.

حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم راشد یزدی:

اسلام به زن شخصیت داده است

حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم راشد یزدی گفت: دین مبین اسلام تنها دینی است که به زن شخصیت داده است.

1397/10/22 شنبه

به گزارش خبرنگار آستان نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم راشد یزدی در همایش بین‌المللی اسوه‌های صبر که همزمان با میلاد با سعادت حضرت زینب(س) به همت مرکز امور بین‌الملل ،کانون خادمیاری خانواده شهدا و مدیریت زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی، با حضور خانواده‌های معزز شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم در رواق حضرت زهرا(س) حرم مطهر رضوی برگزار شد، به جایگاه و شخصیت زن اشاره کرد.
وی گفت: دین مبین اسلام تنها دینی است که برای زن شخصیت ویژه‌ای قائل است و در تمام مراحل زندگی یک زن از جمله دختر، همسر و مادری، او را به عنوان شخصیت مهمی در جامعه معرفی کرده است.
راشد یزدی تصریح کرد: پنجم جمادی‌الاول مصادف با ولادت باسعادت حضرت زینب کبری(س) عقیله بنی‌هاشم است، بانوی بزرگی که حماسه سازی‌های شجاعانه، نطق‌های عارفانه و پیام‌رسانی‌های مبلغانه‌اش، ایشان را به قهرمان کربلا بدل کرده است.
این کارشناس مذهبی ادامه داد: خطبه آتشین حضرت زینب کبری در مجلس یزد نیز این بانوی بزرگ اسلام را در شجاعت، بصیرت و جسارت به مادرش حضرت فاطمه(س) تشبیه کردند، حضرت پس از قیام عاشورا وقتی که به همراه سرهای بریده شهدای کربلا به اسارت در مجلس یزید برده شد در حضور یزید سخنرانی مشهور و آتشینی کرد که یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین خطبه‌ها در دفاع از حقانیت امام حسین(ع) می‌باشد.
وی تصریح کرد: خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: ما به هر کس بخواهیم فرزند دختر و به هر کس که بخواهیم پسر عطا می‌کنیم. در ابتدا نام دختر و پس از آن پسر را مطرح کرده است. این تقدم و تأخر واژه‌ها در قرآن بر اساس وحی است و نشانگر اهمیت شخصیت برجسته زنان است.
راشد یزدی ادامه داد: در علم فیزیولوژیک ،جنین شناسی و ژنتیک ثابت شده است که تاثیر مادر در ساخت‌وساز و انتقال اخلاق بر فرزند بیشتر از پدر است.
وی تصریح کرد: زن دارای دو سلسله صفات همسری و مادری است. صفات نجابت، اصالت،عفت و... که مستقیما به فرزند منتقل می شود.
این کارشناس دینی با بیان اینکه فرزند نه ماه تمام در رحم مادر کلاس درس می‌بیند، گفت: اگر رحم مادر سالم باشد فرزند سالمی را به جامعه تحویل می‌دهد. اگر شخص با اخلاقی را می‌بینید یقین داشته باشید که مادرش با اخلاق بوده است. رفتار و اعمال مادر به فرزندان بویژه فرزند دختر منتقل می‌شود.
وی با بیان اینکه خداوند متعال در مرحله همسری نیز از زن طرفداری کرده است، گفت: در قرآن به مردان تاکید شده است که با همسران خود با خشونت رفتار نکنید و با آنان به نیکویی سخن بگویید.
گفتنی است: نمایش آیینی گروه فرهنگی ترنم، مداحی و مرثیه‌خوانی، قرائت میثاق‌نامه و تقدیر و تجلیل از خانواده شهدای مدافع حرم از دیگر برنامه‌های این همایش بین‌ا‌لمللی بود.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.