.

چرا به امام‌رضا سلام الله علیه «ضامن آهو» می‌گویند؟

دربارۀ «ضامن آهو»، به سه گزارش تاریخی زیر اشاره می‌کنیم:

1394/7/8 چهارشنبه

۱. امام پس از ورود به نیشابور، دستور ساخت حمام و حفر قنات و ساخت حوض آب را در جوار مسجد صادر کردند که این مکان به گرمابۀ رضا سلام الله علیه شهرت یافت. در آنجا، ماده‌آهویی [از دست شکارچی] به آن بزرگوار پناه آورد. به این مصرع از شعر ابن‌حَمادِ شاعر توجه کنید: الذی لاذَ بِهِ الظبیةُ و القومُ جلوسٌ...؛ (کسی‌که آهو بدو پناه برد، درحالی‌که مردم نشسته بودند... .)
۲. شخصی به نام عبدالله که زیدی‌مذهب بود و اعتقادی به امامت امام‌رضا سلام الله علیه نداشت، می‌گوید: همراه امام بودیم و در صحرا گَله‌آهویی پیدا شد. ناگاه آن سروَر به بچه‌آهویی اشاره کردند. دیدیم فوراً آن بچه‌آهو آمد تا مقابل آن حضرت ایستاد و امام دست مرحمت بر سر آن بچه‌آهو کشیدند و او را به غلام خود سپردند. در آن حال، بچه‌آهو مضطرب شد و خواست به چراگاه خود برگردد. آن حضرت سخنی با آن بچه‌آهو فرمودند که ما نفهمیدیم؛ اما بچه‌آهو آرام گرفت و از اضطراب افتاد.
چون این پیش آمد، آن حضرت به من فرمودند: «آیا ایمان نیاوردی؟ یعنی پس از دیدن این معجزه، به امامت من اعتقاد پیدا نکردی؟» عرض کردم: «چرا‌، ای آقای من. تویی حجت خدا و من توبه می‌کنم به‌سوی خدا از اینکه تا حال، قائل به امامت تو نبودم.» آنگاه آن حضرت به آن بچه‌آهو فرمودند: «اینک برو به‌سوی چراگاه خود.» آن بچه‌آهو شروع کرد به گریه‌کردن و دیدیم اشک از چشمان او جاری شد و خود را به آن جناب می‌مالید. آنگاه آن حضرت رو به من کردند و فرمودند: «آیا می‌دانید این بچه‌آهو چه می‌گوید؟» عرض کردم: «خدا و پسر پیغمبرش داناترند.» فرمودند می‌گوید: «چون مرا به جانب خود خواندی و من اطاعت کرده و به خدمتت آمدم، امید داشتم که از گوشت من تناول فرمایی؛ اما حال که مرا مرخص فرمودی، من گریان و محزونم که قابل نبودم از گوشت من بخوری تا به آن فیض برسم.»
۳. حاکم رازی، دوست ابی‌جعفر عتبی می‌گوید: ابوجعفر عتبی مرا به نزد ابومنصوربن‌عبدالرزاق فرستاد و چون روز پنجشنبه بود، از او اذن خواستم که به زیارت حضرت رضا سلام الله علیه بروم. گفت: «بشنو برای تو در امر این مشهد و زیارتگاه مقدس چیزی بگویم.» آنگاه گفت: «من در ایام جوانی نادان بودم و بر زوّار و اهل این مشهد آزار می‌رساندم و راه را بر زوّار آن می‌بستم و متعرّض زائران می‌شدم و آنان را برهنه می‌کردم و اموالشان را می‌ربودم. روزی به شکار رفته بودم و آهویی دیدم و تازی (سگ شکاری) خود را در پی آن فرستادم و پیوسته آن تازی او را تعقیب می‌کرد تا اینکه آهو به داخل محیط آن مشهد پناه برد و ایستاد. تازی نیز مقابل آن ایستاد و نزدیک آن نمی‌رفت و من هرچه می‌کردم که سگ نزدیک به آن شود، نمی‌شد.
وقتی آهو از جای خود حرکت می‌کرد، تازی آن را دنبال می‌کرد تا آهو داخل صحن شد. تازی در همان موضع بایستاد و داخل نشد؛ پس آهو داخل حجره‌ای از حجره‌های صحن مقدس رفت و من به صحن داخل شدم و آهو را ندیدم. از ابونصر قاری پرسیدم: آهویی که الآن داخل صحن شد کجا رفت؟ گفت: آن را ندیدم. به مکانی رفتم که آهو داخل آن شده بود. پِشک و اثر آمدنِ آهو را دیدم؛ اما خود آن را ندیدم. با خدا عهد کردم که از آن پس، زوّار را اذیت نکنم و متعرض آنان نشوم، مگر برای کار خیر و رفع حاجتشان.
پس از آن، هرگاه برای من مشکلی روی می‌داد، به زیارت آن حضرت می‌رفتم و در آنجا دعا و ناله و زاری می‌کردم و حاجت خود را از خداوند می‌خواستم و خداوند حاجت مرا مرحمت می‌فرمود. در آنجا، از خداوند خواستم که به من پسری عنایت فرماید. دعایم مستجاب شد و پسردار شدم؛ اما وقتی به حد رشد و بلوغ رسید، او را کشتند. باز به مشهد رفته و از خداوند خواستم پسری به من روزی کند. خداوند برای بار دوم، فرزند پسر به من عطا فرمود. تاکنون در آنجا حاجتی از خدا نخواسته‌ام، جز اینکه خداوند به من عطا فرموده است و این آن چیزی است که برای من، از برکت این مرقد مطهر که خداوند بر ساکنش درود فرستد، به‌ظهور رسیده است.»

پی نوشت ها:
المناقب، ج۴، ص‌۳۴۸.
راوندی، الخرائج، ج1، ص‌۳۶۵؛ بحار الأنوار، ج۴۹، ص‌۵۲ و ۵۳.
عیون أخبار الرضا، ج۲، ص‌۲۸۵.

بیشتر بخوانید:
- با توجه به اینکه ما معتقدیم که امام شاهد و ناظر و زنده می باشد چرا توصیه شده که زیارت را در کنار ضریح حضرت بجا آورد؟
- چرا به امام رضا عالم آل محمد می گویند مگر همه ائمه از نظر علم یکسان نیستند؟
- اهداف مأمون از اینکه امام رضا سلام الله علیه را ولی عهد خویش قرارداد چیست؟
- آیا حاجت خواستن از امام رضا سلام الله علیه به صورت مستقیم شرک است؟
- بوسیدن ضریح چه حکمی دارد آیا سفارش ائمه است یا سلیقه شیعیان؟
- چرا حضرت رضا سلام الله علیه زن و فرزند خود را به خراسان نیاوردند؟
- چرافضیلت زیارت حضرت رضا سلام الله علیه از زیارت امام حسین سلام الله علیه بیشتر است؟
-  چرا حضرت رضا سلام الله علیه با توجه به علم غیبی که داشتند از انگور مسموم تناول نمودند؟
- فلسفه طلا کاری و تجملات حرم چیست؟ آیا بهتر نیست پولی که بابت اینگونه تجملات صرف می شود را هزینه فقرا و جوانان نمایند؟

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
عشق به حضرت دلیل وقفم بود
وقف، بهانه‌ای برای اتصال به امام مهربانی‌ها
  • 1398/1/12 دوشنبه وقف، بهانه‌ای برای اتصال به امام مهربانی‌ها
    چه زیباست وقتی صبح با یاد امام هشتم (ع) بیدار شوی و شب نیز با یاد این امام بزرگوار سر بر بالین بگذاری. توفیقی است که شاید نصیب هرکس نشود، اما این برکت شامل حال خانواده آقای علیرضا صدرزاده شده است. خاتم‌کار شیرازی که از کودکی با این هنر اصیل عجین شده و اکنون آن را به خدمت دین در آورده است.
بشرطها و شروطها و انا من شروطها
امضایم یا ضامن آهوست
  • 1395/2/25 شنبه امضایم یا ضامن آهوست
    علیرضا مسعود‌ی یا همان علی مشهد‌ی نویسند‌ه توانمند‌ کشورمان که با استند‌اپ کمد‌ی «خند‌وانه» گل کرد‌ و به جمع بازیگران پیوست، اراد‌ت خاصی به امام‌ رضا(ع) د‌ارد‌.
کتابخانه تخصصی اهل بیت(ع)
  • 1394/8/19 سه‌شنبه کتابخانه تخصصی اهل بیت(ع)
    در سال 1332 شمسی، به همت یکی از نیکوکاران و شیفتگان کتاب، کتابخانه «جامع گوهرشاد» در جوار بارگاه منوّر رضوی متولد شد. واقفی بزرگ به نام «مرحوم سید سعید طباطبایی نایینی» که 5 هزار جلد کتاب چاپی و خطی خود را به انضمام املاک و رقباتی برای اداره کتابخانه اهدا کرد.
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.