.

در گفت‌وگو با سرپرست مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی عنوان شد؛

ایجاد بستری مناسب برای نقش آفرینی فرهنگی و اجتماعی بانوان

نیمی از جمعیت کشور را بانوان تشکیل می‌دهند، تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی با وجود آنکه دائماً رژیم پهلوی دم از آزادی زنان می‌زد، اما شاهد عدم حضور زنان در حوزه‌های رسمی اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی بودیم و اگر هم حضوری داشتند، بسیار محدود بود.

1398/2/3 سه‌شنبه

اما طی سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی بانوان در تمامی عرصه‌ها حضور فعال داشته‌اند و در کنار رسالت‌های اصلی خود که همسری و مادری است، خوش درخشیده‌اند. در آستان قدس رضوی برای نخستین بار کار مطالعاتی- شناختی با محوریت زن و خانواده انجام شد و در اسفند ماه سال 95 مرکز امور بانوان و خانواده همزمان با میلاد حضرت زهرا(س) به صورت رسمی افتتاح گردید.
فاطمه دژبرد سرپرست مرکز امو بانوان و خانواده آستان قدس رضوی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ما به اهداف تأسیس این مرکز و اقداماتی که طی دو سال اخیر در این مرکز رقم خورده است، می‌پردازد.

ضرورت ایجاد مجموعه‌ای مستقل برای بانوان و خانواده در آستان قدس رضوی چه بود؟
مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس در سال 1395 همزمان با سالروز میلاد حضرت زهرا(س) که به عنوان روز زن نامگذاری شده، افتتاح شد. خوشبختانه در دوره مدیریت جدید آستان قدس رضوی، به صورت جدی و با یک مأموریت مشخص اتفاقات خوبی در حوزه بانوان و خانواده افتاده است و حتی قبل از تشکیل این مرکز فعالیت‌های گذشته آستان قدس رضوی و سایر دستگاه‌های اجرایی استان و کشور در این خصوص مورد رصد قرار گرفت و مسئولان ارشد این آستان مقدس، به این نتیجه رسیدن که مرکزی به صورت مستقل در حوزه بانوان و خانواده تأسیس شود. در مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی مأموریت‌های اساسی ذیل بند چهارم منشور هفتگانه رهبری تعریف شده است و تلاش می‌شود تا با بهره‌گیری از ظرفیت عظیم فرهنگی این آستان مقدس در حوزه بانوان و خانواده در عرصه کشور و جهان مبتنی بر معارف قرآن و اهل‌بیت (علیهم السلام) اقداماتی را انجام دهد. این مرکز با نگاه راهبردی خود تلاش دارد تا تمام ظرفیت‌های آستان قدس رضوی را حول حوزه بانوان و خانواده بسیج و سر خط کند و در اموری و مسائلی که در این حوزه برنامه‌ریزی می‌شود امیدواریم با کمک تشکل‌های مردمی به صورت عملیاتی طرح‌ها و اقداماتی صورت گیرد.

با توجه به مأموریت‌های مرکز امور بانوان و خانواده چه اقداماتی به صورت ویژه برای خانواده‌ها صورت گرفته است؟
یکی از عمده برنامه‌های محوری حول حوزه خانواده طراحی برنامه «زندگی به سبک رضوی» به صورت ابتکاری بود، در قالب این برنامه زوج‌های جوانی که یک سال از تاریخ عقد رسمی آن‌ها می‌گذرد، شامل این طرح می‌باشند. ارتباط با تازه عروس و دادمادهای سراسر کشور از یک برنامه دو ساعته آموزشی شروع می‌شود و زوج‌های جوان با شرکت در این برنامه، میهمان میهمانسرای حضرت رضا(ع) می‌شوند و سه سال تحت پوشش خدمات مشاوره‌ای، آموزشی این مرکز به صورت غیر مستقیم قرار می‌گیرند. تاکنون 15 هزار زوج جوان از سراسر کشور در دوره‌های «زندگی به سبک رضوی» شرکت کرده‌اند.
از دیگر طرح‌هایی که با موضوع خانواده توسط این مرکز در حال پیگیری است، اجرای طرح «همسایه» برای زوج‌های جوان کم برخوردار در استان‌های مختلف کشور است که با کمک کانون‌های خانواده آستان قدس رضوی در سراسر کشور، این زوج‌ها شناسایی و در مدت سه روز حضور در مشهدالرضا(ع) به میزبانی این آستان مقدس، در دوره‌های آموزشی تدارک دیده شده، شرکت می‌کنند و تحت پوشش خدمات غیر حضوری مشاوره‌ای و حمایتی این مرکز قرار می‌گیرند.
تشکیل کانون‌های خادمیاری خانواده از دیگر برنامه مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی در تمامی استان‌های کشور است که در کانون‌ها کنشگران فعال در این حوزه حضور دارند تا بتوانند در ارتقای جایگاه خانواده‌های ایرانی نقش آفرینی کنند.

متأسفانه امروز در جامعه ایرانی شاهد افزایش سن ازدواج و کاهش تمایل جوانان برای تشکیل خانواده هستیم، این مرکز برای ترویج و تسهیل این امر مقدس چه اقداماتی را انجام داده است؟
طرح حامیان سنت نبوی ازدواج با نام «حسنا» با توجه به منویات مقام معظم رهبری در خصوص ازدواج و تأکیداتی که برای افزایش نرخ ازدواج در کشور داشتند، برنامه‌ریزی شد. این برنامه با هدف احیای سنت واسطه‌گری ازدواج طراحی شده است و در قالب آن در خدمت خادمیاران ازدواج هستیم تا افراد باتجربه بتوانند با نقش واسطه‌گری خود در تشکیل به موقع و آگاهانه زندگی‌های مشترک و ازدواج جوانان سهیم باشند.
در واقع این طرح در راستای افزایش صیانت و اعتلای روزافزون کارکرد خانواده در جهت تحکیم و تعالی آن، با بهره‌گیری از ظرفیت‌‍‌های آستان قدس رضوی و مجموعه نهادها و تشکل‌های مردمی طراحی و پیاده سازی شده است. شناسایی، شبكه‌سازی و توانمندسازی خادمیاران ازدواج با رویكرد ارتقاء و بهبود نگرش، مهارت و دانش واسطین ازدواج مبتنی بر آموزه‌های دینی و سیره رضوی در دستور کار طرح «حُسنا» قرار دارد.

در حوزه بانوان به صورت ویژه چه کارهایی را انجام داده‌اید؟
در حوزه بانوان رویکردی کلی ما این بوده است که با توجه به ظرفیتی که خانم‌ها در حوزه‌های مختلف دارند بتوانند نقش آفرینی‌هایی را در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی داشته باشند. باغ اردوگاه خاتون که سال گذشته با حضور تولیت آستان قدس رضوی افتتاح شد از جمله مجموعه‌هایی است که بستر را برای نقش آفرینی بانوان ایجاد کرده است و امیدواریم با کمک بانوان تحصیل کرده حوزوی و دانشگاهی کارهای نوآورانه و خلاقی را برای جامعه هدف خود طراحی کنیم.
همچنین در بخش بانوان کانون‌هایی مشابه کانون‌های خادمیاری خانواده، در بخش بانوان تشکیل شده است که اعضای آن به عنوان خادمیار در مسائل مرتبط با بانوان ورود پیدا کرده‌اند و در این مدت سلسله همایش‌های فرهنگی و اجتماعی با عنوان «بُرهان» در استان‌های مختلف با هدف بصیرت افزایی و پرداختن به مسائل روز جامعه و مسائل مورد نیاز بانوان در حال برگزاری است.

احداث باغ اردوگاه‎هایی ویژه بانوان همچون باغ اردوگاه‌ خاتون چه نتایجی دارد؟
متأسفانه به اندازه کافی از ظرفیت بانوان برای اثرگذاری‌های فرهنگی و اجتماعی کشور استفاده نشده است و شاید یکی از دلایل آن نبود زیرساخت مناسب برای ارائه فعالیت‌ها در این عرصه باشد.  بعد از دستور تولیت آستان قدس رضوی مبنی بر اینکه کاربری باغات این آستان مقدس تغییر و به امور فرهنگی تغییر رویکرد دهد، باغ امام رضا(ع) در شهر مقدس مشهد تبدیل به باغ اردوگاه خاتون شد و در این باغ اردوگاه تلاش داریم که بانوان در کنار نقش‌های اصلی و محوری خود که همسری و مادری است در بستری مناسب نقش آفرینی فرهنگی و اجتماعی داشته باشند. دو دسته مخاطبان ما در این باغ اردوگاه یکی فعالان حوزه خانواده و بانوان هستند که بیشتر بانوان تحصیل کرده حوزوی و دانشگاهی را تشکیل می‌دهند و آن‌ها را تشویق می‌کنیم که کارهای نوآورانه و خلاقانه‌ای را در عرصه فرهنگی و تربیتی داشته باشند و دسته دوم عموم بانوان هستند که می خواهند از این فعالیت‌ها بهره مند شوند.
تالار رضوانه باغ ازدوگاه خاتون هم در خدمت دختران کودک و نوجوان تا سن 12 سال است تا برای آن‌ها فعالیت‌های خلاقانه‌ای برای آمادگی و پذیرش نقش مادری و همسری آن‌ها در آینده در قالب‌های مختلف اجرا شود. همچنین در نظر داریم که جشنواره‌های فصلی را به مناسبت‌های مختلف مانند طبیعت گردی برای دختران به همراه مادرانشان در این فضا برنامه‌ریزی کنیم، علاوه بر این عموم بانوان از طریق ثبت‌نام می‌توانند از فضای تفریحی و ورزشی این باغ اردوگاه هم استفاده کنند.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.