام كسب مراتب كمالي ايمان در گرو كسب مكارم اخلاقي است، افزود: ایمان واقعی در پرتو تهذیب نفس و اخلاق نیک حفظ می‌شود.
این کارشناس مذهبی تکرار رفتارهای نیکو را یکی از راه های موثر برای نهادینه کردن فضایل اخلاقی در وجود انسان دانست و گفت: اگر بخواهیم یک رفتار نیک برایمان عادت شود باید رفتار و کردارهای پسندیده‌ای را تمرین و تکرار کنیم.
محمدی تصریح کرد: اگر انسان در ميان رفتارهاي خوب اخلاقي آن رفتاري كه برتر و نيكوتر از همه است برگزيند و به تعبير قرآن احسن و نيكوتر را انتخاب كرده و عامل آن شود علاوه بر پاداش آخرت در دنیا نیز آثار خوبی به او می‌رسد.
وی با بیان اینکه شخصیت انسان وقتی شکل می‌گیرد که ارزش‌های اخلاقی در وجود او نهادینه شود، گفت: خوش خلقی، پیوندهای دوستی را محکم و پایدار می‌کند و دیدگاه دین مبین اسلام گشاده رویی موجب رسیدن به مراتب عالی معنوی اخلاق در زندگی می‌شود.
خطیب بارگاه منور امام رضا(ع) یکی از فضیلت‌های اخلاقی را عفو و گذشت از خطاها، اشتباهات و گناهان دیگران دانست و خاطرنشان کرد: عفو و گذشت زمینه نزول رحمت پروردگار را در زندگی انسان فراهم می‌کند بستر دوستی را در بین افراد مستحکم می‌سازد.
وی تصریح کرد: سیره و روش زندگانی ائمه عصمت و طهارت(ع) کامل‌ترین نسخه برای تمام ابعاد زندگی بشریت است و در حقیقت مکارم اخلاق در سایه عمل به دستورات الهی و سیره اهل بیت(ع) محقق می‌شود.

 
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.