.

چرافضیلت زیارت حضرت رضا سلام الله علیه از زیارت امام حسین سلام الله علیه بیشتر است؟

این برتری، ریشه در روایتی دارد که از امام‌محمدتقی سلام الله علیه نقل کرده‌اند. عبدالعظیم حسنی می‌گوید: روزی به امام‌جواد سلام الله علیه عرض کردم: «آقا، بین زیارت مرقد امام‌حسین سلام الله علیه و کربلا و زیارت بارگاه پدرتان در توس، حیران شده‌ام.

1394/7/8 چهارشنبه

 در‌این‌باره چه می‌فرمایید؟» امام فرمودند: «در اینجا درنگ نما.» سپس آن ‌حضرت به درون اتاق رفتند و درحالی‌که اشک بر گونه‌شان جاری بود، بازگشتند و فرمودند: «زائران قبر امام‌حسین سلام الله علیه بسیارند؛ ولی قبر پدرم زائران کمی دارد.»
همچنین از حضرت امام‌جواد سلام الله علیه پرسیدند: «زیارت پدر شما افضل است یا زیارت امام‌حسین سلام الله علیه ؟» ایشان فرمودند: زیارة أبی أفضل، و ذلک أن أبا عبدالله یزوره کل الناس و أبی لا یزوره إلا الخواص من الشیعة؛ (زیارت پدرم برتر است؛ چون به زیارت حضرت اباعبدالله همگان می‌روند؛ ولیپدرم را فقط خاصّان شیعه زیارت می‌کنند.) این پرسش مطرح است که مراد امام از خاصّان شیعه چه کسانی است؟ در این زمینه، چند پاسخِ همخوان وجود دارد:
۱. هرکه حضرت امام‌رضا سلام الله علیه را امام بداند، بقیۀ ائمه(سلام الله علیهم) را نیز امام می‌داند. فقط شیعۀ اثناعشری، امام‌رضا سلام الله علیه را زیارت می‌کنند؛ پس زیارت آن حضرت دلیل تشیّع است. فرقه‌های دیگر شیعه همچون اسماعیلیه، واقفیه (شیعۀ هفت‌امامی) و کیسانیه (شیعۀ سه‌امامی و پیروان محمد حنفیه)، فقط به زیارت حضرت امام‌حسین سلام الله علیه می‌روند. ملامحمدتقی مجلسی می‌نویسد: «جمعی از مشایخ چنین می‌گفتند که مراد از خواصّ شیعه، شیعۀ اثنا‌عشری است. چون مصطلح علما آن است که شیعه کسی است که حضرت امیرالمؤمنین سلام الله علیه را خلیفۀ بلافصل داند؛ بنابراین سیزده فرقۀ باطله نیز داخل‌اند در شیعه. هرکه حضرت امام‌رضا سلام الله علیه را امام بداند، بقیۀ ائمه(سلام الله علیهم) را نیز امام می‌داند. پس چون شیعۀ اثناعشری زیارت آن حضرت می‌کنند و بس، زیارت آن حضرت دلیل تشیّع است. تتمیم سخن ایشان به این است که چون ایشان مؤمن و مُسلِم‌اند، هرجا که ایشان باشند و از فِرق باطله نباشند، امید نزول رحمت الهی بیشتر است. اظهر آن است که مراد از شیعه، اثناعشری است و خواصّ شیعه، علما و صلحایند که تابع ثواب‌اند و اکثر عوام، تابع شهرت‌اند. پس جایی که خواصّ شیعه روند، متبع است با آنکه نزول رحمت الهی نیز هست یا آنکه چون شیعه و سُنی به زیارت حضرت امام‌حسین سلام الله علیه می‌روند، [امام] مهجور نیستند. به‌خلاف روضۀ حضرت [رضا سلام الله علیه] که خواص می‌روند و اندک‌اند؛ پس روضۀ آن حضرت، مهجور است. در آنجا بیشتر می‌باید رفت و این رفتن، از جهت تقویت اعتقادات ایشان مطلوب است.»
2.«چون شیعه واهل سنت به زیارت حضرت امام‌حسین سلام الله علیه می‌روند، ایشان مهجور نیستند؛ به‌خلاف حرم و روضۀ امام‌رضا سلام الله علیه که خواص می‌روند و آنان اندک‌اند. در آنجا بیشتر می‌باید رفت و این رفتن، از جهت تقویت اعتقادات ایشان مطلوب است.» البته علامه‌مجلسی، روایت را به‌گونه‌ای دیگر تبیین می‌کند و آن را ناظر به زمان امام‌جواد سلام الله علیه می‌داند؛ زیرا در آن وقت، فقط خواصّ شیعه به این زیارت رغبت نشان می‌دادند. پس هرزمانی‌که حرم هر امامی زائر کمتری داشته باشد، ثواب زیارت او بیشتر خواهد بود.

پی نوشت ها:
کافى، ج۴، ص‌۵۸۴؛ صدوق، عیون أخبار الرضا، ج۲، ص‌۲۶۱؛ بحار الأنوار، ج۹۹، ص‌۳۸.
کامل الزیارات، ص‌۳۰۶.
مجلسی، لوامع صاحبقرانی، ج‌۸، ص‌۵۴۸.
مجلسى، ملاذ الأخیار، ج۹، ص‌۲۱۷.

بیشتر بخوانید:
- با توجه به اینکه ما معتقدیم که امام شاهد و ناظر و زنده می باشد چرا توصیه شده که زیارت را در کنار ضریح حضرت بجا آورد؟
- چرا به امام رضا عالم آل محمد می گویند مگر همه ائمه از نظر علم یکسان نیستند؟
- اهداف مأمون از اینکه امام رضا سلام الله علیه را ولی عهد خویش قرارداد چیست؟
- آیا حاجت خواستن از امام رضا سلام الله علیه به صورت مستقیم شرک است؟
- بوسیدن ضریح چه حکمی دارد آیا سفارش ائمه است یا سلیقه شیعیان؟
- چرا حضرت رضا سلام الله علیه زن و فرزند خود را به خراسان نیاوردند؟
-  چرا حضرت رضا سلام الله علیه با توجه به علم غیبی که داشتند از انگور مسموم تناول نمودند؟
- فلسفه طلا کاری و تجملات حرم چیست؟ آیا بهتر نیست پولی که بابت اینگونه تجملات صرف می شود را هزینه فقرا و جوانان نمایند؟
- چرا به امام‌رضا سلام الله علیه «ضامن آهو» می‌گویند؟

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
عشق به حضرت دلیل وقفم بود
وقف، بهانه‌ای برای اتصال به امام مهربانی‌ها
  • 1398/1/12 دوشنبه وقف، بهانه‌ای برای اتصال به امام مهربانی‌ها
    چه زیباست وقتی صبح با یاد امام هشتم (ع) بیدار شوی و شب نیز با یاد این امام بزرگوار سر بر بالین بگذاری. توفیقی است که شاید نصیب هرکس نشود، اما این برکت شامل حال خانواده آقای علیرضا صدرزاده شده است. خاتم‌کار شیرازی که از کودکی با این هنر اصیل عجین شده و اکنون آن را به خدمت دین در آورده است.
60 نفر از شیعیان کشورهای آلمان، هلند و ترکیه به حرم رضوی مشرف شدند
تشرف 110 دانش آموز قاینی به حرم مطهر رضوی
43 نفر از شیعیان آمریکایی و کانادایی به حرم رضوی مشرف شدند
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.