.

عضو مجلس خبرگان رهبری:

استکبارستیزی شناسه بیداری اسلامی در جهان است

عضو مجلس خبرگان رهبری در میان زائران عرب زبان حرم مطهر رضوی گفت: استکبارستیزی شناسه بیداری اسلامی در جهان است که این دو امر هرگز از یکدیگر در طول سالیان متمادی جدا نخواهند شد.

1395/4/6 يكشنبه

به گزارش آستان نیوز، آیت‌الله دکتر محسن حیدری، در سلسله جلسات تخصصی با محوریت «نگاهی به عالم تشیع با توجه به مبحث آینده‌پژوهی و جایگاه آن در جهان معاصر» که در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، به موضوع «جغرافیای سیاسی جهان اسلام» پرداخت و بیان کرد: ژئوپلیتیک شاخه‌ای از جغرافیای سیاسی است و به آن بخش از معرفت بشری اطلاق می شود که به معلومات ناشی از ارتباط میان جغرافیا و سیاست می‌پردازد.
وی با اشاره به دیگر معانی این اصطلاح ابراز کرد: جغرافیای سیاسی جهان اسلام به معنای روابط میان قدرت‌های سیاسی در درون جغرافیای سیاسی مشخص بوده که مرزهای جغرافیایی جهان اسلام با دارا بودن روابط سیاسی مشترک تلاش دارند تا در تحقق وحدت و همگرایی در جهان اسلام گام بردارند و ایفای نقش کنند.

نقش قدرت و اقتصاد

حیدری اظهار کرد: عوامل گوناگونی همانند تفکر، فرهنگ و جمعیت در روابط سیاسی میان کشورهای جهان اسلام نقش بنیادین دارند که در این میان قدرت و اقتصاد در گسترش جغرافیای سیاسی جهان اسلام نقش سازنده‌ای را ایفا می‌کند.
وی در ادامه با اشاره به معنای تشیع خاطرنشان کرد: «شیعه» در لغت به معنای پیرو است و به دسته یا گروه همدل نیز اطلاق می‏شود که در قرآن نیز با همین معنا به کار رفته است.
حیدری به فرقه‌های مختلف ایجاد شده در مذهب تشیع اشاره و بیان کرد: فرقه «واقفیه» و «اسماعیلیه» از جمله فرقه‌هایی است که در اسلام توسط گروه‌های مختلف ایجاد شده و با گذشت زمان طرفدارانی برای خود یافته است.
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به فرقه «واقفیه» گفت: واقفیه نام گروهی از شیعیان است که بر امامت امام موسی کاظم(ع) توقف کرده و از اعتراف به امامت امام رضا(ع) سرباز زده اند. گروهی از آنان بر این باورند که امام موسی کاظم(ع)، مهدی موعود است که در غیبت به سر می‌برد و رجعت خواهد کرد.‎
امام جمعه موقت اهواز اظهار کرد: «اسماعیلیان» گروهی از شیعیان هستند که امامت را به اسماعیل، فرزند امام جعفر صادق(ع) ختم کرده و او را امام هفتم می‌دانند. آنان هم‌زمان با روزگار سامانیان سربرآوردند و در دوره‌های طولانی با توان بسیار به پراکندن اندیشه خود در جهان تشیع پرداختند.
وی گفت: آمریکا و دیگر کشورهای غربی پژوهش‌های فراوانی بر روی مذهب تشیع داشته اند، تا تأثیر عوامل گوناگون را بر روی روابط سیاسی میان حکومت‌‌های شیعی و جغرافیای سیاسی جهان اسلام مورد بررسی قرار دهند.

جهان غرب و بیداری اسلامی
وی بیان کرد: امام خمینی(ره) بنیان گذار انقلاب اسلامی ایران بوده است. هم‌اکنون این انقلاب با رشد فراگیر خود توانسته موجی از بیداری و مبارزه‌طلبی با دشمنان را در جهان ایجاد کند.
امام جمعه موقت اهواز ادامه داد: نظام سیاسی اسلام برگرفته از سیره اهل‌بیت(ع) است و سران جمهوری اسلامی ایران بر این باورند که انقلاب اسلامی ایران تأثیر جهانی دارد.
وی ابراز کرد: جمهوری اسلامی ایران یکی از معابر اصلی و مهمی به شمار می‌آید که در خاورمیانه و در جهان اسلام دارای جایگاه ارزشمند و قابل قبولی است و افزون بر این دارای موقعیت استراتژیکی است که این امر موجب شده تا کشورهای غربی نیز با نگاه ژرف به آن چشم بدوزند و به دنبال نابودی موج بیداری در جهان اسلام باشند.
وی ادامه داد: امروز بیداری اسلامی در جهان امری فراگیر شده و بسیاری از شیعیان آفریقا و خاورمیانه تلاش دارند تا اعتقادات و تعالیم والای الهی از جمله مبارزه‌طلبی با دشمنان را با گسترش بیداری اسلامی در جهان پایه‌گذاری کنند.

معرفی کتاب مرتبط:
- رهنما / نقطه آغازین شیعه کجاست؟
- پیشوایان شیعه، پیشگامان وحدت

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
   نشانه شیعه اثنی‌عشری پذیرش ولایت امام رضا(ع) است
اتحاد؛ رمز هستی اسلام در جهان
شرح حالی از چهره‌های اثرگذار شیعی در «مجالس المومنین»
پژوهشی در اندیشه های عارف قرن هفتم هجری قمری در «عرفان سید بن طاووس»
دوره های شیعه شناسی ویژه اساتید مسیحی در حرم رضوی برگزار شد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.