.

مروری بر آثار واقف خیراندیش مرحوم محمد فرهاد رحیمی،

حکایت مردی که با وقف جاودانه شد

راز برکت زندگی برخی افراد موفق جامعه را باید در ایجاد موقوفه‌هایی دید که گره‌ از مشکلات مادی، معنوی، آموزشی و فرهنگی جامعه باز کرده است.

1397/9/22 پنجشنبه

 پر واضح است که سنت حسنه وقف آثار و برکات بسیاری برای واقف و جامعه دارد و شناساندن این نیکویی‌ها، گامی مناسب در ترویج و بیان ارزشمندی آن است. وقف کردن، روحیه خدمت به مردم، احسان، خیرخواهی، نوع‌دوستی و محبت را در جامعه تقویت می‌کند و اندیشه واقف که تنها به خود نمی‌اندیشد؛ افکار جامعه را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث گسترش نیک‌اندیشی می‌شود. مرحوم دکتر محمدفرهاد رحیمی یکی از این واقفان نیک‌اندیش است که چندی پیش کوله‌بار سفر بست و به دیار باقی شتافت. اما آنچه از خود به یادگار گذاشت سالیان سال نام او را در حرم مطهر رضوی و میان علاقه‌مندان به علم و فرهنگ زنده نگه خواهد داشت.

خادم با اخلاص
دکتر رحیمی استاد گروه فیزیک دانشگاه مشهد بود و از سال 1378 همکاری نزدیک خود را با موزه‌‏های آستان قدس رضوی آغاز کرد. بدین طریق این استاد تبدیل به واقفی شد که عملاً با اندیشه و حضور فیزیکی‏اش به خدمت به آستان مقدس حضرت رضا علیه‏السلام همت گماشت. وی نقش مهمی در راه‌‏اندازی گنجینه نجوم و ساعت  در موزه آستان قدس داشت. پس از انتقال اشیاء نجومی موقوفه سیدجلال تهرانی وی به خزانه آستان قدس دعوت شد تا اشیاء گنجینه را مورد بررسی قرار داده و در شناسایی، انتخاب و تهیه اطلاعات اشیای  قابل نمایش در موزه همکاری کند. وی برای نمایش آثار راهنمایی‌های دقیقی کرد و اطلاعات آثار را تهیه و با مسئول وقت موزه نجوم همکاری کرد تا آثاری که مهم بودند حتما در معرض دید قرار گیرند. البته همکاری علمی و فرهنگی‌اش  تنها در حوزه نجوم نبود. هنگامی که متوجه شد مسئول و کارشناسان موزه برای راه‏اندازی بخش آبزیان در شناسایی نرم‌تنان اهدا شده نیاز به منابع علمی دارند، از کتاب‏خانه دانشگاه منابع مربوط به آبزیان و نرم‌تنان را  برای موزه‏داران به امانت آورد تا مشکلاتشان در جستجوی اطلاعات این حوزه مرتفع شود.

اولین وقف
در روز افتتاح موزه‎‏های جدید، دکتر رحیمی اولین هدیه خود را به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرد. این هدیه نوعی سفره‌ماهی مومیایی شده، معروف به «شیطان دریا» بود، که وی در سال1349 شمسی از فروشگاه موزه لوور خریداری کرده بود. این ماهی که به علت نوع مومیایی شدنش دارای هیبتی دیدنی است به مرور تبدیل به یکی از آثار پربازدید موزه شد. همچنین وی یک «رادیو نفتی» با چراغ لامپا که نوعی دستگاه علمی بود و یک «دستگاه بستنی‌ساز دستی» و مجموعه‏‌ای سکه یادبود با تصویر نمادهای ماه‌‏های نجومی را که ره‏آورد سفرش به چین بود به آستان قدس رضوی اهدا کرد که در حال حاضر در موزه و خزانه نگهداری می‌‏شود.

اهدای اسناد تاریخی
مرحوم رحیمی همکاری خود را برای مشاوره با بخش نجوم ادامه داد و همچون پدرش مرحوم منتجب‌‏الدین که از اهداکنندگان کتب خطی به کتاب‏خانه آستان قدس رضوی بوده است، وی نیز از سال 1389 تا سال 1395 اسناد مهمی تاریخی مربوط به سال‏‌های 932 تا 1346 قمری و تعدادی عکس‌‏های تاریخی و روزنامه را به مرکز اسناد آستان قدس رضوی اهدا کرد که شامل بیش از 80 شماره اموالی می‌‏شود. از دیگر خدمات مهم ایشان معرفی برخی از بستگان خود بود که از خاندان‏‌های مهم و تأثیرگذار در مشهد مقدس بودند و از این طریق منابع تاریخی مهم و مصاحبه‌‏های ارزشمندی به آرشیو اسناد تاریخی افزوده شد.
مروری بر اقدامات ارزشمند مرحوم دکتر محمد فرهاد رحیمی بازگوکننده این مهم است که شاید نام عده‌ای با انباشت مال، در مقطع زمانی کوتاه شهره مردم یک منطقه شود، اما با وقف مال در زمینه‌های مختلف عام‌المنفعه، از واقف نامی نیکو در تمامی اعصار بر جای خواهد ماند.  

گزارشگر: فاطمه باغشاهی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.