.

ترویج فرهنگ رضوی با نگاهی به عملکرد تشکل فعال روستای کردر رضوی؛

100شب؛ 100 برنامه مذهبی

حضور مردم متدین و مومن در سال های قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی سبب شد تا بعد از پیروزی انقلاب برنامه های مذهبی روستای کردر رضوی به صورت تشکیلاتی دنبال شود و ایجاد کانون فرهنگی، پایگاه بسیج، هیئت های مذهبی و حسینیه گام های نخست در اجرای فعالیت های منسجم این منطقه بود، به طوری که کانون فرهنگی این روستای 2 هزار و 200 نفره دارای حدود 500 عضو خواهر و 500 عضو برادر است.

 1394/5/6 سه‌شنبه
  
2015-07-28T14:42:09+04:30تلاش و همت جوانان و نوجوانان این منطقه محروم سبب شد تا هیئت مذهبی روستای کردر برای 7 سال پی درپی جهت حضور و اجرا در مراسم سوگواری رحلت امام خمینی(ره) از بین هزاران هیئت مذهبی انتخاب و راهی تهران شود.
کسب مقام نخست در هر دو نمایشگاه فرهنگ هنرهای مذهبی استان هرمزگان در دو سال متوالی که توسط اداره ارشاد اسلامی این استان برگزار شد، از دیگر افتخارات این تشکل فعال است.
برگزاری همایش های مختلف از جمله همایش عفاف و حجاب، همایش گلدسته های عفاف، همایش انتظار، همایش عاشوراییان، همایش رضوی، همایش محرم، همایش حسینی، همایش جوانان و انقلاب، همایش متقین و برنامه های این چنینی از دیگر فعالیت های روستای دورافتاده کردر رضوی است که با وجود امکانات ضعیف جوانان و نوجوانان بسیاری را جذب خود کرده است.

به دنبال ریشه های فرهنگی مذهبی این روستای دورافتاد پای صحبت ابراهیم ذاکری مسئول این تشکل فعال می نشینیم.

چه چیزی باعث جذب جوانان این منطقه به فعالیت های فرهنگی و مذهبی شده است؟
ما در برنامه ها و مراسم مذهبی مان از اساتید مجرب و سخنرانان فرهیخته استفاده می کنیم و در اینجا غالبا برنامه ها با استقبال خانواده ها مواجه می شود و تنوع برنامه ها و کسب رتبه های مختلف و حضور مسئولین ارشاد سبب انگیزه بیشتر جوانان و نوجوانان این منطقه برای شرکت در این فعالیت ها شده است.

در خصوص کم و کیف برگزاری برنامه های مذهبی در این روستا توضیح دهید.
ما در طول سال در 100شب، 100 برنامه مذهبی برگزار می کنیم. این برنامه ها از 40 شب قبل از محرم آغاز و تا پایان ماه صفر ادامه دارد،40 شب دوم نیز از 11 محرم شروع می شود و در این مدت در 40 منزل زیارت عاشورا قرائت می شود، 10 شب اول محرم و 10 شب آخر صفر نیز به طور ویژه برنامه داریم و نکته حائز اهمیت استقبال بی نظیر خانواده ها از این برنامه است، به طوری که قبل از شروع برنامه ها خانواده ها جهت برگزاری مراسم در منازل ثبت نام می کنند.
نکته جالب این است که برگزاری این جلسات در منازل دارای شرایط خاصی است. به عنوان مثال یکی از شرایط مهم ما این است که هیچ کس اجازه پذیرایی در منزل خود را ندارد، حتی با یک لیوان آب! چرا که اینجا منطقه محرومی است و ممکن است برخی همان آب خنک را هم نداشته باشد. در شیوه برگزاری این برنامه ها سعی شده تا فقیر و غنی در مساوات باشند.

برنامه های زیارتی این روستا چگونه اجرا می شود؟
ما همه ساله برای تشویق جوانان و نوجوانان در راستای ترویج فرهنگ رضوی و انرژی بخشی آنان، گروهی را با هماهنگی برای زیارت اعزام می کنیم که امسال گروه تلفیقی سرود 20 نفره با دو رده سنی 10تا 15 و 15 سال به بالا به شهر مقدس مشهد مشرف شده اند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.