.

اختصاص 400 میلیون تومان از موقوفه امیرحسین خان نظام‌الدوله برای نیازهای ضروری زائران

معاون امور حقوقی و موقوفات آستان قدس رضوی گفت: در سال جاری 400 میلیون تومان به تأمین نیازهای ضروری زائران از محل درآمد مجموعه موقوفات امیرحسین خان نظام‌الدوله اختصاص می‌یابد.

1397/9/21 چهارشنبه

حجت‌الاسلام والمسلمین رضا دانشور ثانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار آستان نیوز درباره این مجموعه موقوفات اظهار کرد: این واقف در سال 1291 هجری قمری، نیمی از مزرعه محمدآباد خدربیگ در مشهد را برای آستان قدس رضوی وقف کرده است.
وی درباره مصارف این موقوفه بیان کرد: با درآمد موقوفات نامبرده، باید هزینه ایاب و ذهاب، اطعام و پوشاک زائران فقیر از کشورهای مختلف و نیز شهرهای گوناگون ایران تأمین شده و به این ‌ترتیب نیازهای ضروری این اقشار برآورده شود.
معاون امور حقوقی و موقوفات با اشاره به شیوه اجرای این موقوفه گفت: بر اساس گزارش‌های موجود از محل درآمد این موقوفه، سالانه180 میلیون تومان برای بلیت اتوبوس، هواپیما و قطار جهت برگشت زائران در راه مانده از اقصی نقاط کشور و نیز خارج از ایران، 100 میلیون تومان برای هزینه سفر، غذا و ایاب و ذهاب و 120 میلیون تومان برای البسه و کفش زائران فقیر اختصاص داده می‌شود.
دانشور ثانی ادامه داد: بر اساس مواد وقف‌نامه امیرحسین خان نظام‌الدوله، به منظور برآورده شدن نیاز زائران کم‌برخوردار، باید به هر فرد، البسه کامل تقدیم شود.
وی افزود: این بودجه در سال 96 به میزان 265 میلیون تومان و در سال 95 به میزان 290 میلیون تومان از محل درآمدهای این مجموعه موقوفات تأمین شده است.
معاون امور حقوقی و موقوفات با اشاره به قدمت این مجموعه موقوفات عنوان کرد: این موقوفه بیش از 100 سال قدمت داشته که در طول زمان تلاش شده تا هر ساله به بهترین نحو، به انجام برسد.
دانشورثانی گفت: در این وقف‌نامه تأکید ویژه‌ای بر حفظ شأن زائر شده تا احساس شادمانی و خوشحالی برای زائر فراهم شود و از سوی دیگر کرامت انسانی زائر، نیز خدشه‌دار نشود.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.