.

طب سنتی؛ میراثی باارزش و اصیل

این روزها در اکثر خانواده‌ها حداقل یک فرد تحصیل‌کرده وجود دارد و سطح آگاهی و دانش عمومی نیز در حال فزونی است، اما متأسفانه در هیاهوی زندگی مدرن و شهری بسیاری از مردم گم شدند یا بهتر است بگوییم ریشه و سنت‌های خود را از یاد برده‌اند؛ سنت‌هایی باارزش که اگر کمی تردید و تعلل کنیم، از دست می‌روند؛ طب سنتی یکی از این ریشه‌ها است.

1393/9/20 پنجشنبه


 در واقع طب سنتی ایرانی، طبی است که از گذشتگان به ما رسیده و مبتنی بر طبیعت و شامل گیاهان، سپس مواد معدنی و حیوانی است که به‌عنوان دارو مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین شامل طب اسلامی نیز است. به بیانی دیگر طب سنتی ایرانی با طب اسلامی که بر اساس مجموعه آیات، روایات و اعمال پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع)، در خصوص سلامت جسم و درمان بیماری‌ها و دردها، این طب سنتی غنی را به وجود آورده که همواره موردتوجه بوده است. همچنین طب سنتی رابطه مستقیمی با نحوه تغذیه سنتی ما داشته و با بهره‌گیری از تجربه حاصل از دوره‌های متمادی و با توجه به شرایط اقلیمی و امکانات کشاورزی سرزمینمان، برنامه‌ای از نحوه تغذیه ارائه می‌دهد که با دستورات غذایی اسلام کامل می‌شود. جالب است بدانید، این طب بر وحدت و پیوند جوانب مختلف انسان، یعنی جسم، نفس و روح استوار است و به همین جهت این طب را نه یک فن محدود بلکه یک نوع روش زندگی می‌دانند.
ایران از دیرباز مهد طب بوده و نام‌آورانی چون ابوعلی سینا و محمد ذکریای رازی را به جهانیان معرفی کرده است؛ اما با ورود استعمار به خاک سرزمینمان به تدریج طب سنتی در سرازیری نابودی قرار گرفت. دانش عطاران و طبیبان بسیاری از دست رفت و داروخانه‌های شیک و بزرگ جای عطاری‌های کوچک و ساده را گرفتند. در حالی که نباید فراموش کرد، طبیعت فقط با طبیعت سازگاری کامل دارد و هر داروی غیرطبیعی هر چند تأثیرات مثبت و شگرفی داشته باشد، بی‌شک اثر منفی خود را نیز بر بدن انسان بر جای خواهد گذاشت. از طرف دیگر چنانچه بتوانیم طب سنتی ایرانی‌اسلامی را دوباره احیا کنیم، قدم‌های بزرگی برای خودکفایی برداشته‌ایم؛ زیرا ما ساکن آب‌وخاکی هستیم که به دلیل تنوع آب‌وهوایی و شرایط اقلیمی رویش‌گاه انواع گیاهان نادر طبی است. این ویژگی خاص حتی امکان صادرات گیاهان دارویی و فرآورده‌های آن‌ها را نیز می‌دهد و بدین ترتیب فواید اقتصادی بی‌شماری برای آحاد مردم جامعه دارد.
امروزه در سرتاسر جهان گیاه‌درمانی ارزش و اهمیت بسزایی دارد و محققان متعددی در این حوزه پژوهش و فعالیت می‌کنند؛ بنابراین تردیدی نیست، کشور ما نیز با داشتن قدمت دیرینه در طب سنتی و استفاده از گیاهان دارویی نباید از این قافله پیشرفت عقب بماند. در این مسیر اولین قدم حفظ دانش افرادی است که حامل سنتی چندهزار ساله هستند. قدم بعدی اشاعه هر چه بیشتر طب سنتی در میان عموم مردم، به‌ویژه جوانان، است؛ جوانانی که نه‌تنها با یک سردرد کوچک به قرص‌های رنگارنگ پناه می‌برند، بلکه از شیوه درست غذایی نیز پیروی نمی‌کنند و سلامتی و آینده خود را در معرض بیماری‌هایی چون سرطان قرار داده‌اند. خوشبختانه مدتی است، در زمینه طب سنتی گام‌های خوبی در کشور برداشته شده و تمایل به عطاری‌ها و پزشکان دانش‌آموخته طب سنتی افزایش یافته و به قولی مردم دوباره به یاد نسخه‌های پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های خود افتاده‌اند؛ اما با این وجود از هر مکان و زمانی برای فرهنگ‌سازی و ترویج استفاده از طب سنتی به‌جای داروهای شیمیایی باید بهره برد.
در این میان باید متذکر شد که سلسله جلسات «طب المعصومین(ع)» هر هفته شنبه‌ها پس از اقامه نماز مغرب و عشاء با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید حسن ضیایی از محققان و پژوهشگران طب اسلامی در بارگاه مطهر رضوی برگزار می‌شود. به‌طور مثال در یکی از این نشست‌ها این کارشناس طب اسلامی بیان کرد، قطره و قرص استامینوفن موجب بیماری «کبد چرب» در نوزادان و بزرگ‌سالان می‌شود و چندین نسخه برگرفته از طب سنتی ایرانی‌اسلامی را برای درمان تب به زائران و مجاوران معرفی کرد.

بیشتر بخوانید:
طب اسلامی؛ پیغام آور سلامت و شادابی
آشنایی با طب سنّتی و اسلامی
طب اسلامی را بهتر بشناسیم

کتاب:
طب الرضا علیه السلام

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
احیای طب سنتی نیاز به مشارکت همگانی دارد
ارتباط عادات غذایی ناسالم با بروز انواع بیماری‌ها
طبی به قدمت هزار سال
آمادگی کلینیک طب سنتی بیمارستان رضوی برای خدمات‌رسانی به بیماران
عرضه ویژه کتب حوزه کشاورزی و طب سنتی در غرفه آستان قدس رضوی
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.