.

نغمه‌های رضوی؛ از میناب تا مشهد

صدای موسیقی و نغمه خوانی گروه سرود روستای کردر رضوی در سالن آمفی تئاتر مرکز نمایشگاه ها و همایش های آستان قدس رضوی هر بازدید کننده ای را به وجد می آورد و ناخودآگاه به سمت خود می کشاند.

 1394/5/6 سه‌شنبه
  
2015-07-28T14:59:08+04:30

عباس ذاکری؛ سرپرست گروه سرود روستای کردر رضوی است که از شیوه تشکیل این گروه سرود و برجسته شدن آن می گوید.

گروه سرود کردر رضوی چطور شکل گرفت؟
در سال 1386 با ابتکار اعضای هیئت‌مان جشنواره کوچکی با چند رشته اندک مثل احکام و قرآن طراحی کردیم و گزارش آن را به جشنواره بین المللی امام رضا(ع) فرستادیم.
دبیر جشنواره امام رضا(ع) در مشهد از این حرکت استقبال کردند و گزارش را برای اداره ارشاد استان هرمزگان فرستادند و خواستار پیگیری و حمایت از آن شدند.
حمایت های صورت گرفته موجب شد تا ما از سال 87 کار را با جدیت بیشتری آغاز کنیم و به این شکل جشنواره بزرگ فرهنگی هنری «آسمان هشتم» در این روستا آغاز به کار کرد که با استقبال جوانان و نوجوانان این منطقه نیز همراه شد. از همین زمان هم بود که به اتفاق تعدادی از بچه‌های با استعداد این روستا، گروه سرود روستای کردر رضوی را راه اندازی کردیم.

یکی از افتخارات روستای کردر رضوی برگزاری جشنواره روستایی سرود رضوی است. در این باره بگویید.
در چهارمین و پنجمین جشنواره «آسمان هشتم» از مسئولان ارشاد استان تهران برای شرکت در جشنواره دعوت کردیم. آن ها آمدند و دیدند کار به صورت خودجوش و مردمی و بدون امکانات و با کیفیت مطلوب در این نقطه از کشور برگزار می شود. بعد از این بازدید پیشنهاد کردند تا در ابتدا نام روستای کردر به کردر رضوی تغییر یابد و در ادامه با توجه به جذب حدود 3 هزار نفری این جشنواره در یک روستای دورافتاده و بررسی قابلیت و ظرفیت برگزاری این جشنواره در سطح کشور، قرار شد جشنواره روستایی سرود کشوری راه اندازی شود و از سال91 تا کنون سه جشنواره با حدود 12روستا برگزار شده است.

به حضور خودجوش مردم روستا در برگزاری این جشنواره اشاره کردید. از این حضور بگویید.
جشنواره سرود رضوی ویژه کانون های فرهنگی هنری مساجد روستاهای کشور است و همه ساله با استقبال بی نظیری در روستای کردر رضوی برگزار می شود. مردم روستای ما همواره تمام تلاش شان را برای برگزاری هر چه باشکوه تر این جشنواره به کار می گیرند. به عنوان مثال در یک حرکت خود جوش، در طول برگزاری جشنواره، حدود 20 منزل را خالی می کنند و به عنوان میهمانسرا و رستوران در اختیار این جشنواره قرار می دهند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.