.

آشنایی با طب سنّتی و اسلامی

در طول قرن‌ها به همان میزان که انسان‌ها به بیماری‌های گوناگون مبتلا شده‌اند، تلاش کرده‌اند که راه‌های مقابله با آن‌ها را نیز بیابند. میل به حیات و طول عمر بیش‌تر و رها بودن از بیماری‌ها و... همواره مشوق آدمی برای کسب علومی بوده است که به خود یا دیگران کمک کند تا زندگی سالم و شاداب داشته باشد.

1393/4/8 يكشنبه

قرن‌هاست که علم پزشکی از یک سو در تلاش و تکاپوست تا نیاز آدمی را با تأمین سلامت و درمان او در هنگام بیماری تأمین کند. در کنار علم پزشکی برخی بر این باورند که طب سنّتی و اسلامی به دلیل داشتن رویکرد مذهبی و پایه و اساس دینی آن و دور بودن از عوارض دارویی می‌تواند در درمان بیماری‌ها و حفظ سلامت افراد تأثیرگذار باشد.
امروزه این طب علاقه‌مندان بسیاری دارد. اگر چه تاریخچه طب سنّتی با عمری حدود هفت هزار سال قدمت نشان می‌دهد که از دیرباز مورد توجه انسان‌ها بوده است اما می‌توان گفت امروزه با گسترش بیماری‌های روحی و روانی، استرس‌ها، افسردگی‌ها و... که ریشه در زندگی پیچیده و ماشینی قرن جدید دارد، تمایل به روش درمانی که به بعد روحی انسان نیز توجه داشته باشد، از اهمیت بسیاری برخوردار است.
تکامل طب سنّتی در طب اسلامی
اگر چه امروزه آن‌چه به عنوان طب سنّتی در کشور ما ارائه می‌شود، طب سنّتی با رویکرد اسلامی است اما تاریخچه این طب نشان می‌دهد که در قرن‌ها پیش، طب سنّتی در ملل مختلف با عناوینی چون طب یونانی، مکتب پزشکی سریانی، طب ایرانی، طب هندی و طب عربی وجود داشته است که با گسترش اسلام و رویکرد طب اسلامی که مبانی دینی پایه و اساس و ریشه‌ی آن است، تکامل یافته است.
بر اساس تعریف سازمان بهداشت جهانی از طب سنّتی، این طب مجموعه‌ای از دانسته‌ها، مهارت‌ها و اعمالی است که بر پایه‌ی نظریه‌ها، باورها و تجربه‌های بومی فرهنگ‌های مختلف بنا شده است که در موضوع بهداشت، پیش‌گیری، تشخیص، بهبود و مداوای بیماری‌های جسمی و ذهنی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این طب امروزه در بسیاری از نقاط جهان گسترش پیدا کرده است.
طب سنّتی چین، گیاه‌درمانی و طب اخلاطی (به کار برده شده در طب سنّتی ایرانی)، پزشکی جایگزین، شمن‌باوری و آیورودا (به کار برده شده در طب سنّتی هندی) از انواع طب سنّتی در جهان است.
از این رو می‌توان گفت که طب سنّتی متأثر از آموزه‌های اسلامی بوده است اما با طب اسلامی تفاوت‌هایی دارد. طب اسلامی به طور همه‌جانبه و دقیق ساختار و چارچوب‌های خود را از قرآن کریم، سنّت پیامبر اکرم(ص)، و ائمه(ع) و استنباط‌های فقهی مبتنی بر قرآن و سنّت و اجماع و عقل دریافت کرده است.
طب سنّتی اسلامی؛ تأمین سلامت روح و جسم
از آن‌جایی که دین اسلام به همه‌ی ابعاد زندگی انسان‌ها توجه دارد، طب اسلامی نیز در درمان بیماری‌ها و حفظ سلامت افراد، جسم و روح را با هم ملاک توصیه‌های و راه‌کارهای خود قرار می‌دهد. همان‌طور که امروزه بر اساس متون علمی نیز بسیاری از بیماری‌های افراد، ریشه در مسائل روحی آنان دارد.
در رویکرد طب سنّتی و اسلامی آن‌چه اهمیت دارد، تعادل میان مزاج‌ها و طبع‌ها در انسان است که سلامت فرد را حفظ می‌کند. بر مبنای این طب، جسم انسان یکی از 4 طبع: 1- گرم و تر 2- گرم و خشک 3- سرد و تر 4- سرد و خشک و یکی از 4 مزاج: 1- دم (خون) 2- صفرا 3- بلغم 4- سودا را داراست که با رنگ‌های سرخ، زرد، سفید و سیاه در چهره و خون از هم مجزا می‌شوند و برای هرکدام از طبع‌ها که با علائم خاص جسمی و روحی بروز می‌کند، درمان گیاهی و طبیعی در نظر گرفته می‌شود.
ارکان بهداشت و درمان در طب اسلامی
ارکان این طب بر پنج تطهیر استوار است که با اجرای کامل آن، درمان تن و روان را به همراه خواهد داشت: 1- تطهیر جسمی، 2- تطهیر معدی، 3- تطهیر خونی،4- تطهیر جنسی.
شیوه‌ی درمانی در طب سنّتی نیز اغلب روش‌های پیش‌گیری در ابتلا به بیماری‌هاست؛ بر این اساس که بر مبنای شرایط مزاجی و طبع افراد، توصیه‌هایی را ارائه می‌کند که سلامت فرد حفظ شود و در هنگام ابتلا به بیماری نیز با ترکیبی از دستورهای غذایی، دارویی، گیاهی، نباتی، معدنی و... و توصیه‌های آرامش‌بخش به بیمار در درمان او می‌کوشد.
وظیفه‌ی طبیب این است که تدابیر بهداشتی، برنامه‌ریزی غذایی، نحوه‌ی زندگی و حتی شرایط محیطی و شغلی مناسب برای فرد را که زمینه‌ساز سلامتی و شرایط بهتر برای اوست، شرح بدهد. امروزه حتی با کشف تأثیر آنتی‌بیوتیکی برخی از گیاهان مانند آویشن، این طب نقاط ضعف خود را در زمینه‌ی پیش‌گیری و درمان تقویت کرده است.

مزاج های انسان
رساله ذهبیه کاملترین سخن درطب
نمونه ای ازدرمان بیماری های جدید
چند توصیه پزشکی درطب اسلامی
پزشکی اسلامی،پزشکی بدون استرس
آداب غذا خوردن از منظر اسلام

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
خواص درمانی قارچ از نگاه امام رضا علیه السلام
از این خوشمزه‌های نفرت‌انگیز دوری کنید
طب اسلامی را بهتر بشناسیم
انتشار بیش از 80عنوان کتاب حوزه پزشکی توسط انتشارات آستان قدس رضوی
کاهش عطش با مخلوط آلو بخارا، خاکشیر و لیمو ترش
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.