.

با بهره برداری از سیستم جامع نذورات محقق شده است

دریافت نذورات زائران حرم مطهر تنها در یک دقیقه

با افزایش تعداد دفاتر نذورات حرم مطهر رضوی در سال های پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، پیشرفت‌های دیگری نیز در شکل دریافت نذر حاصل شد تا نذرکنندگان بتوانند به سهولت و با مراجعه به دفاتر مخصوص نذر خود را ادا نمایند.

 1395/10/5 يكشنبه
  
2016-12-25T13:07:28+03:30

این پیشرفت‌ها شامل توسعه‌ی فضای فیزیکی دراماکن متبرکه بوده است. دفاتر نذورات دارالولایه‌، دارالاجابه‌، صحن جمهوری، دفاتر توزیع بلیط ودام نقدی واقع در دوربرگردان نواب صفوی و فروشگاه فرش‌های نذوراتی در ورودی باب الجواد از جمله این موارد بوده‌اند.
در همین دوره همچنان کارکنان سفره نذورات را نیروهای افتخاری و پرسنل رسمی و دائم آستان قدس تشکیل می‌دادند و جهت تصدی دفاتر ازکارکنان دائم و رسمی استفاده شده و فقط تعداد معدودی از نیروهای افتخاری با دفاتر همکاری می‌نمودند.
ازسال 1389سرپرستی نذورات تغییر یافت و آیت الله واعظ طبسی، تولیت آستان قدس رضوی دستور به انجام تحولات اساسی در نذورات کل دادند. درانجام چنین وظیفه خطیری ابتدا وضعیت موجود مورد مطالعه قرار گرفت وبا استفاده از نیروهای معتمد در حوزه کاری وضع موجود تدوین شد و اقدامات زیر صورت گرفت:

توسعه‌های فیزیکی
با توجه به توسعه فیزیکی اماکن متبرکه، دفاتر نذورات نقدی صحن جامع رضوی و رواق دارالحجه، دفتر نذورات نقدی و غیرنقدی باب الجواد و انتقال دفتر دام زنده به زیر گذر نواب صفوی و ایجاد ساختمانی جهت نگهداری موقّت دام به مدت 12 ساعت تا زمان انتقال دام‌های تحویلی به مزرعه نمونه در محیطی کاملاً بهداشتی همراه با تجیزات توزین دیجیتالی دام، جهت ارائه خدمت به ناذرین مورد بهره‌برداری قرارگرفت.

توسعه کیفی خدمات نذر
روش های ارائه خدمات نذر و فرآیندهای انجام کار مورد بررسی دقیق قرارگرفت. کلیه کارشناسان و صاحبنظران حوزه کاری به همکاری دعوت شدند و مباحث تحول اساسی مدّنظر آیت الله واعظ طبسی به تفکیک مورد بحث و اظهارنظر قرار گرفته و راه های تحقق اهداف مذکور مورد تحلیل و بررسی‌های همه‌جانبه قرار گرفت. پیشنهاد تغییر سیستم دستی و سنتی و تبدیل آن به یک سیستم مکانیزه علمی و جامع در این دوره تصویب شد. همچنین در این دوره سیستم جامع نذورات با شش زیر سیستم شامل دفاتر، انبار، فروش‌، اموال‌، خزانه‌داری وحسابداری ایجاد شد.
سیستم جامع نذورات بصورت on line کلیه اقدامات فرآیند نذر را بصورت رایانه‌ای در زیرسیستم حسابداری‌، انبار‌، اموال ثبت نموده و قابلیت گزارش‌گیری و پیگیری جزئیات کامل را دارا می‌باشد.
همچنین امکان نظارت سیستمی بر فرآیند نذر از مرحله دریافت تا مراحل واریز وجوه به حساب‌های نذورات در مورد نذورات نقدی و انبارداری و نگه‌داری نذورات غیرنقدی فراهم شده است.
تهیه این نرم افزار ازسال 1390تا اواسط سال 1392 که استقرار آزمایشی آن آغاز شد به طول انجامید‌. در سال 1393 پس از رفع اشکالات موجود استقرار قطعی و کامل آن به همراه زیر سیستم‌های مذکور محقق شد.
نصب تجهیزات سخت افزاری لازم شامل ایجاد شبکه و سیستم‌های کامپیوتری‌، چاپگرها‌، بارکدخوان‌ها و کارت خوان‌های مورد نیاز جهت بهره‌برداری از سیستم جامع در کلیه دفاتر نذورات و حوزه‌های کاری مرتبط آغاز شد.
آموزش نیروهای دائمی وپرسنل افتخاری نذورات کل بیش از4 ماه به طول انجامید و امکان بهره‌برداری از سیستم جامع نذورات کل فراهم شد. با بهره برداری از این سیستم زمان ارائه خدمات نذر برای هر ناذر بصورت میانگین به حدود یک دقیقه رسید و شرایط مناسب برای نظارت بر فرآیند دریافت نذورات فراهم شد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
نذر؛ عهدی میان ما و پرودگار
3 هزار سند نذر گواه ارادت زائران به بارگاه مهربانی ها
نذر در حرم؛ از صفویه تا به امروز
  • 1395/10/5 يكشنبه نذر در حرم؛ از صفویه تا به امروز
    محبت ایرانیان به خاندان پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) ایشان همواره مشهود و معلوم بوده است. در دوره‌های تاریخی پس از اسلام، ایرانیان احترام ویژه‌ای برای آنان قائل بوده و با ورود امام رضا(ع) به ایران رفتار محترمانه ایرانیان نمود بیش‌تری یافت.
پذیرایی از 15 هزار زائر در شب و شام شهادت حضرت زهرا(س)
دریافت نذورات یک میلیون و 900 هزار زائر در سال 93
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.