.

آستان قدس رضوی در دوره افشاریه

سقوط صفویه و تصرف ایران توسط افغان‌ها، وضعیت اوقاف در خطه خراسان را آشفته کرد و مشهد مرتب بین افراد دست به دست می‌شد. با به قدرت رسیدن نادر وضعیت املاک موقوفه به علت مصادره‌ی املاک حالت بحرانی یافت.

1392/12/4 يكشنبه

 هر چند خود وی به حرم امام رضا(ع) علاقه‌مند بود و برخی بناها مانند گلدسته‌ها را در حرم بنا کرد و برخی تعمیرات را در آن انجام داد و املاکی را وقف نمود، اما اسناد باقیمانده از دوران حکومت وی حاکی از نوعی آشفتگی در امور آستانه بوده و بیان‌گر این است که اداره‌ی امور و تشکیلات اداری آستان قدس رضوی از نظم دوره صفویه برخوردار نبوده است. متولیان این دوره مانند دوره صفویه از میان سادات و علما انتخاب می‌شدند و به نیابت از شاه در امور مداخله می‌کردند؛ هر چند نفوذ آن‌ها در این دوره به اندازه‌ی دوره صفویه نبود.

تهیه طومار علیشاهی
از نکات مهم در این دوره، تهیه طومار علیشاهی توسط «علی شاه» برادرزاده‌ی نادر بود که با کمک علما و صاحب منصبان آستان قدس رضوی انجام گردید که وضعیت موقوفات را از حالت آشفتگی دوره‌ی نادر درآورد و به نظم دوره صفویه برگرداند.
اسناد باقیمانده حاکی از نظم و ترتیب خاص کشیک‌ها و برقراری مواجب، و تنظیم امور وقفی، بعد از تهیه طومار می‌باشد.

اقدامات آستان قدس رضوی در دوره افشاریه
در این دوره به ویژه در زمان نادر به تصریح قصیده‌ی فارسی قدیم و کتیبه‌های نگاشته شده در ایوان طلا‌ی صحن عتیق و به تصریح محمدکاظم مروی وزیر مرو، مناره‌ی دوره غزنویان و ایوان امیرعلیشیر را طلا‌کاری کرد و مناره‌ی دیگری در همان صحن برپا داشت و اشیائی زرین و گوهرنشان به آستان قدس تقدیم داشت.
بنای گلدسته‌ی ضلع شمالی صحن عتیق، طلاکاری مجدد ایوان امیرعلیشیر و بنای مناره‌ی ایوان شمالی طلاکاری و تذهیب شد و سنگاب مرمر یک‌پارچه که به امر او از هرات آوردند و اسماعیل‌خان طلا‌یی سقفی روی ستون‌های مرمر بر فراز آن ساخت و رویش را با خشت‌های طلا‌ تزئین کرد و به نام سقاخانه‌ی اسماعیل طلایی در صحن عتیق احداث گردید.
هم‌چنین به امر نادر، مسیر یک نهر آب را به زیر حوض هدایت کردند تا حوض همواره پرآب باشد.
از دیگر اقدامات این دوره ساخت دومین ضریح در سال 1160 به دستور شاهرخ، نوه‌ی نادر بود که وقف مرقد مطهر شد.

بیشتر بخوانید:
پیشینه آستان قدس رضوی

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.