.

همزمان با دهه کرامت رضوی؛

نشست « دایره‌المعارف آستان قدس رضوی چشم اندازها و چالش‌ها» برگزار شد

همزمان با دهه کرامت رضوی نشست «دایره‌المعارف آستان قدس رضوی چشم‌اندازها و چالش¬ها» به همت بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.

 1398/4/21 جمعه
  
2019-07-12T17:59:24+04:30

به گزارش آستان‌نیوز، این نشست با حضور غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و جمعی از محققان و پژوهشگران در تالار شیخ طوسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، برگزار شد.
حجت‌الاسلام سید محمود مرویان حسینی مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در ابتدای این نشست عنوان کرد: دایره‌المعارف آستان قدس رضوی دارای ویژگی¬ها و برجستگی‌هایی است که تدوین آن تنها از مجموعه آستان قدس رضوی و بنیاد پژوهش‌ها انتظار می‌رفت.
وی تعداد بسیار پژوهشگران همکار در این مجموعه، حرکت بر اساس شیوه‌نامه مدون، برخورداری از مولفه‌های کیفیت، صفحه‌آرایی و نوع چاپ و نشر، سهم این کتاب در تولید فراوری آثار دیگر و... را برخی از ویژگی¬های دایره‌المعارف آستان قدس رضوی دانست.
حجت‌الاسلام مرویان حسینی با اشاره به راهبردهای آستان قدس رضوی در به روزرسانی و فعالیت گروه‌های بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: بخشی از تمدن مادی و معنوی نوین اسلامی ما با نام و بارگاه امام علی بن موسی الرضا(ع) گره خورده است و زیبایی‌های معنوی و مادی نفایس موجود در این آستان مقدس ارزش‌های بی بدیلی است که انتقال این زیبایی‌ها به نسل جدید و آینده از رسالت‌های ماست.
وی رسالت اصلی دایره‌المعارف آستان قدس رضوی را در راستای ارائه گزارشی از نفایس و زیبائی‌های بارگاه منور رضوی به نسل کنونی و آینده دانست و افزود: جلد نخست این مجموعه به همت محققان در 400 مدخل با موضوعاتی همچون القاب، سازمان‎ها، گنجینه‌های موزه و نفایس خطی و مکتوبات گزارش شده است.
این مقام مسئول ادامه داد: بنیاد پژوهش‌های اسلامی، تلاش کرده با تمام بضاعت علمی و تخصصی دایره‌المعارفی استاندارد و مورد علاقه عموم مردم را تدوین کند و در اختیار آنان قرار دهد.
وی با اشاره به تدوین دومین جلد از دایره‌المعارف آستان قدس رضوی گفت: این اثر در 420 مدخل فراهم آمده است و از حیث تصاویر، اسناد و ارتقا و تراز علمی، گزارش‌ها و پژوهش‌های ارائه شده منحصر به فرد است.
مرویان حسینی تصریح کرد: امیدواریم این دایره‌المعارف که محصول دهها هزار ساعت کار تخصصی است به عنوان منبع تخصصی استاندارد و رسمی در آستان قدس رضوی است قرار گیرد.
بهزاد نعمتی پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در طرح دایره‌المعارف آستان قدس رضوی، در ادامه این نشست گفت: تدوین این مجموعه برای شناخت آستان قدس رضوی در دستور کار قرار گرفت.
وی گفت: برای تدوین در بخش‌هایی با چالش مواجه شدیم و در بخش‌هایی نیز همکاری¬های صمیمانه‌ای داشتیم اما در حال حاضر چالش بزرگ پیش روی ما دیده شدن این اثر، ترجمه آن به زبان‌های مختلف، انتشار در فضای مجازی و الکترونیک است.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.