.

سامانه «حمایت از ایده‌ها و طرح‌های نوین» تحولی در توسعه کارآفرینی است

این روزها محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران میزبان نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری کشور و شرکت‌ها و سازمان‌هایی از سراسر کشور است که دستاوردهای پژوهشی خود را به نمایش عموم گذاشته‌اند.

1397/10/6 پنجشنبه

سازمان عمران و توسعه رضوی با حضور پر رنگ خود در این نمایشگاه توانسته کارنامه خوبی را به عنوان یکی از بخش‌های تابعه آستان قدس رضوی از خود به جا بگذارد که از آن جمله می‌توان به نمایش گذاشتن دستاوردهای پژوهشی سازمان از قبیل خانه‌های گنبدی، فناوری تولید چسب هبلکس، تولید پودر آلومینیوم، فناوری تولید از ضایعات و پسماندهای معادن سنگ و همچنین طرح‌ها و ابتکارات انجام شده در پروسه تولید بلوک هبلکس اشاره کرد. اما یکی از برنامه‌های شاخص این سازمان در نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری کشور، معرفی و رونمایی از سامانه «حمایت از ایده‌ها و طرح‌های نوین» است؛ سامانه‌ای که پس از بررسی‌های علمی و با توجه به نیاز سازمان در راستای مأموریت‌های تعریف شده برای آن طراحی شده و اکنون پس از انجام تست‌های آزمایشی، آماده بهره‌برداری است.
حضور سازمان عمران و توسعه رضوی در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری تهران و به ویژه رونمایی از سامانه «حمایت از ایده‌ها و طرح‌های نوین» فرصتی دست داد تا با مهندس محسن اسماعیلی؛ مدیر عامل سازمان عمران و توسعه رضوی گفت و گویی داشته باشیم.

 سامانه «حمایت از ایده‌ها و طرح‌های نوین» چه خدماتی ارائه می‌کند؟
رویکرد اصلی این سامانه جمع‌آوری اطلاعات طرح‌های مخترعان و کارآفرینان سراسر کشور است که در مناطق مختلف زندگی می‌کنند و دسترسی به سرمایه برای آن‌ها سخت است، از همین رو این سامانه ایجاد شده تا افراد به راحتی هر چه بیشتر بتوانند طرح خود را در آن بارگذاری کنند که البته فعالیت اصلی سامانه بعد از بارگذاری طرح‌ها آغاز می‌شود. در واقع این سامانه به منظور حمایت از ایده‌ها، پروژه‌ها و طرح‌های نوینی طراحی و اجرا شده است که بتواند اشتغال پایدار، خودکفایی و شکوفایی اقتصادی را به همراه داشته باشند.

 سامانه مذکور ویژه چه کسانی است؟
تمامی مخترعان، کارآفرینان و افرادی که دارای طرح‌ها و ایده‌های نوین هستند برای عملیاتی شدن این طرح‌ها و تبدیل آن به پروژه‌های سودآور می‌توانند از این سامانه استفاده کنند.

 این سامانه قطعا با در نظر گرفتن اهداف کلانی طراحی شده است. لطفا در این خصوص توضیح بفرمایید.
اهداف این سامانه را می‌شود به طور خلاصه در سه بخش عنوان کرد که شامل بررسی و امکان سرمایه‌گذاری طرح‌های ارائه شده منطبق بر ماموریت‌های سازمان، معرفی طرح‌های توجیهی قابل قبول به سرمایه‌گذاران به منظور مشورت برای سرمایه‌گذاری و همچنین آماده کردن طرح‌ها برای گرفتن حمایت‌های مربوطه بدون پرداخت هزینه به صورت رسمی و یا ارائه در بانک‌ها است. برای نیل به این اهداف، این سامانه به منظور رفاه حال پژوهش‌گران، مخترعان، فناوران و همچنین سامان‌دهی مناسب برای تولید و هم‌افزایی علم، فناوری، ثروت و آماده‌سازی بستر اجرایی آن‌ها در راستای سوق دادن منافع به سمت مردم و در نهایت توسعه پایدار کشور، طراحی و اجرا شده است. سامانه «حمایت از ایده‌ها و طرح‌های نوین» با بهره‌گیری از متخصصان مختلف، تلاش می‌کند تا ارتباطی میان صاحبان طرح و ایده با سرمایه‌گذاران برقرار کند تا طرح‌ها و ایده‌های قابل اجرا در کشور را به منظور توسعه و آبادانی کشور با محوریت محرومیت‌زدایی به مرحله اجرا برساند.

 این سامانه در مقایسه با سامانه‌های مشابه در کشور چه مزیت‌هایی دارد؟
سامانه‌های مختلفی در کشور وجود دارد که بحث حمایت از مخترعان را بر عهده دارد ولی هیچ یک از این سامانه‌ها با توجه به نیاز سازمان یا ارگان خاصی شکل نگرفته است و بیشتر بحث حمایت‌های شخصی و مقطعی و گاهی با پرداخت هزینه را انجام می‌دهند، در حالی که در سامانه «حمایت از ایده‌ها و طرح‌های نوین» هدف نخست، حمایت و صنعتی کردن طرح‌های مورد نیاز سازمان و در مرحله دوم طرح‌های مورد نیاز آستان قدس رضوی است. در مرحله سوم نیز طرح‌های مورد نیاز بخش‌های دیگر کشور مد نظر است لذا در این سامانه، هدف نخست رفع نیاز موجود است و این رفع نیاز، ایجاد اشتغال و سرمایه‌گذاری مطمئن را به دنبال خواهد داشت.

پس از رونمایی این سایت، چه زمانی در دسترس عموم قرار می‌گیرد؟
تمامی کارهای علمی و آزمایشی و زیرساختی این سامانه قبل از رونمایی انجام شده است و از این پس به نشانی www.tarh.oaqr.ir در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

این سایت از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟
این سایت در فاز اول از سه بخش اصلی شامل ثبت نام طرح، پیگیری طرح‌های ارائه شده و طرح‌های حمایت شده تشکیل شده است که البته قسمتی از آن نیز مربوط به قسمت درباره ما و ارتباط با ما خواهد بود. در فاز دوم بخش سرمایه‌گذاران نیز اضافه می‌شود که از آن برای ارتباط بین طرح و سرمایه استفاده خواهد شد.

روند ثبت ایده تا اجرا در این سایت به چه صورتی است؟
در مرحله اول یک آنالیز سریع بر روی طرح‌های ارسالی انجام می‌شود؛ در این مرحله طرح‌هایی که نیاز موجود را پاسخ می‌دهد و برای آن‌ها تقاضا وجود دارد، انتخاب شده و سایر طرح‌ها مرجوع می‌شود. در مرحله دوم، طرح‌های انتخاب شده توسط تیم‌های متخصص در آن رشته به صورت دقیق از لحاظ فنی، اقتصادی و اجتماعی بررسی می‌شود و طرح‌هایی که از هر سه منظر قابل قبول باشد، به مرحله سوم می‌رود. در مرحله سوم نیز برای طرح‌های انتخاب شده، طرح توجیهی کامل نوشته می‌شود و تحقیقات بازار نیز انجام می‌گیرد. در این مرحله طرح‌هایی که مناسب مناطق محروم است، به صورت دقیق‌تر بررسی شده و به مدیران سازمان برای بررسی بیشتر ارجاع می‌شود. سایر طرح‌ها نیز با توجه به صنعت مربوطه دسته‌بندی شده و با توجه به فعالیت هر یک از سازمان‌های آستان قدس رضوی به آن‌ها ارجاع و پیگیری‌های ارجاع توسط این سامانه انجام می‌شود. در صورت استفاده طرح توسط سازمان‌های آستان قدس رضوی، پرونده آن بسته می‌شود و در غیر این صورت طرح‌های مذکور به آرشیو طرح‌ها افزوده شده تا در فاز دوم سامانه که شناسایی سرمایه‌گذاران خرد و کلان است، مورد استفاده قرار گیرد. تمامی این فرایندها بدون دریافت هزینه است و سازمان نقش یک تسهیل‌گر را دارد.

تهیه و تنظیم: هدی زاهدی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.