.

سومین پیش نشست تخصصی کنفرانس بین‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی برگزار شد

سومین پیش نشست تخصصی کنفرانس بین‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با موضوع «مبانی و مسائل مشترک ادیان در حوزه تعلیم و تربیت» با حضور اندیشمندان ایرانی و کاردینال‌‌های مسیحی از کشور فرانسه برگزار شد.

1397/10/20 پنجشنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، حجت الاسلام سید محمود مرویان حسینی در این نشست که صبح امروز در بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، ضمن تبریک سال نو میلادی به میهمانان مسیحی به تشریح فعالیت‌های این بنیاد پرداخت و گفت: 34 سال از تأسیس بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی می‌گذرد و این مرکز پشتوانه تحقیقاتی و علمی بارگاه امام رضا(ع) است.
وی محصول سال‌ها تلاش این مرکز را انتشار قریب به 4 هزار طرح و اثر پژوهشی برشمرد و گفت: این آثار با موضوعات مطالعات قرآن، فقه و اصول، حدیث، اخلاق و تربیت اسلامی، سادات و مفاخر اسلامی، انقلاب و تمدن نوین اسلامی و احیا تراث اسلامی، چاپ و روانه بازار نشر شده است.
مرویان حسینی ادامه داد: این مرکز همچنین در خصوص تربیت اسلامی کودک، شیوه‌های اثر بخشی آموزه‌های دینی به نوجوانان، روش‌های مدیریت جوانان و کلان پروژه تربیت جنسی در گروه اخلاق و تربیت اسلامی در حال پژوهش است.
مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی تصریح کرد: این مرکز در ترجمه آثار فاخر هم سابقه طولانی دارد؛ هر اثری که در زمینه مسیحیت در ایران منتشر شده باشد ما آن اثر را شناسایی کرده و کتاب‌شناسی و مقاله شناسی آن را منتشر کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه بنیاد پژوهش‌های اسلامی از هر ایده و اندیشه حکیمانه‌ای استقبال می‌کند، افزود: ما معتقدیم در دنیای امروز نظریه‌ها و مکاتب متعددی ارائه شده و امروز دنیا بیش از هر زمان نیازمند به پیام انبیای الهی است؛ از این رو باید بیش از گذشته با یکدیگر گفت‌و‌گوی دانشجویانه داشته باشیم؛ زیرا اسلام و مسیحیت در کنار هم بخش عظیمی از جهان دینی و معنوی را تشکیل می‌دهند. ما با تحقیق می‌گوییم رویکرد قرآن به مسیحیت مثبت است.
مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی افزود: ما در دوران هشت سال دفاع مقدس از سرزمینمان، شاهد بودیم که جوانان مسیحی همچون مسلمانان شجاعانه از سرزمین‌شان دفاع کردند و شهدای مسیحی همچون مسلمانان برای ما عزیز هستند.
وجود مشترکات دینی
وی با بیان اینکه مسلمانان و مسیحیان مشترکات فراوانی با هم دارند، اضافه کرد: ما در زمینه‌های توحید، معادباوری، اعتقاد به منجی، عقاید وحیانی، ایمان به انبیای الهی، تلاش برای پیوند بین دنیا و آخرت، نماز، عرفان و حرمت نهادن به مراکز مقدس با هم مشترک هستیم.
مرویان حسینی همچنین الحاد، خشونت بر عیله زنان، فروپاشی نظام خانواده و ... را از تهدیدهای مشترک بین مسلمانان و مسیحیان دانست و ابراز کرد: ما تنها در سلیقه‌ها و زبان با هم تفاوت داریم. ما می‌توانیم با توجه به مشترکاتی که داریم  همکاری‌های عملی با هم داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه اگر انبیای الهی نبودند، دنیای ما خشونت بارتر بود، گفت: رسالت تمام انبیای الهی هدایت و روشنگری است. همراهی ادیان الهی می‌تواند با تسهیل تربیت دینی رنج بشر را کم کند و با تربیت، ما را به سوی دنیایی زیباتر و آرامش بخش‌تر سوق دهد.
مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: امام رضا(ع) دارای صفات بسیاری هستند که از این میان بیشتر به دو صفت عالم آل محمد(ص) و رأفت معروف هستند. نظریه‌های تعلیم و تربیت اعم از تربیت‌های، تعلیمی، رسمی، تصنعی، تقلیدی، ماشینی و مکانیکی و سکولار و.... هیچ کدام این دو صفت امام را تأمین نکرده‌اند.
وی افزود: عقلانیت انتخاب آزادانه انسان را فراهم می‌کند و رأفت، رحمت، عشق، احساس و نشاط را به روابط انسانی می‌بخشد این دو از برکات انبیای الهی هستند. ما معتقدیم تربیت دینی، تربیت تجربی است و نمونه‌های عملی را نشان می‌دهد. کتاب‌های مقدس انجیل و تورات و قرآن، انسان‌های والایی را در عرصه حیات بشر به عنوان اسوه‌های عملی به انسان امروز معرفی می‌کند.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.