.

حضرت عبدالعظیم حسنی، سفیر و راوی احادیث ائمه اطهار(ع)

حضرت عبدالعظیم حسنی از بزرگان، راویان و دانشمندانی بودند که در زهد و تقوا مقام والایی داشتند، برخی از اصحاب بزرگ امام ششم(ع)، امام هفتم(ع) و امام هشتم(ع) ایشان را درک کرده بودند و خود از شاگردان و راویان نام آور امام جواد(ع) و امام هادی(ع) محسوب می شدند.

1393/11/7 سه‌شنبه

امروز به مناسبت سالروز ولادت با برکت سیدالکریم، حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، به معرفی شخصیت این عالم ربانی می‌پردازیم.
حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، در چهارم ربیع الثانی 173 هجری قمری، در شهر مدینه دیده به جهان گشود. ایشان با امام موسی کاظم (ع)، امام رضا (ع)، امام جواد (ع) و امام هادی (ع) هم عصر بودند. ایشان از موفق‌ترین علماء و راویان شیعه در زمان ائمه اطهار(ع) محسوب می‌شوند، آن گرامی از جمله مؤلفان نیز بوده و کتابی درباره خطبه‌های امیرالمؤمنین(ع) و کتاب دیگری به نام «یوم و لیله» نوشته است.
یکی از بهترین نشانه‌های ایمان آن حضرت، بیان و عرضه دین و عقاید دینی خود، به محضر امام هادی (ع) است. این عمل، نشانه ایمان، دیندارى واقعى و احساس مسئولیتى است که وى در سایه علم و دانش خود، به اهمیت آن پى برده است. شیوه اقرار و اعتراف او به یک سلسله عقائد حتمى دین، براى همه ما مى تواند به عنوان یک درس آموزنده و سرمشق سازنده، مورد متابعت و پیگیرى قرار گیرد.
عصری که عبدالعظیم در آن می‌زیسته، مصادف با شرایط خفقان و سرکوب شیعیان توسط بنی عباس بوده و خود او همچون پدرانش سالها تحت تعقیب بوده است. ایشان با اینکه زمانی در مدینه، بغداد و سامرا می زیستند و دارای روش تقیه و پنهان داشتن عقیده و مرام بودند ولی بااین حال مورد غضب متوکل و معتز بودند.
بنا بر گزارش‌های تاریخی، عبدالعظیم در زمان معتز خلیفه عباسی، به جهت اذیت و آزار و خوف از قتل، به امر امام هادی(ع) از سامرا به ری که از پایگاه‌های مهم عباسیان بود، هجرت کردند. برخی هم نقل کرده اند به قصد زیارت قبر علی بن موسی الرضا(ع) به قصد خراسان هجرت و در ری برای زیارت حمزه بن موسی بن جعفر(ع) توقف کرده و در آن جا مخفی شدند.
حضرت عبدالعظیم (ع) در طول زندگی پر بار خود به هیچ امری همانند سلامت عقاید و پیروی از اهل بیت(ع) اهتمام نداشتند به گونه‌ای که در زمان امام هادی (ع) می فرمودند: اطاعت از حضرت هادی(ع) واجب است و خود در عمل نیز اطاعت ولایت او را به جان و دل پذیرا بودند.
این عالم بزرگ، در کسب فضایل، معارف، دوستی و اطاعت از اولیاء الهی به منزلتی رسیده بودند که در طول عمر خود، هر یک از 3 امام معاصر ایشان امام رضا(ع)، امام جواد(ع) و امام تقی (ع) از وی راضی بودند و رفتار، عقاید و موضع گیری های ایشان را تایید می کردند.
سیدالکریم عبدالعظیم حسنی از خرمن علم و معرفت امام جواد(ع) و امام هادی(ع) به خوشه چینی پرداخت و سرانجام در 15 شوال 252 در شهر ری بدرود حیات گفت.

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
عبدالعظیم‌حسنی(س) سفیر امام‌ رضا(ع) در تبیین معارف دینی
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.