.

وصیت‎نامه، دست‎نوشته و آثار اهدایی امام خمینی(ره) موجود در گنجینه رضوی رونمایی شد

وصیت نامه، دست نوشته و آثار اهدایی امام خمینی(ره) موجود در گنجینه رضوی در یازدهمین برنامه از جلسات «سه‌شنبه‌های فرهنگی» رونمایی شد.

 1398/3/13 دوشنبه
  
2019-06-03T21:50:50+04:30

به گزارش آستان نیوز، همزمان با سالروز رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، در یازدهمین جلسه از سلسله برنامه‌های «سه‌شنبه‌های فرهنگی» سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، با حضور آیت الله عبدخدایی عضو مجلس خبرگان رهبری و آیت الله سیدمحمد سجادی شاگرد حضرت امام خمینی(ره)، از آثار بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در گنجینه رضوی رونمایی به عمل آمد.
رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در این جلسه شهدا را شاگردان مکتب امام معرفی کرد که رتبه¬های عالی را در این مکتب کسب کردند.
حجت الاسلام سید جلال حسینی به سبک و سیره امام خمینی(ره) اشاره کرد و گفت: با وجود گذشت سه دهه از رحلت ایشان، باز هم زوایای ناشناخته¬ای از مکتب ایشان وجود دارد.
وی به پیام انقلابی امام خمینی(ره) مربوط به قبل از سال 42 اشاره کرد و گفت: در این پیام که نسخه‌ای از آن در مرکز اسناد آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود، صراحت شجاعت و بصیرت امام هویداست.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به معرفی آثار موجود در موزه‌ها و گنجینه نسخ خطی این سازمان گفت: معرفی آثار و گنجینه¬های موجود در حرم مطهر حرکت جهادی است که بیانگر خاستگاه دینی ما و نشانگر تمدن ایرانی است.
رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی همچنین به قابلیت دسترسی محققان و پژوهشگران به 20 هزار نسخه دیجیتال نسخ خطی با قابلیت دریافت اشاره کرد و گفت: این حرکت در راستای احیاء فرهنگ و معارف دینی است و در این خصوص برای برخی نسخه¬های نفیس تدابیر خاصی را در نظر گرفته¬ایم.

از وصیت‌نامه سیاسى- الهى امام خمینى(ره) تا قرآن راوندی
وصیت‌نامه سیاسى- الهى امام خمینى(رحمت‎الله علیه) که در 26 بهمن 1361 توسط ایشان تنظیم شده، یکی از آثاری است که در این مراسم رونمایی شد.
این نسخه‏ در 22 تیر 1362 نزد اولین دوره مجلس خبرگان رهبرى به امانت سپرده شد و امام خمینى(ره) در سال‎هاى بعد، این وصیت‌نامه را مورد بازبینى قرار داد و دو نسخه از متن اصلاحى را برای نگهدارى در مجلس خبرگان و آستان قدس رضوى ارسال کردند.
وصیت‌نامه سیاسى- الهى امام خمینى(ره) یکی از نفایس گنجینه رضوی، مشتمل بر دستورالعمل تداوم انقلاب اسلامی و حفظ جمهوری اسلامی بر محور ولایت فقیه و بر پایه ارزش‎های اصیل مورد نظر ایشان است.
این‌وصیت‌نامه که با حدیث ثقلین آغاز شده، دارای یک پیش‌گفتار، دو مقدمه و 17 تذکر است.
نسخه‌ای از دست‎نوشته امام خميني(رحمت‎الله علیه) موجود در کتابخانه وزیری یزد که به عنوان كهن‎ترين دست‎نوشته ایشان(مربوط به جمادي الاول 1363 مصادف با ارديبهشت 1323 در قم) شناخته می‌شود نیز در این جلسه مورد توجه قرار گرفت.
این نسخه به عنوان نخستين سند مكتوب انقلاب اسلامي دربردارنده مضامين انقلابي و مبارزاتي امام و نشان‎دهنده شكل‎گيري تفكر سياسي حضرت امام خمینی(ره) در چندين سال قبل از دهه 1340 است.
قرآن راوندی یکی دیگر از آثار ارزشمندی است که توسط امام خمینی(ره) در مرداد 1363به موزه آستان قدس رضوی اهدا شده است.
این قرآن که در این برنامه رونمایی شد، به خط نسخ كهن 13 سطری به شیوه ابن بوّابدر سال 586ق توسط احمد بن محمّد بن علی راوندی کتابت و در سال 587ق توسط نجم‌الدّين محمّد بن علي بن سليمان تذهیب شده است.
اسناد و عکس‎های حضرت امام خمینی(ره) مربوط به رهنمود امام به طلاب حوزه‎های علمیه قم و مشهد و دانشجویان برای مقابله با سیاست‎های ضد اسلامی و مستبدانه رژیم پهلوی و نیز مجموعه مختلفی از عکس‎های امام خمینی(ره) از سخنرانی در مدرسه فیضیه از دیگر اسناد مرتبط انقلابی مرتبط با حضرت امام است که در این جلسه معرفی شد.
همچنین تابلوی نقاشی تمثال حضرت امام خمینی(ره) به ابعاد 89 در 74 سانتی‎متر، به سبک پُرتِرِه که بر روی زمینه مخمل مشکی طراحی شده از دیگر آثاری بود که در این جلسه معرفی و رونمایی شد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.