.

ارمغان طبیعت برای تسکین سردرد

سردرد یکی از شایع ترین ناراحتی ها در جوامع صنعتی است که بیش از 80 درصد خانمها و 66 درصد آقایان به طور مرتب از آن رنج می برند.

1393/11/27 دوشنبه

گرچه امروزه انواع مسکن های شیمیایی در داروخانه ها به فروش
 می رسد، اما می توان برای تسکین این دردهای آزاردهنده از طبیعت کمک گرفت. در واقع بعضی از گیاهان تأثیر عالی در این باره دارند.

بابونه
برگ های بابونه از قرنهای پیش برای پیشگیری و تسکین میگرنهای عود کننده کاربرد داشته است. امروزه نیز سازمان سلامت جهانی تأثیر این گیاه معطر را در پیشگیری و کاهش دفعات و شدت دردهای میگرنی تأیید می کند. ماده فعالی به نام پارتنولید در برگهای بابونه سبب چنین تأثیری می شود.
 نحوه مصرف
توصیه 
می شود روزانه 125 تا 250 میلی گرم از برگهای خشک این گیاه جویده شود. البته می توان همین مقدار برگ خشک را به شکل پودر در کپسول های دارویی ریخت و مصرف کرد.

رزماری ( اکلیل کوهی)

مصرف رزماری در موارد سردرد یا میگرن 
می تواند جایگزین خوبی برای داروهای مسکن باشد. این گیاه که بوی معطر تندی دارد، بومی مناطق مدیترانه است و به خاطر تاثیر ضدالتهابی در تسکین سردرد به خصوص میگرن های ناشی از سرما بسیار مؤثر است. در طب سنتی دمنوش یا بخور رزماری برای پیشگیری و درمان سردرد کاربرد داشته است.
نحوه مصرف
20 گرم رزماری خشک معادل یک قاشق چای خوری را در 150 میلی لیتر آب جوش به مدت 10 دقیقه دم کنید. سپس آن را صاف کرده و با شروع علایم سردرد میل کنید. اگر سردرد ادامه داشت، می توان تا سه فنجان دمنوش رزماری را در روز استفاده کرد.
- در صورت تمایل به استنشاق بوی آن، یک مشت رزماری خشک را در یک لیتر آب بجوشانید و جوشانده را در کاسه بزرگی بریزید. روی سر حوله بیندازید و بخار رزماری را تا زمان برطرف شدن سردرد استنشاق کنید.
- اسانس رزماری نیز برای تسکین میگرن مفید است. یک تا دو قطره اسانس رزماری را روی شقیقه ها، پیشانی یا پشت گردن بمالید. البته مراقب باشید که با چشمها تماس نداشته باشد.

اسطوخودوس
اسطوخودوس گیاهی بومی نواحی مدیترانه است. بوی معطر تند و مطبوع اسطوخودوس سبب مقبولیت این گیاه شده و خواص آرام بخشی و تسکین دهنده تقریبا برای همه آشناست. اسانس اسطوخودوس که از تقطیر سرشاخه های گلدار به دست می آید، میگرن و سردردهای تنشی را تسکین می دهد. این اسانس را می توان اکسیر بی نظیری دانست؛ زیرا خواص درمانی متعددی دارد و می تواند بسیاری از دردها از جمله آشفتگی، اضطراب، بی خوابی، التهاب مجاری تنفسی، دردهای عضلانی، پرفشاری خون، مشکلات گوارشی و... را بهبود بخشد. تأثیرات ضدالتهابی و ضددرد این گیاه سبب مقابله با درد سر و حملات میگرن می شود.
نحوه مصرف
توصیه می شود، برای تسکین سردرد و خواب بهتر، یک تا دو قطره اسانس اسطوخودوس را با کمی روغن گیاهی مانند روغن بادام شیرین مخلوط کرده و روی شقیقه ها یا پیشانی بمالید و با حرکات چرخشی ماساژ دهید. همچنین می توان یک لیتر آب را جوش آورد و دو تا چهار قطره اسانس را به آن اضافه کرد. سپس مخلوط را در کاسه بزرگی ریخت و با انداختن حوله ای روی سر، بخار را به مدت چند دقیقه استنشاق کرد.

چوب بید سفید

کاربرد چوب بید سفید در درمان سردرد توسط متخصصان تأیید شده است. این گیاه در نواحی مرطوب نیمکره زمین از جمله اروپا، روسیه، آسیای مرکزی، آفریقای شمالی و... رویش دارد و ارتفاع آن ممکن است به 25 متر برسد. چوب بید سفید ماده فعالی به نام سالیسین تولید می کند که در بدن به اسید سالیسیلیک تغییر شکل می یابد و ساختار شیمیایی آن شبیه آسپرین است. خواص تب بر و ضد درد آن سبب شده تا برای تسکین سردرد بسیار مؤثر باشد.
نحوه مصرف
150 تا 250 میلی لیتر آب را با 2 تا 3 گرم چوب بید سفید بجوشانید و بگذارید به آرامی روی حرارت به مدت پنج دقیقه بماند. توصیه می شود روزانه تا 4 فنجان از این دمنوش مصرف شود. همچنین می توان از عصاره استاندارد سالیسین را به میزان 60 میلی گرم، یک تا چهار بار در روز استفاده کرد.
باید توجه داشت، چوب بید برای افراد حساس به اسید اسیتیل سالیسیلیک ( آسپرین) منع مصرف دارد. از همین رو بهتر است با پزشک مشورت شود.

اکالیپتوس

اکالیپتوس گیاه بومی استرالیاست، اما گونه های مختلف آن در همه جای دنیا وجود دارد؛ زیرا گیاهی است که در همه جا براحتی رشد می کند و نسبت به آب و هوا چندان حساس نیست. در طب سنتی از اکالیپتوس برای درمان عفونتهای مجاری تنفسی و تسکین دردهای رماتیسمی کاربرد داشته است. با این حال، خواص ضد درد اسانس اکالیپتوس برای تسکین سردرد مفید است.
نحوه مصرف
توصیه می شود یک تا دو قطره اسانس اکالیپتوس را در کمی روغن گیاهی مخلوط کرد و سپس روی
 شقیقه ها و پیشانی به مدت چند دقیقه ماساژ داد. البته باید مراقب بود که با چشمها تماس نداشته باشد.

بادرنجبویه
این گیاه قرنهاست که به خاطر آرام بخشی کاربرد دارد و عطر لیمو مانند آن سبب کاهش دردهای ناشی از میگرن و سردردهای تنشی می شود. تأثیرات ضدویروس و ضددرد بادرنجبویه نه تنها برای مقابله با حملات میگرن مفید است، بلکه در بهبود عفونتهای ویروسی که معمولاً سبب سردردهای شدید می شود نیز مؤثر خواهد بود.
نحوه مصرف
بادرنجبویه را می توان به شکل دمنوش استفاده کرد. 5/1 تا 5/4 گرم از برگ های خشک این گیاه را در مقدار تقریباً 150 میلی لیتر آب بجوشانید، سپس صاف کرده و تا سه فنجان از دمنوش را روزانه بنوشید.

نعناع تند
نعناع تند گیاهی با عطر تند است که از پیوند نعناع سبز و نعناع آبزی رشد می کند. استعمال خارجی عصاره اسانس برگهای نعناع تند به عنوان یک راه حل طبیعی برای تسکین سردرد کاربرد دارد. استفاده از این اسانس از طرف سازمان سلامت جهانی تأیید شده است.
مطالعات نشان می دهد ماساژ چرخشی با محلول اتانول همراه با 10 درصد اسانس نعناع تند در تسکین سردرد بسیار مؤثر است و تأثیر آن به اندازه 1000 میلی گرم استامینوفن خواهد بود.
نحوه مصرف
توصیه می شود دو تا سه قطره اسانس خالص نعناع تند یا همراه با کمی روغن گیاهی مانند روغن بادام شیرین یا کمی آب گرم، روی پیشانی، شقیقه ها یا پشت گردن به شکل چرخشی ماساژ داده شود. اگر سردرد ادامه داشت می توان هر 15 تا 30 دقیقه این کار را تکرار کرد. دقت داشته باشید، نباید اسانس نعناع تند خیلی نزدیک چشمها استفاده شود.

کهن دار یا ژینگو
کهن‌دار گیاه دارویی ارزشمندی است که برای اهداف دارویی متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این درخت بزرگ و خزان‌پذیر با برگ‌های بادبزنی شکل است. کهن‌دار به منظور استفاده از بذر و بخصوص برگ پرورش می‌یابد و بذرهای آن هزاران سال است که در طب سنتی چین استفاده می‌شود.
 فراورده‌های کهن‌دار که امروزه در دسترس می‌باشند، از برگ آن به دست می‌آید. در نهالستانهای پرورش برگ، درختان ژینگو به‌ صورت متراکم کشت شده و برگها برای تهیه عصاره برداشت می‌شوند تا مورد فرآوری قرار گیرند. عصاره برگ ژینگو یکی از مهمترین گیاهان دارویی رایج در دنیا می‌باشد؛ زیرا منبع غنی از آنتی اکسیدانها از جمله فلاونوئیدهاست. اتساع عروق و محافظت از اعصاب و همچنین خواص آنتی اکسیدانی سبب شده تا این گیاه جریان خون را بهبود بخشد و از سلولهای عصبی محافظت کند.
سازمان سلامت جهانی توصیه می کند، عصاره استاندارد برگ های ژینگو در درمان نشانه‌های دمانس، بخصوص کاهش حافظه، اختلالات تمرکز، افسردگی و سردرد با منشأ عروق مؤثر است. این گیاه با افزایش جریان خونرسانی به مغز باعث تسکین سردرد می شود.
نحوه مصرف
120 تا 240 میلی گرم عصاره استاندارد ژینگو را 2 تا 3 بار در روز استفاده کنید. توصیه می شود، ابتدا با 60 میلی گرم شروع کنید تا از بروز عوارض احتمالی مانند مشکلات گوارشی، حساسیت یا حتی سردرد پیشگیری شود. سپس اگر سردرد همیشگی است، دوز آن را بتدریج افزایش دهید.
نکته پایانی: باید بدانید که اسانس های گیاهی حاوی ترکیبات مؤثر قوی است و برای خانم های باردار و خردسالان منع مصرف دارد. حتماً باید احتیاط های لازم را هنگام مصرف رعایت کرد و فقط به میزان توصیه استفاده کرد. بهتر است پیش از مصرف اسانسها با پزشک مشورت شود.

بیشتر بخوانید:
طب اسلامی؛ پیغام آور سلامت و شادابی
آشنایی با طب سنّتی و اسلامی
طب اسلامی را بهتر بشناسیم
کتاب:
طب الرضا علیه السلام
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
افزایش خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها با سبک زندگی مدرن
سومین جلسه طب اسلامی در دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار می‌شود
احیای طب سنتی نیاز به مشارکت همگانی دارد
دومین جلسه طب اسلامی در دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار می‌شود
طب اسلامی توانایی درمان انواع بیماری‌های سخت را دارد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.