.

حجت‌الاسلام والمسلمین اسد القصیر:

انحرافات فکری عصر مأمون یک شبیخون فرهنگی بود

یک پژوهشگر علوم اسلامی تأکید کرد: انحرافات فکری عصر مأمون به نوعی شبیخون و تهاجم فرهنگی بود و علما و اندیشمندان آن دوران تلاش داشتند تا فرهنگ جدیدی به نام اسلام معرفی کنند.

 1398/4/20 پنجشنبه
  
2019-07-11T17:39:14+04:30

به گزارش آستان نیوز، در نشست تخصصی «مواجهه با انحرافات فکری و فرهنگی دشمن با تأکید بر سیره رضوی» از سلسله نشست‌های تخصصی سفیران رضوان که شب گذشته به همت مدیریت امور زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، حجت‌الاسلام والمسلمین اسد القصیر اظهار کرد: جنگ فرهنگی در دوران امام رضا(ع) به درجه‌ای رسیده بود که اگر وجود حضرت در خراسان نبود با ترویج افکار منحرف و تشکیکات دینی، اسلام به لحاظ فرهنگی و معرفتی از بین رفته بود.
حجت‌الاسلام والمسلمین القصیر تأکید کرد: جریان‌های فکری آن دوران همچون اشاعره و معتزله تهدید جدی برای اسلام بود به گونه‌ای که تلاش داشتند تا تحول فکری در میان مسلمان ایجاد کنند و اگر فعالیت آن‌ها ادامه می‌یافت چیزی جز نام اسلام باقی نمی‌ماند.
وی ابراز کرد: مأمون بنیان‌گذار گفت‌وگوی تمدن‌ها بود و از این رو خراسان در آن دوران به مرکز گفت‌وگوی تمدن‌ها تبدیل شده بود و از همه فرقه‌ها و اديان آسماني برای مباحثه به خراسان حاضر می‌شدند و حضرت متناسب با مذهب و فرقه اشخاص با آن‌ها مباحث جدی را انجام می‌دادند و به کتاب‌ها و منابع خودشان استناد می‌کردند.
وی با اشاره به اینکه يكي از برنامه‌های جدی مأمون اين بود تا امام(ع) را درگير مناظراتی سنگين و بنيادين کند، گفت: این در حالی است که امام از اين حركت‌ها، به نفع اعتلای اسلام، استفاده می‌كردند و به عبارتی همین اتفاق موجب بیداری اسلام و مسلمانان شد و حرکت جدیدی در فرهنگ و تمدن اسلامی به وجود آمد.
این پژوهشگر علوم اسلامی تأکید کرد: برخی گمان می‌کردند امام رضا(ع) به خاطر حفظ جان خود ولایت‌عهدی را پذیرفته‌اند این در حالی بود که حضرت برای نجات اسلام و جلوگیری از انحرافات فکری، معرفتی و فرهنگی به خراسان آمدند تا اسلام حفظ شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین القصیر گفت: امام در مناظره‌ها به گونه‌ای بر اهل اديان مختلف برتری می‌يافتند كه همه آن‌ها در برابر این عظمت به زانو در می‌آمدند تا جايی كه بعضی از آن‌ها در همان مجالس، امام(ع) و اسلام را تصديق می‌كردند.
در خاتمه این مراسم از کتاب «الامام الرووف علی ابن موسی الرضا(ع)» نوشته دکتر زینب عیسی از کشور بیروت از طریق وبینار با حضور جمع زیادی از زائران عرب‌زبان از کشورهای عراق، لبنان، بحرین، عمان و عربستان رونمایی شد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.