.

«غدیر از بیان علی بن موسی الرضا(ع)»؛ روایتی از سفر حضرت رضا(ع) به خراسان در روز غدیر

بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در آستانه عید سعید غدیر، کتاب «غدیر از بیان علی بن موسی الرضا(ع)» برگرفته از بیانات ارزشمند حضرت رضا(ع) در سفر به خراسان در روز عید غدیر خم را منتشر کرد.

1396/6/14 سه‌شنبه

 به گزارش آستان نیوز، این کتاب که به سفارش اداره امور فرهنگی و غنی سازی اوقات فراغت زائران به چاپ رسیده، توسط احمد آقایی از پژوهشگران بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شده است.
این اثر ارزشمند، مشتمل بر موضوعاتی چون خطبه حضرت علی(ع) در غدیر، به روایت حضرت رضا(ع)، گواهی به یگانگی خدا و نبوت محمد(ص)، هادیان بشر پس از پیامبر(ص)، جمعه و غدیر دو عید بزرگ برای مومنان، تفسیر «غدیر»، علی(ع) نگران افراط‌ها و تفریط‌ها و پیام غدیر برای دوستان حضرت علی(ع) است.
در بخشی از این اثر آمده است: غدیر خم به عنوان یکی از مهمترین رویدادهای جهان اسلام شناخته می شود که در طول تاریخ از سوی مورخان و مفسران به گونه های مختلف تعبیر شده است. اهل بیت پیامبر(ص) و امامان بر حق شیعه، به منظور دور نگه داشتن این واقعه از خطر فراموشی از هر فرصتی استفاده و احادیث و روایات بسیاری را نقل کرده اند تا خاطره آن روز را زنده نگه دارند.
همچنین در بخش دیگر آمده است: از بین احادیث و روایات نقل شده آنچه که ما را با اهمیت واقعه غدیر و نقش عظیم و سرنوشت‌ساز آن در هدایت و نیکبختى بشر آشنا می‌سازد، روایت امام علی بن موسی الرضا(ع) از خطبه حضرت علی(ع) در غدیر خم است که به تفضیل در کتاب «غدیر از بیان علی بن موسی الرضا(ع)» تشریح و تفسیر شده است.
در قسمتی از این اثر به پیام «غدیر» این گونه اشاره شده است: حضرت رضا(ع) بیان می‌دارند: هر چند «علی راه خداست» اما در راه متوقف نشوید، زیرا راه برای پیمودن و رسیدن به مقصد متعالی هستی است»؛ ایشان تاکید دارند که تفسیر قرآن، سنت پیامبر(ص)، معرفت دینی و شیوه زندگی را از علی(ع) بیاموزید تا در پیشگاه الهی گرفتار شرک و کفر نشوید. ایشان این روز را با اهمیت و پر فضیلت تر از روزهای دیگر می دانند، زیرا در این روز فرج و گشایش بزرگی حاصل شده که مشکلات و نابسامانی ها را مرتفع ساخته است.
گفتنی است؛ کتاب «غدیر از بیان علی بن موسی الرضا(ع)» در شمارگان 10 هزار نسخه توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی چاپ و منتشر شده است.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.