.

کانون‌های خادمیاری ورزشی در گفت‎وگو با مدیرعامل موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی؛

خدمتی جدید با برند ورزش رضوی

طرح تحول ورزش از جمله کارهای ویژه ایی‌ است که در دستور کار موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی قرار گرفته است.

1397/10/1 شنبه

به منظور ایجاد بستر مناسب برای خدمت به بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع)، توسعه مفهوم خدمت، خادم و مخدوم و نیز افزودن ورزش با پیوست فرهنگ رضوی به سبد خانوار ایرانی، کانون‌های خادمیاری ورزشی در تربیت بدنی آستان قدس در همه حوزه‌ها و در سراسر کشور در حال فعال شدن است.
این کانون‌ها در وهله نخست، امکان ارایه خدمت برای همه دلدادگان به خدمت زیر بیرق حضرت رضا(ع) و زائران این امام همام را که در جای جای ایران زندگی می‌کنند و امکان خدمت‌گذاری از نزدیک به این صحن و سرا را ندارند، در شهر و دیار خودشان مهیا کرده است. از طرف دیگر، راه‌اندازی این کانون‌ها در راستای ارایه خدمت به محرومان در زمینه فعالیت‌های ورزشی و تندرستی در اقصی نقاط کشور بسیار حائز اهمیت و توجه است. همین طور، توسعه فرهنگی نیاز به شبکه‌سازی دارد تا از مسیر آن فرهنگ رضوی را در بطن جامعه تسری داد لذا فعال شدن کانون‌های خادمیاری ورزشی در سراسر ایران یکی از راه‌های انتقال این فرهنگ محسوب می‌شود.
ایجاد روحیه نشاط و سلامتی، ارتقا ورزش همگانی و کاهش آسیب‌های اجتماعی از طریق ورزش در بین نونهالان و نوجوانان خصوصاً با استفاده از هویت و برند ورزش رضوی از دیگر اهداف کلید خوردن این حرکت معنوی در مجموعه تربیت بدنی آستان قدس به شمار می‌رود. در این رابطه طی گفت‌وگویی با دکتر علی‌اکبر هاشمی جواهری، مدیرعامل موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی از همه تلاش‌های صورت گرفته در حوزه کانون‌ها و خادمیاران ورزشی از روز نخست تا امروز جویا می‌شویم:

* در ابتدا درخصوص ضرورت آغاز این حرکت فرهنگی ـ ورزشی در سراسر کشور توضیح بفرمایید؟
از آنجایی که عرصه‌های خدمت فیزیکی در مجموعه‌های تحت نظارت آستان قدس رضوی محدود هستند و درخواست دلدادگان ثامن الحجج(ع) برای خدمت زیر این پرچم بسیار بیشتر از توان این مجموعه بود و افراد باید سالها برای رسیدن نوبت خدمت خود در انتظار باقی می‌ماندند، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی بعد از تصدی تولیت آستان قدس از توانمندی‎های متنوع متقاضیان خدمت با طرح خادمیاری استفاده کرد. به این ترتیب که متقاضیان با ثبت‎نام در سامانه خادمیاری بسته به تخصص خود اعم از فرهنگی، ورزشی، امدادی و... اعلام آمادگی می‌کنند و پس از طی مراحل مقدماتی احراز صلاحیت، از چهار نوبت خدمت ماهانه، سه نوبت را(با زمان تقریبی شش ساعت برای هر بار خدمت) در منطقه خود به ارایه خدمات تعیین شده از سوی نمایندگی‌های آستان قدس در استان‌ها می‌پردازند و یک نوبت را در حرم رضوی به ارایه خدمت مشغول می‌شوند. مشخصات متقاضیانی که عرصه ورزشی را برای ارایه خدمت انتخاب می‌کنند، وارد سامانه موسسه تربیت بدنی شده و با دریافت مشخصات و توانمندی‌های اعلام شده آن‌ها به مسئولان کانون‌های استانی معرفی می‌شوند تا بسته به نیازهای هر منطقه به خدمت گرفته شوند. از طرفی، آستان قدس رضوی در هر استان یک دفتر نمایندگی افتتاح کرده است؛ ضمنا در هر استان 23 کانون خادمیاری در عرصه‌های مختلف اعم از ورزش فعال شده است که تحت نظارت این نمایندگی‌ها مشغول خدمت هستند. البته گاهاً این کانون‌ها در محل ساختمان نمایندگی دایر نیست بلکه با همت مردم در محل‌های خصوصی مورد نظر خودشان و با هماهنگی دفتر نمایندگی منطقه خود دایر می‌شود.

* عرصه‌های خدمتی زیر مجموعه موسسه تربیت بدنی آستان قدس را تشریح کنید؟
موسسه تربیت بدنی آستان قدس علاوه بر فعالیت‌های جاری اعم از اثرگذاری در زمان برگزاری بازی‌ها در ورزشگاه امام رضا(ع)، فضای روباز سالن‌ها و استخرها و راه‌اندازی کلاس الگو با هدف توسعه امور فرهنگی در عرض ورزش، در دو عرصه ورزش محلات و خادمیاری ورزشی ورود کرده است. در حوزه نخست باید گفت، ورزش محلات در کنار فعالیت‌های خادمیاران قرار می‌گیرد و در آن نقاطی که ظرفیت خادمیاری توان جوابگویی نداشته باشد، به کار می‌آید. به این ترتیب در محلاتی که افراد و نهادها حاضر به همکاری مستقیم به عنوان خادم با این مجموعه نیستند، ما به سراغ آن‌ها می‌رویم و با ترتیب دادن مسابقات و برنامه‌های فرهنگی و ورزشی بتدریج آن‌ها  را پای کار می‌آوریم. باید اضافه کنم که این بخش فعلاً در مرحله برنامه‌ریزی و هماهنگی برای اجرا قرار دارد. اما در جهت عملیاتی کردن هر دو عرصه تحت نظر اداره فرهنگی و ورزشی موسسه تربیت بدنی آستان قدس، کانون‌های خادمیاری ورزش را در 31 استان کشور فعال کردیم. مسئولان این کانون‌ها با معرفی نمایندگی‌های آستان قدس در استان‌ها، انتخاب و تیرماه امسال برای توجیه اولیه سفری به شهر مشهد داشتند. در ادامه این روند هم گروهی از متولیان این اداره با انجام یک سفر دوره‎ا‌ی از مهرماه، ظرف مدت چهل روز به کانون‌های سراسر کشور سرکشی کردند و با ارایه برنامه مدون پایلوت برای روشن شدن خط‌مشی و عملکرد پیش روی آن‌ها، کانون‌ها به صورت رسمی آغاز به کار کرد‌ند. طی این سفر، دیدارهای چهره به چهره‎ای با مسئول نمایندگی‌ها، مسئول فرهنگی و رابط خادمیاری ورزش، به علاوه اعضای شورای کانون خادمیاری هر استان صورت گرفت. این شورا بسته به نیاز بومی هر استان متشکل از حداقل چهار تا 20 عضو است که از نحوه اداره کانون، انواع رشته‌های ورزشی فعال شده تحت این مجموعه تا عرصه‌های متنوع خادمیاری ورزشی من جمله رسانه ورزشی، جانبازان و معلولان، پیشکسوتان، هیأت اندیشه‎ورز و... در چارچوب عملکرد این شورا و کانون‌ها قرار می‌گیرد.

* به شماری از عرصه‌های خدمتی در این کانون‌های خادمیاری اشاره کنید؟
تاکنون در 17 منطقه شهر مشهد کانون‌های محله‌ای خادمیاری ورزشی را افتتاح و فعال کرده‌ایم و تا پایان امسال نیز این تعداد را به 30 کانون می‌رسانیم. عرصه‌های ارایه خدمت تعریف شده برای این کانون‌ها از استفاده از زیرساخت‌های ورزشی موسسه گرفته تا برگزاری دوره‌های آموزشی و تربیتی و نیز برپایی مسابقات و فعالیت‌های ورزشی را شامل می‌شود. کانون پیشکسوتان ورزشی را به تازگی راه‌اندازی کرده‌ایم که علیرغم انتقال تجربیات و ارایه مشاروه‌های تخصصی ورزشی به متولیان مجموعه تربیت بدنی آستان قدس، طی دید و بازدیدهایی از اوضاع و احوال پیشکسوتان رشته‌های مختلف ورزشی شهر مطلع می‌شوند. البته همایشی را ویژه پیشکسوتان استان خراسان رضوی در نظر گرفته‌ایم و همین طور در حال تدارک دیدن یک سری مسابقات برای این اقشار به مناسبت دهه فجر هستیم. کانون جانبازان و معلولان و ماساژ و حرکت درمانی از دیگر کانون هایی است که در بحث خادمیاری فعال شده است.

* به نحوه عملکرد کانون‌های خادمیاری ورزشی بیشتر اشاره بفرمایید؟
بنا است این کانون‌ها از ابتدای سال 1398 در کنار فعالیت‌های عمومی، حیطه تخصصی کار آن‌ها بروی مخاطب نوجوانِ بین رده‌های سنی 11 تا 15 سال متمرکز شود. خادمیاران ورزشی می‌توانند در هشت رشته از قبیل تیراندازی، شنا، ورزش پهلوانی و باستانی ، دومیدانی ، آمادگی جسمانی ، فوتسال ، والیبال و تنیس روی میز مشغول به فعالیت و ارایه خدمت شوند. البته رشته‎های دیگر هم در نظر گرفته شده که بسته به نیاز و پیشنهاد هر منطقه از کشور و قابلیت انجام آن در استان‎های مختلف فعال خواهد شد. کانون‌ها بسته به تخصص خادمیاران ورزشی عرصه خدمت برای منطقه خود تعریف می‌کنند و خادمیاران دوره‌های ورزشی خود را به صورت رایگان در محله‌های محروم دایر می‌کنند. ما برای خادمیاران ورزشی گذراندن دوره‌های مختلف آموزشی و کارگاهی فرهنگی و تربیتی دیده‌ایم که در سه مدل مربیان فعال، مبلغان ورزشی(طلاب علوم دینی) و قهرمانانِ در آستانه اتمام عمر ورزش حرفه‌ای تعریف شده است.

* انواع برنامه‌های پیش روی کانون‌های خادمیاری را عنوان بفرمایید؟
اردوهای جهادی یکی از مهمترین زمینه‌های خدمتی تحت عنوان خادمیاری ورزشی است که در دو شکل اردوهای جهادی ورزشی و شرکت ورزشکاران در اردوهای جهادی تعریف شده است. در جریان اردوهای جهادی ورزشی، تعدادی از خادمیاران در یک روز تعطیل با حضور در مناطق محروم از صبح با دادن خدمات مشاوره‎ای ورزشی شروع به فعالیت می‌کنند و در کنار آن با ایجاد روحیه نشاط و شادابی از طریق اجرای جُنگ شادی در منطقه خدمتی خود، به کار خود خاتمه می‌دهند. در این رابطه به عنوان نمونه اولین مرحله اردوهای جهادی ورزشی در منطقه کم برخوردار شهرک شهید رجایی مشهد با ارایه خدمات مشاوره‌ای درخصوص اصلاح حرکات و نیز ورزش‌های پرتابل به انجام رسید که در این اردو تعداد 70 نوجوان از این خدمات استفاده نمودند. از مسیر اجرای این طرح، ضمن توجه به امر ورزش و تندرستی، دستیابی به اهداف کلیدی چون بها دادن به این قشر و تقویت روحیه عمومی و شکوفایی استعدادهای تازه هم اتفاق می‌افتد. در طرح شرکت ورزشکاران در اردوهای جهادی هم با دعوت از ورزشکاران، به مناطق محروم اعزام می‌شوند و به ارایه خدمات عمرانی، فرهنگی، درمانی و... می‌پردازند. حوزه خادمیاری ورزشی محدود به برخورداری از تخصصی های تکنیکی ورزشی نیست؛ ما برای فعالان رسانه‌ای در حوزه ورزش، کارشناسان امور ستادی و یا پشتیبانی هم برنامه داریم.

* کمی در رابطه با طرح‌هایی که فرهنگ ورزش کردن را به بستر عمومی‌تر جامعه می‌آورد، توضیح دهید؟
مجموعه برنامه‌های عمومی نظیر پیاده‌روی‌های عمومی و یا ورزش‌های صبحگاهی و عصرگاهی را هم با تغییر رویکردهای فرهنگی در انجام آن‌ها با مساعدت نهاد همکار و یا به صورت مستقل در استان‌ها در نظر گرفته‌ایم که در آینده نزدیک با آماده‌سازی بسترهای مورد نیاز به مرحله عملیاتی شدن می‌رسد. با برنامه‌ریزی و اجرای امور ترویجی در زمان انجام مسابقات عمومی مثل دو همگانی، کوهپیمایی، پیاده‌روی و یا برگزاری بازی‌های فوتبال در ورزشگاه امام رضا(ع) به این حرکت‌های ورزشی، سمت و سوی فرهنگی و معنوی می‌دهیم. به عنوان نمونه در یکی از کانون‌های سطح شهر با اعلام عمومی از مردم برای انجام کوهپیمایی در پایان هر هفته دعوت به عمل می‌آید و با همراهی ما برای تامین وسایل ایاب و ذهاب فراهم می‌شود و ضمن انجام این حرکت ورزشی با حضور خادمیاران تعدادی حدیث مرتبط با طبیعت و نیز ترویج امور فرهنگی بیان می‌شود. بخشی از فعالیت‌های کانون‎های خادمیاری محله‌ای ما در مساجد رقم می‌خورد. به این ترتیب که با اعلام نیاز این کانون‌های محله‌ای، دو روز در هفته با هماهنگی خادمیاران خانم و آقا(غالباً با تخصص فیزیولوژی و آسیب شناسی) ساعتی بعد از نماز مغرب و عشا در مسجد حاضر می‌شوند و به افراد متقاضی مشاوره ورزشی می‌دهند. این برنامه را تاکنون چند نوبت در مناطق محروم‌تر شهر عملی کرده‌ایم که بازخورد خوبی را در پی داشته است. اهمیت این طرح از آن جهت است که اقشار کم بضاعت که از پرداخت هزینه‌های بالای درمانی ناتوان هستند، این حرکت نکته عزیمت این اقشار برای درمان است. همین طور در برنامه دیگری، به مساجد دارای باشگاه ورزشی اعلام کرده‌ایم که در صورت در اختیار قرار دادن رایگان این محیط‌های ورزشی به نوجوانان و جوانان محله خود، این مجموعه مربی ورزشی مورد نیاز آنها را تامین می‌کند. 

* در راستای عملیاتی کردن طرح‌های مختلف خدمت‌محور با دیگر نهادها همکاری‌های را در نظر دارید؟
باید متذکر شوم که هدف این مجموعه رقابت با نهادهای دست‌اندرکار فعالیت‌های ورزشی چون وزارت ورزش، سازمان تربیت بدنی ، بسیج و یا تربیت بدنی شهرداری‌ها نیست؛ بلکه تنها در نقاطی که کمبود احساس می‌شود، حاضر شده و با هم‌پوشانی فعالیت‌های در حال اجرا و در برخی موارد نیز با همکاری با دیگر مجموعه‌های ورزشی به تقویت ورزش کشور کمک کنیم. در طرحی تحت عنوان «ورزش مادران و دختران» با هماهنگی‌های صورت گرفته میان موسسه تربیت بدنی آستان قدس و برخی از محیط های آموزش و پرورش، مادران و دختران به مدرسه مراجعه می‌کنند، دختران سر کلاس‌های خود حاضر می‌شوند و مادران به سالن ورزش یا نمازخانه می‌روند و با حضور خادمیار ورزشی سرفصل ورزش در خانه را آموزش می‌بینند. مادران طبق برنامه دریافت کرده، نرمش‌ها را در خانه انجام می‌دهد و هفته بعد با رجوع دوباره به مدرسه مشکلات احتمالی، نتایج مثبت صورت گرفته و سرفصل برنامه ورزشی هفته بعد را از خادمیار جویا می‌شود. در تداوم این گونه برنامه‌های فرهنگی ـ ورزشی در حال تنظیم و امضای تفاهم‌نامه‌ای با آموزش و پرورش با هدف اعزام خادمیاران ورزشی متخصص تربیت بدنی به مدارس مناطق محروم به عنوان مربی ورزش مدرسه هستیم. همچنین در طرح دیگری ناظر بر اوقات تعطیلی فضای مدارس، کانون‌های فعال در محلات را بیشتر وارد عمل کرده تا از این فضاها در ساعات بدون کاربرد، به منظور انجام فعالیت‌های عمومی ورزشی با حضور خادمیاران و مردم ساکن هر محله استفاده کنند.

* لطفا در رابطه با عرصه‌های خدمتی تعریف شده، مصادیق عملی بیان کنید؟
باید از فعالیت‌های خادمیاران ورزشی در عرصه‌های مختلف خدمتی در مدت برگزاری آیین‎های مذهبی دو مناسبت اربعین و شهادت حضرت رضا(ع) در دهه آخر صفر به عنوان یک حرکت شاخص به میدان آمدن این نیروها یاد کنیم. شش سوله به علاوه خوابگاه‌های موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی برای پذیرایی و اسکان سه شبانه‌روز زائران پیاده به همراه سه وعده غذای روزانه و ارایه برنامه‌های فرهنگی مرتبط آن‌ها آماده شد و مورد استفاده قرار گرفت. خادمیاران زن و مرد از 17 کانون سطح شهر مشهد با حضور از دقایق اول صبح تا پاسی از شب، در زمینه‌های مختلف پخت و پخش غذا، ماساژ، امور درمانی و پزشکی، آرایشگری، مهدکودک و... به زائران مهمان در این مجموعه خدمت‌رسانی کردند. همچنین برگزاری جام رسانه و مهربانی با حضور خبرنگاران و برگزاری جشن گلریزان با حضور خیرین و وافقین ورزش که به برکت این اقدام یک مدرسه از ناحیه تبادکان در روستای برزش آباد به میز و صندلی ، دیتاپرژکتور ، دو عدد میز پینگ پنگ و یک عدد میز فوتبال دستی مجهز گردید.
زیرساخت و برنامه‌های آینده کانون‌های خادمیاری ورزشی در مشهد و سراسر کشور تدوین شده و در بسیاری موارد در مرحله عملیاتی شدن قرار دارد که بزودی خبرهای خوش آن‌ها را به اطلاع عموم خواهیم رساند.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.