.

علیرضا پشنگ:

تاثیر وقف بر زندگی شخصی‌ام غیر قابل انکار است

ترویج فرهنگ وقف در جامعه موجب می‌شود بسیاری از افراد علاقه‌مند به این امر نیکو گام در این راه گذاشته و سرمنشاء کارهای خیر بسیاری شوند.

1397/9/21 چهارشنبه

موقوفات متعدد آستان قدس رضوی با قدمت‌ بسیار زیاد از سال 931 هجری قمری تا کنون نمایشگر شناسنامه‌ دقیق موقوفات و به کارگیری عواید و مصارف آن در امور مختلف است که فواید بسیاری را برای جامعه به همراه داشته است. واقفان در موقوفات‌ خود تمام جوانب زندگي مردم را در نظر گرفته و سپس ملکي را وقف کرده‌اند. تعليم و تربيت رايگان، معالجه و درمان بيماران، کمک به زوار و مسافران، یاری به فقيران و مستمندان، احداث مراکز علم، عبادت و عرفان و... بخشی از سرفصل‌های موقوفاتی آستان قدس رضوی به شمار می‌آید.
هر واقف به عظمت فکری و روحی والایی دست یافته که توانسته املاک و دارایی خود را در قالب موقوفات به جا بگذارد. اهمیت وقف بهانه‌ای شد تا با علیرضا پشنگ؛ واقف دو واحد آپارتمان در خیابان پاسداران تهران به صحبت نشینیم.

چه عاملی باعث شد تا 2 واحد آپارتمان خود را در تهران با ارزشی بیش از 2 میلیارد تومان وقف آستان قدس رضوی کنید؟
من در طول زندگی‌ام‌ بر این اعتقاد بودم که انسان، با برکت و لطف و عنایت پروردگار و نیز عطف و مهربانی ائمه اطهار(ع) به تمام نعمت‌ها دست پیدا می‌کند. به همین خاطر، اموال و دارایی‌ام را امانتی از جانب آن‌ها دانسته و پس از گذشت زمانی، امانتم را در قالب وقف به این آستان مقدس برگرداندم.

تأثیر وقف بر زندگی شخصی شما به چه میزان بوده است؟
تأثیر معنوی آن غیرقابل انکار است. زیرا این امر باعث شده تا خود را متصل به اقیانوس بی‌کران امام هشتم(ع) شیعیان بدانم و بتوانم به اندازه‌ قطره‌ای در این دریا ایفای نقش کنم.

آستان قدس رضوی چگونه می‌تواند به عنوان یک نهاد موقوفاتی، برای تقویت فرهنگ وقف تلاش کند؟
 این نهاد باید میزان تبلیغاتش با موضوع وقف را در رسانه‌های عمومی مانند رادیو و تلویزیون افزایش دهد تا افراد توانمند، شناخت بیشتری نسبت به این فرهنگ پیدا کنند و تلاش خود را در راه حفظ این سنت حسنه، به کار گیرند. از سوی دیگر این امر موجب می‌شود تا زمینه همکاری بسیاری از نهادها فراهم شده و روند وقف به آسانی و با کمترین دغدغه انجام پذیرد.

به نظر شما چه نوع تبلیغاتی تاثیرگذاری بیشتری بر مخاطب می‌گذارد؟
-حضور کارشناسان آگاه و توانمند در رسانه و نیز ارائه نمادهای عینی از موقوفات و فرهنگ صحیح چگونگی به‌کارگیری موقوفات در جامعه باعث می‌شود فرهنگ صحیح وقف برای مردم آشکار شود. آزادی زندانیان، کمک به کودکان بی‌بضاعت و درمان بیماران همه از مواردی است که در جایگاه خود به جامعه فواید بسیاری را می‌رساند.

چرا آستان قدس رضوی را برای وقف انتخاب کردید؟
چندین سال پیش به کمک رسانه‌های جمعی با اسناد موقوفه‌ای آشنا شدم که قدمتی بیش از 700 سال داشته و توسط واقفان برای این نهاد مقدس وقف شده‌اند. برایم بسیار جای شگفتی بود که چنین اسنادی با قدمت و دقت فراوان در این آستان مقدس وجود دارند و هنوز نگهداری می‌شوند و موقوفات آن‌ها به مصرف می‌رسند. بعد از مدتی به این فکر افتادم با توجه به مصرف دقیق درآمد موقوفات در این مجموعه، تلاش کنم تا من هم  موقوفه‌ای را برای آیندگان به جا بگذارم.

تهیه و تنظیم: سمانه عیدی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.