.

درمان عفونت گوش

دستگاه شنوایی انسان از سه بخش گوش بیرونی، میانی و درونی تشکیل شده است. گوش بیرونی یا خارجی که به چشم دیده می شود، شامل پرده گوش (صماخ)، مجرای گوش و لاله گوش است و ارتعاشات اصوات را می گیرد و به پرده صماخ انتقال می دهد.

1393/10/28 يكشنبه

گوش میانی شامل صندوق صماخ و استخوانچه های چکشی، سندانی و رکابی است و به واسطه این استخوان ها ارتعاشات اصوات را به گوش درونی منتقل می کند که از آنجا به وسیله عصب شنوایی به مغز منتقل خواهد شد. گوش درونی یا داخلی در ارتباط با مغز واعصاب شنوایی است.
عفونت گوش خارجی در افراد شناگر و کارگرانی در معرض کار با براده های منتشر در هوا هستند (مانند نجاری ها) شایع تر است. علت عفونت گوش می تواند باکتریایی، ویروسی و یا قارچی باشد. از آنجا که عفونت گوش خارجی در افراد شناگر شایع است، به آن بیماری گوش شناگر هم می گویند.
از علائم عفونت گوش خارجی می توان به احساس درد گوش و یا اطراف مجرای گوش، تب، احساس ناخوشی، التهاب غدد لنفاوی اطراف گوش و اختلال شنوایی به صورت خفیف و خارش و سوزش گوش اشاره کرد.
عفونت گوش میانی خطرناک تر از عفونت گوش بیرونی است، زیرا می تواند سبب پارگی پرده صماخ و ناشنوایی گردد و یا اینکه عفونت حاصله به طرف گوش داخلی و مغز منتقل شود افرادی که شنا می کنند و یا با وسیله ای مجرای گوش را تحریک می کنند، بیشتر در معرض خطر عفونت گوش خارجی هستند.

راه درمان عفونت گوش:

سه قطره روغن یا جوشانده یا دم کرده گل بنفشه طبی را در گوش بچکانید . انجام این کار آب اضافی یا عفونت را بدون این که پرده صماخ پاره شود بیرون می کشد.
نویسنده: نعمت شهابی فر

بیشتر بخوانید:
طب اسلامی؛ پیغام آور سلامت و شادابی
آشنایی با طب سنّتی و اسلامی
طب اسلامی را بهتر بشناسیم
کتاب:
طب الرضا علیه السلام
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
افزایش خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها با سبک زندگی مدرن
سومین جلسه طب اسلامی در دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار می‌شود
دومین جلسه طب اسلامی در دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار می‌شود
طب اسلامی توانایی درمان انواع بیماری‌های سخت را دارد
   نخستین جلسه طبّ اسلامی در دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار می‌شود
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.