.

رواق امام خمینی(ره) مکانی برای خلوت‌ کردن زائران

رواق امام خمینی(ره) محل مناسبی برای خلوت‌کردن همه زائران است، علاوه بر آن به دلیل وسعت و مسقف بودن و نیز نزدیکی به ضریح مطهر رضوی یکی از بهترین مکان‌ها برای برگزاری مراسم مختلف در حرم مطهر است.

1393/4/25 چهارشنبه

رواق بزرگ امام خمینی(ره)، همان صحن سابق امام خمینی(ره) است که در مجاورت مسجد گوهرشاد واقع است و از شمال به تالار اماکن متبرکه، رواق دارالزهد، رواق شیخ بهایی، دارالعباده و صحن آزادی مرتبط و بین مسجد گوهرشاد، موزه و خزانه آستان قدس رضوی قرار گرفته است.
در پی افزایش روزافزون زائران و نیاز مبرم به توسعه فضاهای سرپوشیده، طرح تغییر کاربردی این صحن به رواق امام خمینی(ره) به تصویب رسید و ساخت‌وساز این رواق در محل سابق صحن امام با خاک ‌برداری صدهزار مترمربع از اواخر سال ۱۳۸۱ آغاز شد.
این رواق با مساحت نُه‌هزار و ۸۴۰ مترمربع و زیربنای نوزده‌هزار و ۶۸۰ مترمربع در دو طبقه با سازه بتنی‌فلزی با ترکیب مقرنس و آینه‌کاری نمای رواق احداث شد. این در حالی است که رواق امام خمینی(ره) پیش از این دارای مساحت هشت‌هزاروسیصد مترمربعی بوده است.
بدنه رواق امام خمینی(ره) با کاشی معرق و سقف آن با گچ و آیینه، شبستان نیز با آیینه، گچ و سنگ تزیین خواهد شد. برای تأمین نور، علاوه بر نور مصنوعی، نورگیرهایی نیز در سقف تعبیه خواهد شد. در لایه‌های زیرین این بنا، آثاری از سنگ‌فرش‌های دوره صفوی و اشیایی از این دوره به دست آمده است. شکل ظاهری رواق دو طبقه امام خمینی از بالا به صورت یک گل نیلوفر بزرگ است.
بدنه این رواق با تیرآهن و بتون ساخته شده و برای پی و ستون‌های اصلی سازه از فولاد و بتون استفاده شده است. ویژگی مهم این سازه عدم استفاده از ملحقات برای تزیینات سازه‌ای است، به این معنی که برای ساخت کلیه کاربندی‌ها و رسمی‌بندی‌ها از سازه اصلی و ترکیبات آن استفاده شده و از سویی قوس‌ها و اشکال بنا نیز از خود سازه گرفته شده است. این رواق وسیع مجهز به پله برقی و معمولی خواهد بود. ورودی‌های این ساختمان با توجه به حجم رفت‌وآمد زائران، بزرگ در نظر گرفته شده‌اند. ارتفاع کف طبقه اول رواق تا زیر تیزه قوس‌ها چهارده متر و ارتفاع سقف زیرزمین رواق نیز شش متر است.
از جمله ویژگی‌‌های معماری این رواق می‌توان به انطباق طرح معماری بنا با سازه آن و عدم هرگونه دخل و تصرف در معماری گذشته اطراف صحن (مسجد گوهرشاد) اشاره کرد، به‌طوری که هیچ تغییری در نماهای بر جای مانده اعمال نشده است.
در طرح معماری این رواق دهانه‌‌های وسیع با حداقلِ ستون‌گذاری مدنظر بوده است که به منظور جلوگیری در از بین رفتن دیدِ بارگاه مطهر حضرت رضا(ع) ارتفاع سقف تا کف در زیرزمین 60/5 متر و در طبقه همکف چهارده متر در نظر گرفته شده است. محور به محور هر ستون‌های زیرزمین 94/8 و در شبستان همکف 88/17 است. بخشی از تأسیسات این رواق به طور مستقل و بخشی از طریق موتورخانه موزه تأمین می‌شود. رواق امام خمینی(ره) مجهز به یک دستگاه آسانسور و دو دستگاه پله برقی است.
در سال‌های اخیر، به منظور رفاه حال زائران و مجاوران، گسترش فضاهای عبادی و رفاهی در دستور کار مجموعه عظیم آستان قدس رضوی بوده و با این حال تلاش شده است تا ارتباط بناهای تازه با سازه‌های قدیمی این مجموعه حفظ و پیوستگی آنها رعایت شود. این هماهنگی چه در تزیینات داخلی و خارجی بناها و رنگ آمیزی آنها و چه در نوع معماری سازه‌های جدید رعایت شده است.
رواق امام خمینی(ره) مکان مناسبی برای خلوت‌کردن زائران است. این رواق در هنگام برگزاری نمازهای جماعت مملو از جمعیت می‌شود و به علت وسعت فضا از این مکان، برای برگزاری مراسم ‌مذهبی استفاده می‌شود تا آن دسته از زائرانی که بنا به دلایل مختلف به ویژه کهولت سن، توان نزدیک‌شدن به بقعه متبرک را ندارند از فیض مراسم‌ برگزار شده در حرم مطهر رضوی بی‌بهره نمانند.
رواق امام خمینی به دلیل وسعت، مسقف‌بودن و نزدیکی به ضریح مطهر رضوی یکی از بهترین مکان‌ها برای برگزاری مراسم مختلف در حرم مطهر است. برگزاری محافل انس با قرآن کریم، نماز جمعه، سخنرانی‌های مذهبی، ویژه برنامه‌های مربوط به ایام خاص سال، ویژه‌ برنامه‌های ایام ماه مبارک رمضان و ایام تعطیلات تابستان و عید نوروز از جمله برنامه‌هایی است که در این رواق برگزار می‌شود.


 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
وفای به عهد موجب خوشنودی خدا و آمرزش گناهان می شود
زائران حرم رضوی در شهادت حضرت زهرا(س) به سوگ می‌نشینند
آوای کلام وحی قاریان در حرم رضوی طنین‌انداز می‌شود
نمونه‌ای کامل از سبک زندگی حسینی در شب عاشورا ارائه شد
گریستن بر عزای سالار شهیدان نشات گرفته از عشق به امام حسین(ع) است
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.