.

گذری بر سوژه ای به قدمت تاریخ؛ «نذر حرم»

نذر برآمده از یک ارتباط معنوی است. آن‌چه که مومن به واسطه‌ آن، توسل می‌جوید و برای برآورده شدن حاجات خویش به امامان بزرگوار و ائمه معصومین(ع) پناه می‌برد.

 1395/10/5 يكشنبه
  
2016-12-25T18:52:35+03:30

نذر نشانی است از نیایش عمیق و محتاجانه که از عابد به سوی معبود می‌رود و حکایت از پیمان و عهدی دارد که مومن خود را ملزم به اجرای آن می‌کند.
اثر درونی نذر به شخص نیکوکار برمی‌گردد که با انجام این عمل به تزکیه نفس خویش می‌پردازد و صفات دنیاطلبی و مال‌اندوزی را از خود دور می‌کند. علاوه بر این تاثیر بیرونی این عمل نیز در جامعه مشهود شده و موجب کاهش فقر می‌گردد.
شکل نذر برحسب شرایط نذرکننده تغییر می‌کند، می‌تواند پرداخت بهایی باشد یا اجرای عبادتی خاص، می‌تواند قربانی کردن باشد و یا بخشیدن مال و وسیله‌ای خاص. در این میان امامان بزرگوارمان به سبب جایگاه‌ ویژه‌ای که نزد خداوند دارد، همواره نیتی برای نذر مومنان قرار می‌گیرند.
حضرت رضا(ع) نیز یکی از امامان معصومی است که ایرانیان به سبب همجواری با بارگاه ملکوتی ایشان نذورات خویش را تقدیم این حضرت می‌کنند. در این پرونده برآنیم تا با پرداختن به موضوع نذر، تاریخچه و همچنین روند توسعه‌ی آن در حرم مطهر امام رضا(ع) را بررسی نماییم.

در این پرونده می خوانید:
- نذر؛ عهدی میان ما و پرودگار
3 هزار سند نذر گواه ارادت زائران به بارگاه مهربانی ها
نذر در حرم؛ از صفویه تا به امروز
دریافت نذورات زائران حرم مطهر تنها در یک دقیقه
با روش های پرداخت نذر در حرم مطهر امام رضا(ع) آشنا شوید
فهرست کامل دفاتر نذورات حرم مطهر
نذر کردم گر از این غم به درآیم روزی...
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.