.

کتاب «جانشینی حضرت محمد(ص)» به چاپ ششم رسید

چاپ ششم کتاب «جانشینی حضرت محمد (ص)» از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در هزار نسخه وارد بازار کتاب شد.

1393/9/25 سه‌شنبه

به گزارش ستاد خبری ویژه برنامه‌های دهه آخر صفر آستان قدس رضوی، کتاب «جانشینی حضرت محمد (ص)» نوشته ویلفرد مادلونگ است که مسئله خلافت و جانشینی پیامبر اکرم(ص) را مورد پژوهش قرار داده است.
این اثر در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی توسط احمد نمایی، محمد جواد مهدوی و حیدر رضا ضابط ترجمه شده است.
مسأله جانشینی حضرت محمد(ص) و به دست گرفتن زمام امور امت در دوران پس از پیامبر اکرم(ص)، مهم‌ترین مساله‌ای است که تا به امروز شیعیان و اهل سنت در آن اختلاف نظر داشته‌اند از نظر اهل سنت ابوبکر، نخستین خلیفه منتخب و از نظر شیعیان حضرت علی(ع) پسر عمو و داماد پیامبر(ص)، تنها فرد منصوص شایسته این مقام بود.
ویلفرد مادلونگ، محقق و اسلام شناس نامدار آلمانی در دانشگاه آکسفورد با بازنگری و نقد آثار خاورشناسان و با استناد به متون کلاسیک نویسندگان و مورخان مسلمان، پژوهش جدیدی در این زمینه به عمل آورده است.
نویسنده با ژرف نگری در قرآن معتقد است که حتی اگر، پیامبر (ص) جانشینی هم تعیین نکرده بود، در نظر نداشت و راضی نبود که ابوبکر جانشین طبیعی او باشد.
به نظر نویسنده محروم کردن خاندان نبوت از حق مشروع خود و انتخاب ابوبکر و روی کار آمدن عمر و عثمان پس از وی مقدمات حکومت نامشروع و خودکامه اموی را فراهم آورد، امری که با دعوت جهانی اسلام تعارضی اساسی داشت.
کتاب «جانشینی حضرت محمد (ص)» از مهم‌ترین آثاری است که بسیاری از دیدگاه‌های شیعه را درباره تاریخ صدر اسلام مورد توجه قرار داده و آن‌ها را با استناد به متون کهن اسلامی ارائه کرده است.
متن انگلیسی این کتاب از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی ایران در ششمین دوره گزینش کتاب برگزیده جهانی (دهه فجر 1377) جایزه بهترین کتاب را دریافت کرده است.

 ویژه نامه:
ویژه نامه چند رسانه ای «صفر نامه»
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.