.

با عسل از سرماخوردگی جلوگیری کنید

در آموزه های پزشکی اسلامی اصل بر پیشگیری و تقویت عمومی بدن نهاده شده تا از زمینه های ابتلا به بیماریها جلوگیری کرد. رعایت اعتدال، حجامت، میوه های فصل و... راههای تقویت سیستم ایمنی بدن می باشند.

1393/11/9 پنجشنبه

در آموزه های پزشکی امام رضا (ع) آمده است که در تابستان به دلیل گرمای هوا چربی های بدن آب می شوند؛ از این رو در پاییز نیاز ضروری به ذخیره کردن مواد چربی که مولد حرارت هستند ،‌ پیدا می شود و باید با مصرف غذاهای مناسب آن را ذخیره کنید تا بدن خود را برای مقابله با سرمای زمستان مجهز کنید. بدن به انواع غذاهای اصلی و میوه هایی مانند انگور و انار نیاز دارد. همچنین استفاده از نوشیدنی هایی که از آنها تهیه می کنند،‌ مفید است . به طور کلی مصرف میوه های ترش قبل از غذا و میوه های شیرین بعد از غذا مفید است .
امام رضا (ع) همچنین توصیه می کنند که با شروع سرما باید غذاهای پر انرژی مصرف کرد و مالیدن روغن و ماساژ استخوان ها در حال استراحت با روغن های شب بو،‌ زیتون و گل سرخ به تقویت و استحکام کمک می کند. (1)
مطابق تعالیم طب اسلامی علت بیماری ورود میکروب ، ویروس یا باکتری به بدن نیست بلکه عامل اصلی بیماریها ضعف سیستم ایمنی و دفاعی بدن و پایین آمدن مقاومت بدن است. از این رو علت اصلی سرماخوردگی هم ضعف سیستم ایمنی می باشد.
امام رضا علیه السلام برای تقویت سیستم دفاعی بدن و حفط تندرستی دستورالعملهای مفیدی ارائه کرده اند که حجامت، رعایت اعتدال ، تدابیر ماهها و فصل ها و استفاده از میوه ها و غذاهای متناسب با زمان و مکان از این جمله اند.
کارشناسان هم پرهیز از غذاهای مضر که سیستم ایمنی را به شدت تضعیف می کند و زمینه را برای انواع بیماریها آماده می کند برای پیشگیری از سرماخوردگی توصیه می کنند. مثل: قند و شکر و هر ماده ای که در آن قند و شکر به کار رفته باشد، گوشت زیاد خصوصا گوشت مرغ ماشینی و گاو، سرخ کردنی، غذاهای ساندویچی، نوشانه، ماست غیر طبیعی، زیاده روی در مصرف غذاهای سرد و....
یکی از مواد بسیار مفید برای پیشگیری از سرماخوردگی عسل است. امام رضا علیه السلام به نقل از پیامبراکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند :خداوند برکت را در عسل قرار داده است . درمان دردها در آن است و هفتاد پیامبر دوام سودمندی آن را از خداوند خواسته اند .(2)
از این رو می بینم که در طب اسلامی سرماخوردگی قابل پیشگیری است و امام رضا (ع) برای آن توصیه هایی دارند و می فرمایند: کسی که بخواهد از سرماخوردگی و زکام در فصل زمستان جلوگیری کند روزی سه لقمه عسل بخورد.(3)
البته امام رضا (ع) در ادامه برای عسل مفید معیاری را مشخص کرده اند و می فرمایند: برای تشخیص عسل خوب از بد کافی است که مقداری از آن را مقابل بینی بگیرید، هر گاه بوی تندش ایجاد عطسه کند، یا اگر با خوردن کمی از آن عسل حالت سکر و مستی به شما دست بدهد، و یا زبان شما را بسوزاند، در شمار عسلهای خوب محسوب نمی‏شود و علاوه بر اینکه خاصیت ندارد، برای بدن نیز مضر است. (4)
امام رضا (ع) همچنین توصیه می کنند که در فصل زمستان غفلتا از اطاق گرم به هوای سرد و آزاد قدم نگذارید.
در توصیه ای دیگر برای مبتلا نشدن به سرماخوردگی در فصل زمستان امام رضا (ع) فرمودندگل نرگس ببویید، بوییدن این گل را به طور دائم انجام دهید تا از شرّ سرما خوردگی در امان بمانید. همچنین استشمام سیاه دانه آدمی را از سرما خوردگی ایمن می دارد .(5)
امام رضا (ع) همچنین برای رهایی از سردرد فرمودند : خوردن ماهی تازه را فراموش نکنید هرکس از درد شقیقه و شکم درد می ترسد نباید در زمستان و تابستان خوردن ماهی تازه را به تاخیر اندازد. (6)
نویسنده: حسین پورافضلی

پانوشتها:
1. رساله ذهبیه امام رضا (ع)
2. مکارم الاخلاق جلد 1 صفحه 359 حدیث 1173
3. دانش نامه احادیث پزشکی: 1 / 334
4. بحار الأنوار، جلد 62 ، صفحه 324
5. طبّ الإمام الرضا علیه‏‌السلام، صفحه 37 وص 38
6. بحارالانوارج 62 ص 324

بیشتر بخوانید:
طب اسلامی؛ پیغام آور سلامت و شادابی
آشنایی با طب سنّتی و اسلامی
طب اسلامی را بهتر بشناسیم
نقش تغذیه در تربیت انسان
کتاب:
طب الرضا علیه السلام
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
افزایش خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها با سبک زندگی مدرن
سومین جلسه طب اسلامی در دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار می‌شود
دومین جلسه طب اسلامی در دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار می‌شود
طب اسلامی توانایی درمان انواع بیماری‌های سخت را دارد
   نخستین جلسه طبّ اسلامی در دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار می‌شود
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.