.

رواق دارالحکمه؛ نمونه‌ای عالی از معماری اسلامی

رواق دارالحکمه که کف آن با سنگ مرمر اعلا و نقش قالیچه گره پوشش یافته و سقف آن نیز با معرق و مقرنس و رسمی‌بندی اصلی آراسته شده، نمونه‌ای عالی از معماری اسلامی در حرم مطهر رضوی است.

 1393/4/25 چهارشنبه
  
2014-07-16T13:55:34+04:30

یکی از مکان‌هایی که در ایام خاص سال جلساتی با موضوعات مرتبط در آن برگزار می‌شود، رواق دارالحکمه است. این رواق که پروژه ساخت آن از سال ۱۳۷۱ آغاز و دَه سال بعد، یعنی سال ۱۳۸۱، به پایان رسید، در زاویه شمال غربی صحن آزادی واقع است. این بنا از دو سمت به صحن‌های انقلاب و آزادی ارتباط دارد.
رواق دارالحکمه دوازده ورودی دارد: دو مسیر به صحن انقلاب، هشت ورودی به صحن آزادی و دو ورودی دیگر که به رواق دارالضیافه و در نهایت به حرم مطهر می‌رسد.
رواق دارالحکمه در دو طبقه، زیربنایی بالغ بر یک‌هزار و 468 مترمربع را دربرگرفته و با دوازده ستون بتونی استحکام یافته که سیستم کانال‌کشی تهویه، درون ستون‌ها جاسازی شده است. کف رواق با سنگ مرمر اعلا و نقش قالیچه گره پوشش یافته، در این رواق بالغ بر دومتر از سنگ مرمر ساده استفاده شده است که حدود 4/1 متر آن با کار معقلی تزیین یافته است. سقف بنا نیز با معرق و مقرنس و رسمی‌بندی اصلی آراسته شده است.
ویژه برنامه‌های سخنرانی و بیان معارف دینی که عموماً از برنامه‌های تبلیغی حرم مطهر رضوی است، علاوه بر رواق‌های دیگر حرم مطهر رضوی در رواق دارالحکمه نیز برگزار می‌شود.
آیین خطبه‌خوانی شب شهادت امام رضا(ع) از آن دسته مراسم خاص و باشکوهی است که هر ساله در شب شهادت حضرت رضا(ع) در میان حزن و اندوه زائران و مجاوران و با شکوه و معنویت خاصی در رواق دارالحکمه و صحن انقلاب اسلامی حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود. در ابتدای این آیین خدام حرم مطهر امام رضا(ع) در حالی که لاله شمع‌های فروزان در دست دارند، وارد رواق دارالحکمه می‌شوند و در ادامه یکی از مداحان در رثای شهادت حضرت علی ابن موسی‌الرضا(ع) مرثیه‌سرایی می‌کند.
ایام دهه فاطمیه نیز از آن دسته ایامی است که در رواق دارالحکمه برنامه‌های ویژه‌ای در آن برگزار می‌شود. این ایام که در سال جاری مصادف با ایام نوروز بود فرصتی مناسب برای برگزاری جلسات سخنرانی و بیان فضایل و مناقب این بانوی بزرگوار برای زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی ایجاد کرد تا از این جلسات بهره کافی ببرند و برای خواهران نیز جلساتی با موضوع تبیین سبک زندگی فاطمی برگزار شد.
حرم مطهر رضوی در ماه مبارک رمضان حال و هوای معنوی خاصی دارد که صحن‌ها و رواق‌های حرم مطهر در این ایام پذیرای زائران و ارادتمندان به محضر این امام رئوف(ع) است. از جمله برنامه‌هایی که در این ایام نورانی در رواق دارالحکمه برگزار می‌شود، بیان احکام، ویژه خواهران، توسط اساتید خواهر حوزه و دانشگاه است که از ساعت 11:30 تا 13 در این رواق‌ برگزار می‌شود.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.