.

مروری بر آثار رضوی موسسه به‌نشر،

از «آواز آسمانی عشق‌» تا «نشانه‌ها»

کتاب یار دیرینی که وقتی می‌خوانی هزار حکایت نهفته در دل خویش را برایت بازگو می‌کند.

 1398/4/21 جمعه
  
2019-07-12T18:53:38+04:30

حالا که به سالروز میلاد هشتمین امام شیعیان نزدیک می‌شویم، چه خوش است در میان کتاب‌هایی که هر روز با رنگ و لعاب تازه سر از بازار در می‌آورند با تورق در باغ رنگارنگ کتاب‌های رضوی همراه شویم و هر چه بیشتر با مفاهیم ناب رضوی و سیره زندگی غریب طوس و ناشری که فعالیت‌هایش گره با نام امام رضا(ع) خورده است، آشنایی پیدا کنیم.

معجزات امام رضا(ع)
به‌نشر‌(انتشارات آستان قدس رضوی) به عنوان ناشر مذهبی در کشور که با بیش از 32 سال فعالیت، ناشری است که با دغدغه‌های دینی و ترویجی نسبت به تولید و انتشار کتاب‌هایی در زمینه‌های مختلف اعتقادی به ویژه در حوزه علوم رضوی اقدام کرده است. به مناسبت  فرا رسیدن سالروز خجسته میلاد امام علی‌بن ‌موسی‌الرضا(ع) تازه‌های نشر این موسسه در زمینه سیره و سبک رضوی در دو بخش بزرگسال، کودک و نوجوان معرفی و پیشنهاد می‌شود. کتاب «آواز آسمانی عشق» شامل روایت داستان‌هایی از شفایافتگان حرم رضوی هم‌زمان با اولین روز از دهه کرامت رضوی توسط به‌نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) منتشر شد، این اثر مجموعه داستان‌هایی بر مبنای مستندات شفایافتگان حرم امام رضا‌(ع) از حمیدرضا سهیلی است. در این کتاب 30 داستان از افراد شفایافته در حرم مطهر رضوی به همراه اسناد، مدارک، تاریخ و ساعت دقیق شفا یافتن آن‌ها و همچنین مستندات شاهدان عینی واقعه آمده است .
 
چگونه زائری با معرفت باشیم؟
کتاب «رسم حضور» نوشته حجت‌الاسلام والمسلمین مسلم گریوانی یکی دیگر از تازه‌های به‌نشر است که با هدف ترویج فرهنگ زیارت با معرفت در بین زائران منتشر شده است. نویسنده در این اثر با مراجعه به سیره زیارتی 20 نفر از علما و مراجع محبوب شیعه از جمله علامه طباطبایی، شهید مطهری، آیت‌الله بهجت و آیت‌الله مرعشی نجفی و... به بیان آداب زیارت و ارائه رفتار صحیح دینی درباره زیارت به گونه‌ای عینی و ملموس با رویکرد آسیب‌شناسانه می‌پردازد و آن در اختیار مردمی قرار می‌دهد که همواره در لحظات انحراف نگاهشان به رفتار علمای ربانی بوده است. با مطالعه این اثر، افقی تازه و بینشی عمیق از زیارت برای خوانندگان گشوده خواهد شد . کتاب «سبک زندگی و گفتار پیشوایان برگزیده» نیز به قلم محمد‌علی کوشا درباره سیره و سبک زندگی پیامبر گرامی اسلام(ص) و امامان معصوم(ع) به نگارش در آمده است که در بخش دهم کتاب، نویسنده به بیان پرتوی از گفتار و زندگی امام رضا(ع) و ارائه گلچینی از سخنان سازنده، اندیشه و عمل ایشان می‌پردازد.

کتاب یا پویانمایی؟
کتاب «اوسنه‌ گوهرشاد» از سعید تشکری مجموعه داستانک‌های به‌‌هم پیوسته‌ فارسی است  و روایت‌گر دو واقعه ساخت‌وساز مسجد گوهرشاد در دوره تیموریان توسط گوهرشاد بیگم و کشتار مسجد گوهرشاد توسط حکومت رضا‌خان پهلوی در دوران معاصر است. در این رمان، دو زن به‌نام‌های گوهرشاد بیگم و انسیه پاکروان رودرروی هم قرار می‌گیرند، گوهرشاد قصدش محافظت از مسجدی است که ساخته و انسیه پاکروان، قصدش برداشتن حجاب از سیمای زنان مسلمان مشهدی است. این ستیز در دل یک رابطه ملموس صورت می‌پذیرد و به شکست انسیه منجر می‌شود. رمان با استفاده از تکنیک فانتزی و جان‌بخشی به کاراکترهای متفاوت و حضور نویسنده به عنوان مداخله‌گر در امور داستان، باعث جذابیت فوق‌العاده‌ای برای مخاطب می‌شود. به گونه‌ای که تصور می‌کند در حال دیدن یک پویانمایی جذاب است که کاراکترهای متنوع و حادثه‌جویی دارد.  این اثر در بازه زمانی دو ماه در 16 هزار نسخه تجدید چاپ شده است.
 
روایت عشق زمینی و آسمانی در کتاب «آبی‌ها»
کتاب «آبی‌‌ها»  نوشته سعید تشکری، روایتگر داستان طبیبی دلداده  به نام زکریا رومی در زمان امام رضا(ع) است و ماجرای جستجوی رسیدن وی به امام رضا‌(ع) که گوهر کامل زمان خودشان است را بیان می‌کند. در جریان این داستان، این طبیب به عشق زمینی و آسمانی خود می‌رسد. کتاب «موقف» از دیگر آثار رضوی تشکری است که داستان سرگذشت دعبل خزاعی شاعر اهل بیت‌(ع) را بیان می‌کند که با کلام و خدمتش موقف سرزمین امام هشتم می‌شود‌. «به صرف عصرانه» نوشته جمعی از جوانان داستان‌نویس مشهدی و شامل 22 داستان برگزیده با موضوع زیارت و امام رضا(ع) از نویسندگان عصرانه داستان‌نویسی رضوی است.

پروانه‌هایی که در آسمان امام هشتم به پرواز در آمدند
«پروانه» برند ویژه کتاب‌های کودک و نوجوان  به‌نشر‌(انتشارات آستان قدس رضوی) است که  در قالب داستان، رمان و‌... سیره و معارف رضوی و مفاهیم والای اسلامی را به کودکان و نوجوانان آموزش می‌دهد. «بیدارم کن» یکی از کتاب‌های پروانه‌ای به‌نشر و ویژه نوجوانان به قلم فریبا کلهر، رمان‌نویس و نویسنده ادبیات کودک و نوجوان است که داستان  سفر امام رضا(ع) از مدینه به مرو را روایت می‌کند و توسط اسماعیل چشرخ تصویرگری شده است. چاپ اول این اثر در سال 1396 در دو هزار نسخه منتشر شده و به تازگی چاپ دوم آن بنا به استقبال مخاطبان منتشر شده است. این کتاب در دو بخش نوشته شده است؛ نویسنده در بخش اول‌، داستان سفر امام رضا(ع) از مدینه تا مرو را به نقل از رجاء‌بن ابی‌الضحاک روایت می‌کند. یک فرد نظامی و نویسنده که به دستور مامون در سفر امام رضا(ع) از مدینه تا مرو همراه ایشان بوده است و در طول سفر، رفتار امام را زیر نظر داشته و گزارش‌هایی را در این زمینه به مأمون داده است.  نویسنده در بخش دوم نیز اتفاقاتی را که در مرو برای امام رخ می‌دهد به نقل از اباصلت  هروی‌، یکی از اصحاب امام رضا(ع) روایت می‌کند. «ماه غریب من» یکی دیگر از آثار رضوی به‌نشر است که در قالب کتاب‌های پروانه ویژه گروه سنی نوجوانان به قلم مجید ملا‌محمدی منتشر شده و در دسترس عموم مخاطبان قرار گرفته است‌. داستان‌های این کتاب بر اساس زندگی امام رضا‌(ع) در چهار فصل نگارش شده که در مجموع بیش از 60 داستان را روایت می‌کند. در انتهای کتاب بخشی از سخنان حکیمانه امام رضا(ع) نیز آمده است.

روایت داستان زائر کوچولو
«بیدار شو بابا»  نوشته مرضیه جوکار نیز روایت‌گر داستانی رضوی است که از زبان یک دختر کوچولو روایت می‌شود که پدرش مدت‌هاست از خواب بیدار نمی‌شود. داستان ادامه دارد تا این که دخترک به زیارت امام رضا(ع) می‌رود و در آنجا اتفاقات عجیبی رخ می‌دهد. «نشانه‌ها» دربردارنده قصه‌هایی از زندگی امام رضا(ع) است که توسط ابراهیم حسن‌بیگی نوشته شده است. «نشانه‌ها» از جمله کتاب‌هایی است که با هدف الگو‌گیری نوجوانان از زندگی امام رضا(ع) بر اساس مستندات تاریخی و منابعی معتبر نوشته شده است.  شخصیت‌های این کتاب داستانی شامل «حسین بن عمرو»، «یونس بن عبدالرحمن بصره‌ای»، «سلیمان بن جعفر»، «محمد قرظی»، «علی بن ابی حمزه»، «ابو محمد» و «عبدالله صفوانی» هستند که هر کدام با امام رضا(ع) دیدار داشته‌اند و از نزدیک برخی کرامات ایشان را دیده‌اند. دیدارهای این افراد با امام رضا(ع)، کرامات و معجزات ایشان و مفاهیم اخلاقی متعدد در قالب ۷ ‌داستان‌ جذاب و خواندنی روایت می‌شود . کتاب «نشانه‌ها» موفق به دریافت عنوان کتاب برگزیده جشنواره فرهنگی هنری امام رضا(ع) شده و تا کنون ۹ هزار جلد از این کتاب در فروشگاه‌های کتاب به‌نشر در سراسر کشور در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است. «حرم پر از آینه بود»، «مهمان آینه‌ها»، «مهارت‌های ارتباط موثر در سیره امام رضا(ع)»، «جایگاه هدایتی امام رضا(ع)در برون‌رفت از بحران‌های اعتقادی»، «اعترافات غلامان»، «غریب پیروز»، «ضمانت‌ آهو»، «نیایش‌های رضوی»، «سلطان طوس» از دیگر آثار رضوی به‌نشراست که در سال 1397 منتشر است. به‌نشر به عنوان نامی آشنا در بین ناشران سطح کشور شناخته می‌شود که علاقه‌مندان برای دریافت  کتاب‌های این انتشارات می‌توانند به فروشگاه‌های کتاب و محصولات فرهنگی به‌نشر در مشهد و سطح کشور مراجعه کرده و از نزدیک در بوستان رنگارنگ کتاب‌های این موسسه تفرج کنند.

گزارش: وجیهه تقی‌زاده
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.