.

به همت بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی؛

دومین جلد از کتاب «دایره‌المعارف آستان قدس رضوی» رونمایی شد

هم‌زمان با ایام دهه کرامت رضوی، بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی طی مراسمی از دومین جلد از کتاب «دایره‌المعارف آستان قدس رضوی» رونمایی کرد.

 1398/4/21 جمعه
  
2019-07-12T19:49:01+04:30

به گزارش آستان ‌نیوز، آیین رونمایی از این اثر فاخر در حاشیه نشست «دایره‌المعارف آستان قدس رضوی چشم‌اندازها و چالش‌ها» با حضور غلامعلی حداد عادل رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و جمعی از محققان و پژوهش‌گران بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.
در این اثر ارزشمند، بالاترین سطح استانداردهای ممکن علمی و پژوهشی لحاظ شده است و هدف بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی از تدوین آن، ارائه یک اثر مرجع در موضوع آستان قدس و حرم مطهر رضوی بوده است، به گونه‌ای که هرکس خواستار دقیق‌ترین و جامع‌ترین اطلاعات علمی درباره حرم مطهر رضوی و آستان قدس رضوی باشد، با مراجعه به آن، در کوتاهترین زمان ممکن، به موجزترین و دقیق‌ترین مطالب دست یابد.
جلد دوم «دایره‌المعارف آستان قدس رضوی» شامل 420 عنوان مدخل و مقاله علمی است که به همراه 400 عنوان مدخل جلد اول این اثر که در سال 1393 منتشر شده، در مجموع در قالب بیش از 800 عنوان مقاله، ابعاد مختلف آستان قدس رضوی و پیشینه فعالیت‌های آن را پوشش می‌دهد و یگانه اثر مرجع درباره این نهاد مذهبی و تمدنی عالم اسلام و تشیع به شمار می‌آید.
جلد دوم این اثر با دسترسی و استفاده بیشتر از اسناد کهن و مدارک مرکز اسناد آستان قدس رضوی و با اتکاء به تجارب بیشتر گروه علمی آن، از نظر محتوای علمی، کیفیت و تنوع تصاویر و مستندات، به نسبت جلد اول ارتقا یافته است.
این دایرة‌المعارف، تحولات آستان قدس رضوی تا ابتدای سال‌‌‌ 1395 و پایان عمر تولیت فقید آستان قدس رضوی، آیت‌الله واعظ طبسی را منعکس کرده است.
گفتنی است، بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در نظر دارد برنامه‌ و چرخه علمی مشخصی برای کنترل، اصلاح، روزآمد کردن و تکمیل اطلاعات و بسط دامنه این دانشنامه ارزنده در آینده تعریف کند تا این اثر ماندگار، جایگاه و نقش مرجعیت خود را برای حرم مطهر و آستان قدس رضوی حفظ کند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.