.

وحید جلیلی:

واقعه مسجد گوهرشاد یک تراژدی بزرگ است

وحید جلیلی در مراسم رونمایی از کتاب «اوسنه‌ گوهر شاد» گفت: واقعه مسجد گوهرشاد یک تراژدی بزرگ است و نیاز دارد در عرصه فرهنگ و هنر بیشتر به این واقعه پرداخته شود.

 1398/4/20 پنجشنبه
  
2019-07-11T16:53:19+04:30

به گزارش آستان نیوز، مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی عصر چهارشنبه19 تیر ماه در مراسم رونمایی از کتاب و مجموعه صوتی نمایشی «اوسنه گوهرشاد» که در فروشگاه مرکزی کتاب و محصولات فرهنگی به‌نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) برگزار شد، گفت: ترسیم حماسه‌ها، فداکاری‌ها، از جان گذشتگی‌ها و زنده نگهداشتن نام و یاد شهدا، شادی را در جامعه افزایش می‌دهد و غم و ترس را از جامعه می‌گیرد. اگر هنرمندان قلم خود را در مسیر شهدا به کار گیرند قطعا جامعه ما به سمت پیشرفت حرکت خواهد کرد.
نویسنده و فعال فرهنگی با اشاره به اینکه هنر برای جامعه ایرانی یک اصل است و هنرمندان باید تلاش کنند مسلمان ایرانی گم نشود، افزود: اگر ایرانی هویت خود را از دست بدهد، به فردی سرگردان تبدیل می‌شود که هر گونه بلایی او را تهدید می‌کند.
جلیلی از سعید تشکری، مولف کتاب «اوسنه‌ گوهر شاد» به عنوان نویسنده‌ای یاد کرد که سال‌هاست دغدغه هویت ایرانی – اسلامی دارد و افزود: آثار مکتوب این نویسنده خرج راهبرد درست در جهت غنای فرهنگی و هنری این هویت شده است که در سال‌های آینده بهتر شناخته خواهد شد.
مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی افزود: سعید تشکری چندین اثر در باب مسجد گوهر‌شاد نوشته و در کتاب‌های مختلف خود به این حادثه پرداخته است و نگذاشته این حادثه به فراموشی سپرده شود.
وی ادامه داد: کتاب «اوسنه گوهرشاد» وِیژه نوجوانان نوشته شده و جنس روایت این کار بسیار خوب است. در دل این کتاب یک حادثه تلخ برای نوجوانان به شکل بسیار جالب روایت می‌شود.
جلیلی با اشاره به اینکه ماجرای گوهرشاد، یک تراژدی بزرگ است که اصل واقعه سال‌ها مورد بی توجهی هنرمندان قرار گرفته است، افزود: رژیم پهلوی در این حادثه صدها نفر را به بهانه کشف حجاب در مسجد گوهرشاد قتل‌عام کرد، آنان را در گورهای دسته جمعی دفن کرد و این جنایت بزرگ در مسجدی رخ داد که به نام یک زن بود.
وی با اشاره به مسئله کشف حجاب رضا‌خانی افزود: رضا شاه آدم بی‌هویتی بود و در شخصیت او تناقض‌های بسیاری دیده می‌شد. او بعد از بازگشت از ترکیه سعی کرد برای بازتعریف هویت زنان ایرانی حجاب را سر از آنان بردارد که با مخالفت جدی مردم روبه رو شد و قیام خونین مسجد گوهر‌شاد رخ داد.
مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی با بیان اینکه کتاب «اوسنه‌ ‌گوهرشاد» یک کار فردوسی‌وار است، تاکید کرد: نگارش این اثر با الگوگیری از حکیم طوس است و با رعایت همه چارچوب‌های فرهنگی کشور ذیل حکمت توحیدی و الهی قرار دارد.
وی گفت: اینکه پیش‌کسوتان این کشور چون سعید تشکری به تاریخ ایران به ویژه واقعه گوهرشاد رو می‌آورند، نوید‌بخش این است که هنر ما به سوی طبیعی بودن در حرکت است. امیدوارم این حرکت توسط نویسندگان نوقلم و هنرمندان نیز ادامه یابد و طی سال‌های آینده در عرصه نمایش، سینما‌، فیلم و کتاب آثار درخشانی در باب مسجد گوهر‌شاد خلق شود.

نویسندگی باید با تعهد و خلاقیت همراه باشد
سعید تشکری نویسنده کتاب «اوسنه‌ گوهرشاد» نیز در این مراسم گفت: نویسندگی باید با تعهد و خلاقیت همراه باشد و رابطه بین ادبیات متعهد و خلاق زمانی است که ما به وقف می‌رسیم.
وی با اشاره به اینکه موضوع کتاب «پاریس پاریس» نیز مسجد گوهر‌شاد بود، افزود: این اثر محکوم به غربت بود ولی خوشحالم که کتاب «اوسنه گوهرشاد» فرزند زمانه خودش است و در انتشاراتی وابسته به بارگاه قدسی امام رضا(ع) در باب ادبیات رضوی منتشر شده است.
وی ادامه داد: متأسفانه آثاری که در زمینه ادبیات متعهد چاپ می‌شود، بسیار کم است و ما در اقلیت هستیم. آثار غیر متعهد با استقبال گسترده روبه‌رو و تجدید چاپ و حتی ترجمه می‌شوند، ولی آثار متعهد محدود است و تکثر پیدا نمی‌کند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.