.

طومار علیشاهی، سیاهه ای از کل موقوفات آستان قدس رضوی تا دوره علیشاه

طومار علیشاهی، سیاهه ای از کل موقوفات آستان قدس رضوی تا دوره علیشاه است که از زمره قدیمی ترین و با ارزش ترین اسناد مربوط به آستان قدس رضوی نیز به شمار می رود.

1393/9/29 شنبه


علی قلی خان که پس از نادر شاه افشار بر اریکه قدرت تکیه زده بود در مدت کوتاه حکومتش در تجدید ساختار تشکیلات آستان قدس رضوی و سر و سامان دادن به موقوفات آن اقدامات چشمگیری انجام داد.
وی دستور داد طی طوماری تمام موقوفات آستان قدس رضوی را که به دستور نادرشاه به نفع دولت مصادره و ضبط شده بود مجددا به تصرف وقف در آورند.
این طومار کل موقوفات آستان قدس رضوی و مسجد جامع گوهرشاد را که از ابتدا تا زمان تدوین طومار(1160هجری قمری) شناخته بود در بر می گیرد.
رقبات مندرج در طومار به تفکیک شهر و ولایت مربوط درج شده و از موارد قابل توجّه در این طومار ترتیبِ لحاظ شده در آن می باشد ، به این ترتیب که موقوفات هر شهر و آبادی با ذکر رقبات و به تفکیک مزارع ، باغات ، خانات و دکاکین ، طواحین ، تیمچه‌ها ، قنوات ، حمّام‌ها و غیره ، با احتساب نقد و جنس هر رقبه در ذیل همان رقبه ثبت شده است.
طبق مفاد این طومار ، علیشاه تعداد کشیک‌های آستانه را از سه نوبت به عدد آل عبا به پنج نوبت افزایش داد و دستور داد خدمه و فراشان آستان مقدس از اعاظم سادات و افاخم نجبا انتخاب شوند. در این سند تعداد مشاغل آستانه ، عنوان مناصب و نام اشخاص به همراه مقرّری هر کدام مشخص شده است ، علیشاه حتی در مورد نوع لباس پوشیدن و ترتیب نشستن خدّام و صاحب منصبان در کشیک‌خانه دستوراتی داده است.

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
77 سال نفس کشیدن برای یک سال نفس دمیدن
  • 1393/12/2 شنبه دمی با بزرگان؛ 77 سال نفس کشیدن برای یک سال نفس دمیدن
    سرنوشت بازی‌های عجیبی دارد. بازی‌هایی که آغازش معلوم است و انتهایش نامعلوم. 26 ذی‌الحجه‌ی سال 953 هجری قمری، این‌جا لبنان است، شهر جبل عامل. همان شهری که همیشه یکی از مراکز مهم و معروف شیعه بود و به استحکام پایه‌های شیعه در ایران می‌اندیشید.
مجموعه‌داری که جاودانه شد
  • 1393/11/2 پنجشنبه مجموعه‌داری که جاودانه شد
    به درستی معلوم نیست که جست‌وجوی بشر برای جاودانگی و ابدی شدن از چه زمانی شروع شده است. اما تا به امروز تمام تلاش‌های بشریت برای یافتن اکسیر جاودانگی بی‌نتیجه مانده است. البته در این میان، هستند افرادی که جاودانگی و ابدیت را به گونه‌ای دیگر برای خود به ارمغان آوردند. آن‌ها همان کسانی هستند که سبیل احسان ماندگار را برگزیدند و از دریچه‌ی وقف به جهان نگریستند.
وقف؛ رمز جاودانگی
  • 1393/10/27 شنبه وقف؛ رمز جاودانگی
    وقتی که عشق و ارادت داشتی، تمام هستی‌ات را پیشکش مولایت می‌کنی. وقف پلی برای رسیدن و وصال به معبود و معشوق است که به تن، رهایی از تعلقات مادی و به جان، پرگشودن و جاودانگی را می‌آموزد.
عبدالحسین زعفرانی، حاصل عمرش را وقف موزه حرم کرده است
 برادرهایی که نام‌شان در تاریخ ماندگار شد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.