.

فلسفه طلا کاری حرم چیست؟ آیا بهتر نیست پولی که بابت اینگونه مواردصرف می شود را هزینه فقرا کرد؟

تجمّل گرایییعنی زیباگرایی ؛ چون تجمّل از جمال است به معنی زیبایی. تجمّل گرایی دو معنا یا دو کاربرد دارد؛ تجمل گرایی به معنی پرداختن به زیبایی های دنیایی به غرض خود دنیا که نتیجه اش دور شدن از معنویّت است؛ که این معنای منفی تجمّل گرایی است...

1394/7/8 چهارشنبه

 و تجمّل گرایی به غرض جلب انسانها به معنویّت؛ که این مورد، نه تنها بد نیست بلکه مطلوب می باشد؛ و خداوند متعال نه تنها از آن نهی نکرده، بلکه به آن امر نموده و بلکه بالاتر، خودش نیز از آن استفاده کرده است. و گفتیم که اگر خدا به چیزی امر نمود، دیگر اسراف نخواهد بود.
خداوند در قران کریم درباره ی تجمّل و زیبایی گرایی در مسیر معنویّت فرمود:‹یا بَنی‏ آدَمَ خُذُوا زینَتَکُمْ عِنْدَ کُلِّ مَسْجِدٍ وَ کُلُوا وَ اشْرَبُوا وَ لا تُسْرِفُوا إِنَّهُ لا یُحِبُّ الْمُسْرِفین‏) اى فرزندان آدم! زینت خود را به هنگام رفتن به مسجد، با خود بردارید! و بخورید و بیاشامید، ولى اسراف نکنید که خداوند مسرفان را دوست نمى‏دارد .› اعراف/ 31.
یعنی وقتی به مسجد می رویدیا در جایگاه نماز قرار می گیرید، خود را زینت دهید و با لباسهای زیبا و سر و رویی زیبا و با بویی خوش به نماز ایستید!
وقتی خود اشخاص در حال عبادت، شایسته است زینت کنند، روشن است که مکانهای عبادت هم باید زیبا باشند، تا مردم با رغبت بیشتری به آن اماکن بروند. البته در مساجد، نمی توان از طلا استفاده نمود؛ چون در خصوص مسجد، از این کار نهی شده است؛ امّا در غیر مسجد، نهی نشده است. در مورد عبادت کنندگان هم مردان مجاز نیستند خود را با طلا زینت کنند ولی زن نه تنها مجازند بلکه توصیه شده اند به این کار.
برخی از شبهه افکنان می گویند: «با وجود این همه فقیر، چرا این همه پول خرج حرمها می شود؟ آیا بهتر نیست که این پولها صرف نیازمند شود؟»
تزئین حرمها به این معنی نیست که به فقرا کمک نکنیم؟! اتّفاقاً هر چه این حرمها آبادتر باشند، به همان اندازه نیز فقرا بیشتر بهره می برند. چون مردم زمانی دست و دلباز می شوند و به فکر فقرا می افتند که احساسهای معنوی آنها به غلیان در می آید؛ و این احساسها بیشترزمانی به غلیان می آید که به زیارت اهل بیت سلام الله علیه می روند. حتّی مردم وقتی تصویر حرم امام رضا سلام الله علیه یا سیّد الشهدا سلام الله علیه را در تلوزیون می بینند روحشان تلطیف می شود. لذا اگر به جامعه نگاه کنید می بینید که بیشترین خیرات در حقّ مستمندان، با نام و یاد اهل بیت سلام الله علیه می باشد. این همه سفره های اطعام به یاد آنهاست؛ این همه موقافات همچون مدارس و مساجد و ... با نام و یاد آنهاست. و ... .
از اینها گذشته، هر ساله هزاران فقیر از خوان ائمه سلام الله علیه استفاده می کنند. چون دارایی اهل بیت سلام الله علیه فقط همان زیور آلات داخل حرمها نیست؛ بلکه موقوفات فراوان همچون زمینهای زراعی و کارخانجات و مدارس ... نیز دارند که هزاران نفر در آنها کار کرده و کسب درآمد می کنند؛ و از فواید این موقوفات در مسیر رشد اقتصادی و فرهنگی مردم و از جمله مستمندان استفاده می شود. لذا اگر خود حرمها تزئین می شوند، برای آن است که مردم جذب این اماکن مقدّس شوند و در پرتو شکوه ظاهری این اماکن، بتوانند با معنویّت صاحب حرم نیز ارتباط برقرار کنند؛ و در اثر این ارتباط معنوی، دست و دل خویش را به امور خیر بگشایند؛ که نتیجهی آن بهره مندی هزاران نفر در کلّ کشور است. اگر بلا تشبیه بخواهیم مثالی بزنیم، می گوییم: این تزئینات با هنرهای معنوی به کار رفته در آنها ـ که روح کمال جوی آدمی را نوازش می کنند ـ در حقیقتنوعی تبلیغ معنوی است برای کشاندن انسانها به سوی کانون معنویّت ائمه سلام الله علیه . چون اغلب انسانها آن اندازه تعالی روحی ندارند که بتوانند شکوه معنوی را قبل از شکوه مادّی ببینند. امّا وقتی در اثر کشش شکوه مادّی به کانونهای معنویّت نزدیک شدند، خود به خود در پرتو آن شکوه معنوی نیز قرار می گیرند. کما اینکه وقتی بشر به طبیعت زیبا می نگرد، ناخودآگاه عقل و دل خویش را متوجّه خداوند متعال نیز می کند.

بیشتر بخوانید:
- با توجه به اینکه ما معتقدیم که امام شاهد و ناظر و زنده می باشد چرا توصیه شده که زیارت را در کنار ضریح حضرت بجا آورد؟
- چرا به امام رضا عالم آل محمد می گویند مگر همه ائمه از نظر علم یکسان نیستند؟
- اهداف مأمون از اینکه امام رضا سلام الله علیه را ولی عهد خویش قرارداد چیست؟
- آیا حاجت خواستن از امام رضا سلام الله علیه به صورت مستقیم شرک است؟
- بوسیدن ضریح چه حکمی دارد آیا سفارش ائمه است یا سلیقه شیعیان؟
- چرا حضرت رضا سلام الله علیه زن و فرزند خود را به خراسان نیاوردند؟
- چرافضیلت زیارت حضرت رضا سلام الله علیه از زیارت امام حسین سلام الله علیه بیشتر است؟
-  چرا حضرت رضا سلام الله علیه با توجه به علم غیبی که داشتند از انگور مسموم تناول نمودند؟
- چرا به امام‌رضا سلام الله علیه «ضامن آهو» می‌گویند؟
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
روزهای خوش اوستا اسدالله
آرزویم آشنا کردن مسیحیان ارمنستان با تشیع است
پخش مستند «دعوت» توسط شبکه پرس تی وی
در حرم امام رضا(ع) دعای انسان به استجابت نزدیک‌تر است
مهربانی با مردم باعث جلب رحمت خدا می‌شود
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.