.

گپ و گفتی با چند زائر که حرم مطهر را برای نذرشان انتخاب کرده اند

نذر کردم گر از این غم به درآیم روزی...

یکی‌شان بغض می‌کند، آن دیگری اشک‌هایش می‌ریزد. نفر بعدی دستش را روی سینه می‌گذارد و نگاه می‌کند به جایی که باید گنبد طلا باشد. هر کدام در احوالات خاصی سیر می‌کنند که متصل به دعاهای بسیار است و امیدهای عظیم.

1395/10/5 يكشنبه

نذر سنتی است که از سوی مومنان انجام می‌گیرد. تمام دلایلی که برای این عمل نیک برشمرده می‌شود ارتباط مستقیمی با حالات معنوی مومن و نزدیکی و تقرب وی به ساحت ربوبی دارد. از جمله‌ی آن‌ها می‌توان تقیّد به بندگى خدا، رسیدن به مطلوب و برآورده شدن حاجت، تقویت انگیزش در جهت سیر و سلوک معنوى و نجات از مصائب و رویدادهاى سخت را نام برد که هر کدام دریچه‌ای هستند به حال و هوای خاص افراد و ارتباط معنوی‌شان با خداوند.
نذر نوعی توسل است به ائمه‌اطهار(ع) تا ایشان از طریق وساطت میان خالق و مخلوق نذرکننده را به حاجاتش نزدیک کنند و بر تقوا و بصیرت وی بیفزایند. وجود بارگاه نورانی حضرت رضا(ع) مهم‌ترین دلیل زائران است تا نذورات خویش را به نام ایشان نیت کرده و تقدیم‌شان کنند.
در صحن‌های مختلف حرم دفاتر خاصی برای این امر قرار گرفته تا زائران بتوانند به سهولت به آن‌ها مراجعه کنند و خادمان حرم رضوی نیز در گوشه‌ای از این ارتباط معنوی حاضرند تا وساطت و توسل با دریافت نذورات زائران انجام گیرد.
دفاتر نذورات حرم رضوی در هر ساعت شاهد ورود زائرانی است که نذورات نقدی و گاه غیرنقدی‌شان را به نیت امام رضا(ع) به آن‌جا می‌آورند.
پیرزنی روستایی از دفتر نذورات صحن انقلاب اسلامی خارج می‌شود. صورتش آفتاب سوخته است و چادر گلداری به سر دارد. می‌گوید دفعه‌ی اول سال پیش نذر داشته. سرش را به طرف گنبد می‌چرخاند و ادامه می‌دهد: «یه گوساله داشتیم که نذر کردم برای امام رضا(ع)، وضع‌مان خوب نیست، تحت پوشش کمیته امداد هستیم اما دیگر دلم خواست، چه‌کار می‌توانستم بکنم؟» گوساله را با کاروان زائران پیاده از شهرستان به مشهد فرستاده و وقتی از دلش می‌گوید چشم‌هایش برق می‌زنند.
دختر بوشهری به همراه خواهرش آمده و با لهجه‌ی جنوبی‌اش می‌گوید: «دفعه پیش حلیم نذر کرده بودم. این دفعه پول دادم. خدا شاهده که همیشه حاجتمو داده. اگر دلت صاف باشه و از ته دل بخوای حتماً حاجتمی‌گیری».
دو زن پس از خارج شدن از دفتر برگه‌ای را به هم نشان می‌دهند. یکی‌شان مسن‌تر است و از شباهت چهره‌ی‌شان می‌توان فهمید که مادر و دخترند. زن جوان‌تر می‌گوید: «بار اولمه، اما مادرم تا به‌حال خیلی اومدن این‌جا.»
مادر در تایید حرف دخترش می‌گوید: «هر نیتی که داشته باشی می‌تونی بیای اول یه‌ مقدار پول بدی و بعد که حاجت گرفتی دوباره مابقی‌ش رو بیاری». از دعاهای اجابت‌شده‌اش می‌گوید و آن‌وقت لبخند می‌زند: «این‌قدر کریم‌اند که هر چی دعا کردم به نیت ایشون برآورده شده».
دختری با تابلوفرشی وارد دفتر نذورات می‌شود و دست خالی بیرون می‌آید. دلش اما لبریز است و قبل از تمام شدن حرف‌هایش بغض‌اش باز می‌شود. می‌گوید: «اول که شروع کردم به بافتن هنوز نذر نداشتم اما بعد تصمیم گرفتم تابلوفرشم رو نذر امام رضا(ع) کنم. همه‌اش یه ماه طول کشید تا بافتنش تموم بشه. حاجتم رو نگرفته‌ام اما مطمئنم که خیلی زود دعام مستجاب می‌شه».
علاوه بر دفاتر نذورات در صحن‌ها، در بعضی رواق‌ها نیز دفاتری وجود دارد که زائران گاه‌به‌گاه به آن‌ها سر می‌زنند. صندوق‌های مستقر در حرم نیز برای نذورات نقدی می‌باشد. تمام این شرایط در بارگاه معنوی حضرت رضا(ع) فراهم شده تا زائران بتوانند به سهولت اعمال معنوی خویش را انجام دهند.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.