.

وقف همه جورش خوب است؛

عبدالحسین زعفرانی، حاصل عمرش را وقف موزه حرم کرده است

سفر به گذشته های دور را می کند هموراه برای انسان جذاب و عبرت آموز است و چه جایی بهتر از گنجینه تمبر، اسکناس و سکه موزه آستان قدس رضوی. مکانی که پشت هر سکه آن داستانی نهفته است.

1393/10/3 چهارشنبه


داستانی از انسانهایی مانند عبدالحسین زعفرانی .مجموعه داری که مسیرهای پر پیچ و خم بسیاری را پشت سر گذاشته تا سکه های دوره های مختلف مانند ساسانی، صفوی، زندیه، قاجار، پهلوی و حتی چین باستان را جمع آوری کند. نمی دانم چقدر مرارت کشیده، اما بی تردید علاقه فراوانی به این دایره های کوچک فلزی، پاکت های نامه دوره قاجار، چک های سفید بانکهای قدیم از قاجار تا امروز و ... دارد.
مجموعه های نفیسی که اکنون دیگر در منزل شخصی اش در تهران چشم را خیره نمی کنند، چرا که در موزه آستان قدس رضوی جاخوش کرده اند یا بهتر است بگوییم ایشان تک تک آ نها را وقف موزه بارگاه امام هشتم )ع( کرده است. به گفته این مجموعه دار بنام، ابتدا به دلیل علاقه و ارادت خاص به ساحت نورانی امام رضا )ع( و سپس به علت غنی بودن گنجینه سکه های این موزه، جایی بهتر و امن تر از آستان قدس رضوی برای سپردن سالها تلاشش نیافته است.
فراهم شدن فرصت تماشای این آثار گرانبها برای عموم مردم، دلیل دیگر این واقف خیراندیش بوده است. به ویژه آنکه در موزه آستان قدس رضوی امکان تحقیق برای پژوهشگران و دانشجویان نیز بر روی این گنجینه ها وجود دارد. او درباره احساسش بعد از وقف مجموعه های گوناگون و نایابش چنین گفت:«احساس سبکی و راحتی ». یک احساس مباهات، به خصوص زمانی که مردم علاقه مند را خیره به سکه های پرخاطر هاش در موزه دیده است.
از آقای زعفرانی به عنوان یک واقف فرهنگی از تأثیر سنت حسنه وقف در زندگ یاش پرسیدم و ایشان پاسخ داد: «مگر می شود بی تأثیر باشد ». و از گره گشایی در زندگی اش گفت. از نظر این مجموعه دار، اهدای این گنجینه ها به موزه مانند اهدای سقاخانه ای است که مردم از آن آب می نوشند. ایشان همچنین معتقد است:«وقف همه جورش خوب است.چه یک درخت و کتاب باشد، چه یک مدرسه و بیمارستان. وقف، صدقه جاریه است و چه جایی بهتر از بارگاه امام هشتم )ع( که زوار بی شماری دارد. به طور مثال با وقف فقط چند سکه می توان در این امر نیکو سهیم شد و زیباترین حس درونی را تجربه کرد.»
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
77 سال نفس کشیدن برای یک سال نفس دمیدن
 • 1393/12/2 شنبه دمی با بزرگان؛ 77 سال نفس کشیدن برای یک سال نفس دمیدن
  سرنوشت بازی‌های عجیبی دارد. بازی‌هایی که آغازش معلوم است و انتهایش نامعلوم. 26 ذی‌الحجه‌ی سال 953 هجری قمری، این‌جا لبنان است، شهر جبل عامل. همان شهری که همیشه یکی از مراکز مهم و معروف شیعه بود و به استحکام پایه‌های شیعه در ایران می‌اندیشید.
مجموعه‌داری که جاودانه شد
 • 1393/11/2 پنجشنبه مجموعه‌داری که جاودانه شد
  به درستی معلوم نیست که جست‌وجوی بشر برای جاودانگی و ابدی شدن از چه زمانی شروع شده است. اما تا به امروز تمام تلاش‌های بشریت برای یافتن اکسیر جاودانگی بی‌نتیجه مانده است. البته در این میان، هستند افرادی که جاودانگی و ابدیت را به گونه‌ای دیگر برای خود به ارمغان آوردند. آن‌ها همان کسانی هستند که سبیل احسان ماندگار را برگزیدند و از دریچه‌ی وقف به جهان نگریستند.
وقف؛ رمز جاودانگی
 • 1393/10/27 شنبه وقف؛ رمز جاودانگی
  وقتی که عشق و ارادت داشتی، تمام هستی‌ات را پیشکش مولایت می‌کنی. وقف پلی برای رسیدن و وصال به معبود و معشوق است که به تن، رهایی از تعلقات مادی و به جان، پرگشودن و جاودانگی را می‌آموزد.
 برادرهایی که نام‌شان در تاریخ ماندگار شد
مصمم‌تر از همیشه
 • 1393/10/3 چهارشنبه مصمم‌تر از همیشه
  در گاو صندوق را باز کرد و قرآن را در آورد. یاد دوران کودکی‌اش افتاد. روزهایی که پدربزرگ قرآن می‌خواند. قرآن را باز کرد. آیه‌ها را از زیر نظر گذراند. دلش برای ماه رمضان تنگ شد.
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.